液晶离网太阳能逆变器1200va 12VDC与30A MPPT太阳能控制器
| 型号。 | pv20-1200 |
| 输出功率 | >1000W |
| 牌 | 必须或OEM |
| 能量源 | 太阳能 |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 电池DC | 12V |
| 交流充电器 | 10 a最大 |
| 光伏充电器 | 30A最大 |
| 保护 | 深度放电,过充电,短路等 |
| 商标 | 必须 |
| 规范 | ce,iso,sgs |
| HS编码 | 8504403090 |
| 相 | 单 |
| 证明 | ce,iso9001 |
| 类型 | pv到ac,dc到ac |
| 电路拓扑 | 推拉型 |
| 交流输入 | 140-275vac |
| 交流输出 | 230VAC |
| PV输入 | 55V最大 |
| 波 | 纯正弦波 |
| 应用 | 太阳系 |
| 运输包装 | 礼品盒+纸箱 |
| 起源 | 中国广东 |
| 模型 | pv20-500 | pv20-1200 | pv20-2000 | ||||
| 默认电池系统电压 | 12VDC | 12VDC | 24VDC | ||||
| 逆变器 产量 | 停电 | 500VA /300瓦特 | 1200VA /700瓦特 | 2000VA /1200瓦特 | |||
| 浪涌等级(20ms) | 900W | 2100W | 3600W | ||||
| 波形 | 纯正弦波 | ||||||
| 标称输出电压有效值 | 220vac(±10%rms)10%rms)10% RMS) | ||||||
| 输出频率 | 5Hz / 60Hz±1Hzsmn; 1Hzsmn;1 Hz | ||||||
| 变频器效率(峰值) | >80% | ||||||
| 线路模式效率 | >95% | ||||||
| 典型转移时间 | 典型2〜6ms 10ms(最大) | ||||||
| AC 输入 | 电压 | 220VAC | |||||
| 可选电压范围 | 140〜275VAC(个人电脑) | ||||||
| 频率范围 | 50Hz / 60Hz(自动感应47〜65Hz) | ||||||
| 电池 | 最小启动电压 | 10.5vdc | 21.0vdc | ||||
| 低电量报警 | 10.5vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 21.0vdc±0.6vsmn; 0.6Vsmn;0.6V | |||||
| 电池电量低 | 10.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 20.0vdc±0.6vsmn; 0.6Vsmn;0.6V | |||||
| 高压报警 | 15.5vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 31.0vdc±0.6vsmn; 0.6Vsmn;0.6V | |||||
| 高电池电压恢复 | 15.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 30.0vdc±0.6vsmn; 0.6Vsmn;0.6V | |||||
| 充电器 | 充电电压 | 14.0±0.2Vsmn; 0.2Vsmn;0.2V | 28.0V±0.2Vsmn; 0.2Vsmn;0.2V | ||||
| 过充保护 | 15.5vdc | 31.0vdc | |||||
| 最大充电电流 | 最大10a | ||||||
| 旁路 & 保护 | 输入电压波形 | 正弦波 | |||||
| 标称输入频率 | 50Hz或60Hz | ||||||
| 低频旅行 | 50Hz时为47±0.3Hz; 60Hz时为57±0.3Hz,60Hz为0.3Hz;0.3Hz for 60Hz | ||||||
| 高频旅行 | 50Hz时为55±0.3Hz; 60Hz时为65±0.3Hz,60Hz为0.3Hz;0.3Hz for 60Hz | ||||||
| 过载保护(SMPS负载) | 负载> 110%R 60S 60S后负载故障 | ||||||
| 输出短路保护 | 交流保险丝保护 | ||||||
| 旁路断路器额定值 | 10A | ||||||
| 最大旁路电流 | 10AMP | ||||||
| 太阳能 充电器 | 最大PV充电电流 | 30A | |||||
| 直流电压 | 12V / 24V atuo工作 | ||||||
| 最大光伏阵列功率 | 150W * 3太阳能电池板 | 150W * 4太阳能电池板 | |||||
| MPPT范围@工作电压 | 16〜55VDC | ||||||
| 最大PV阵列开路电压 | 55VDC | ||||||
| 最大效率 | >95% | ||||||
| 待机功耗 | <2W | ||||||
| 机械 规格 | 安装 | 壁挂式安装 | |||||
| 尺寸(宽*高*高) | 301 * 132 *328毫米 | ||||||
| 净重(太阳能CHG)kg | 6.86公斤 | 8.92公斤 | 10.25公斤 | ||||
| 运输尺寸(W * H * D) | 325 * 187 *391毫米 | ||||||
| 运输重量(太阳能CHG)kg | 7.54公斤 | 9.6公斤 | 10.93公斤 | ||||
| 其他 | 操作环境 | 0°C〜40°C 0〜90%相对湿度(非冷凝)ndensing)ndensing) | |||||
| 噪音级别 | 小于60dB | ||||||
| 显示 | LED + LCD | ||||||
| 标准保修 | 1年 | ||||||



| Model NO. | PV20-1200 |
| Output Power | >1000W |
| Brand | Must or OEM |
| Power Source | Solar Power |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Battery DC | 12V |
| AC Charger | 10 a Max |
| PV Charger | 30A Max |
| Protection | Deep Discharge, Overcharge, Short Circuit etc |
| Trademark | MUST |
| Specification | CE, ISO, SGS |
| HS Code | 8504403090 |
| Phase | Single |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Type | PV to AC, DC to AC |
| Circuit Topologies | Push-pull Type |
| AC Input | 140-275VAC |
| AC Output | 230VAC |
| PV Input | 55V Max |
| Wave | Pure Sine Wave |
| Application | Solar System |
| Transport Package | Gift Box+ Carton Box |
| Origin | Guangdong, China |
| MODEL | PV20-500 | PV20-1200 | PV20-2000 | ||||
| Default Battery System Voltage | 12VDC | 12VDC | 24VDC | ||||
| INVERTER OUTPUT | Reted Power | 500VA/300W | 1200VA/700W | 2000VA/1200W | |||
| Surge Rating (20ms) | 900W | 2100W | 3600W | ||||
| Waveform | Pure sine wave | ||||||
| Nominal Output Voltage RMS | 220VAC(±10% RMS)10% RMS)10% RMS) | ||||||
| Output Frequency | 5OHz/60Hz±1 Hzsmn;1 Hzsmn;1 Hz | ||||||
| Inverter Efficiency(Peak) | >80% | ||||||
| Line Mode Efficiency | >95% | ||||||
| Typical Transfer Time | Typical 2~6ms 10ms(max) | ||||||
| AC INPUT | Voltage | 220VAC | |||||
| Selectable Voltage Range | 140~275VAC(For Personal Computers) | ||||||
| Frequency Range | 50Hz/60Hz (Auto sensing 47~65Hz) | ||||||
| BATTERY | Minimum Start Voltage | 10.5VDC | 21.0VDC | ||||
| Low Battery Alarm | 10.5VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 21.0VDC±0.6Vsmn;0.6Vsmn;0.6V | |||||
| Low Battery Cutoff | 10.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 20.0VDC±0.6Vsmn;0.6Vsmn;0.6V | |||||
| High Voltage Alarm | 15.5VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 31.0VDC±0.6Vsmn;0.6Vsmn;0.6V | |||||
| High Battery Voltage Recover | 15.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 30.0VDC±0.6Vsmn;0.6Vsmn;0.6V | |||||
| CHARGER | Charge Voltage | 14.0±0.2Vsmn;0.2Vsmn;0.2V | 28.0V±0.2Vsmn;0.2Vsmn;0.2V | ||||
| Overcharge Protection S.D. | 15.5VDC | 31.0VDC | |||||
| Maximum Charge Current | 10A MAX | ||||||
| BYPASS & PROTECTION | Input Voltage Waveform | Sine wave | |||||
| Nominal Input Frequency | 50Hz or 60Hz | ||||||
| Low Freq Trip | 47±0.3Hz for 50Hz; 57±0.3Hz for 60Hz;0.3Hz for 60Hz;0.3Hz for 60Hz | ||||||
| High Freq Trip | 55±0.3Hz for 50Hz; 65±0.3Hz for 60Hz;0.3Hz for 60Hz;0.3Hz for 60Hz | ||||||
| Overload Protection (SMPS Load) | Load﹥110% R Load fault after 60S 60S | ||||||
| Output Short Circuit Protection | AC FUSE Protection | ||||||
| Bypass Breaker Rating | 10A | ||||||
| Max Bypass Current | 10Amp | ||||||
| SOLAR CHARGER | Maximum PV Charge Current | 30A | |||||
| DC Voltage | 12V/24V atuo work | ||||||
| Maximum PV Array Power | 150W*3 solar panels | 150W*4 solar panels | |||||
| MPPT Range @ Operating Voltage | 16~55VDC | ||||||
| Maximum PV Array Open Circuit Voltage | 55VDC | ||||||
| Maximum Efficiency | >95% | ||||||
| Standby Power Consumption | <2W | ||||||
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | Mounting | Wall mount | |||||
| Dimensions (W*H*D) | 301*132*328mm | ||||||
| Net Weight (Solar CHG) kg | 6.86KG | 8.92KG | 10.25KG | ||||
| Shipping Dimensions(W*H*D) | 325*187*391mm | ||||||
| Shipping Weight (Solar CHG) kg | 7.54KG | 9.6KG | 10.93KG | ||||
| OTHER | Operating Environment | 0°C~40°C 0~90% relative humidity (non-condensing)ndensing)ndensing) | |||||
| Noise Level | Less than 60dB | ||||||
| Display | LED+LCD | ||||||
| Standard Warranty | 1 year | ||||||


