太阳能逆变器制造商中国MPPT类型2kVA 3kVA 4kVA 5kVA
| 型号。 | pv1800 |
| 输出功率 | >1000W |
| 牌 | 必须或OEM |
| 能量源 | 太阳能 |
| 交流输入 | 170-280vac或90-280vac |
| 交流输出 | 230VAC |
| 光伏充电器 | 60A最大 |
| 保护 | 深度放电,过充电,短路等 |
| 商标 | 必须 |
| 规范 | ce,iso,sgs |
| HS编码 | 8504403090 |
| 相 | 单 |
| 证明 | saa,ce,iso9001 |
| 类型 | pv到ac,dc到ac |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 电池DC | 24v / 48v |
| 光伏阵列开路电压 | 60V最大 |
| 波 | 纯正弦波 |
| 应用 | 太阳系 |
| 运输包装 | 礼品盒+纸箱 |
| 起源 | 中国广东 |
| 模型 | pv18-1k | pv18-2k | pv18-3k | pv18-4k | pv18-5k | |
| 默认电池系统电压 | 12VDC | 24VDC | 24VDC | 48VDC | 48VDC | |
| 逆变器 产量 | 停电 | 1000VA / 800W | 2000VA / 1600W | 3000VA / 2400W | 4000VA / 3200W | 5000VA / 4000W |
| 浪涌能量 | 2000VA | 4000VA | 6000VA | 8000va | 10000VA | |
| 波形 | 纯正弦波 | |||||
| 交流电压调节(Batt.Mode) | 230VAC±5%lusmn; 5%lusmn;5% | |||||
| 变频器效率(峰值) | 90% | 93% | ||||
| 转移时间 | 10ms(个人电脑) 20ms(家用电器) | |||||
| AC 输入 | 电压 | 230VAC | ||||
| 可选电压范围 | 170〜280VAC(个人电脑) 90〜280VAC(家用电器) | |||||
| 频率范围 | 50Hz / 60Hz(自动感应) | |||||
| 电池 | 标称电压 | 12VDC | 24VDC | 48VDC | ||
| 浮充电压 | 13.5vdc | 27VDC | 54vdc | |||
| 过充保护 | 15VDC | 30VDC | 60VDC | |||
| 太阳能 充电器 & 交流充电器 | 最大PV阵列开路电压 | 30VDC | 60VDC | 105vdc | ||
| 待机功耗 | 1W | 2W | 2W | |||
| 最大太阳能充电电流 | 50A | 50A | 50A | |||
| 最大交流充电电流 | 10A或20A | 20A或30A | 60A | |||
| 最大充电电流 | 50A | 110A | ||||
| 机械 规格 | 尺寸,宽x高x(毫米) | 240×316×95; 316×95mes;95;316×95 | 272×355×100355×100es;100355×100 | 297.5×468×125468×125es;125468×125 | ||
| 净重/公斤) | 5 | 6.4 | 6.9 | 9.8 | ||
| 其他 | 湿度 | 5%至95%相对湿度(无冷凝) | ||||
| 工作温度 | 0度-55度 | |||||
| 储存温度 | -15度-60度 | |||||




| Model NO. | PV1800 |
| Output Power | >1000W |
| Brand | Must or OEM |
| Power Source | Solar Power |
| AC Input | 170-280VAC or 90-280VAC |
| AC Output | 230VAC |
| PV Charger | 60A Max |
| Protection | Deep Discharge, Overcharge, Short Circuit etc |
| Trademark | MUST |
| Specification | CE, ISO, SGS |
| HS Code | 8504403090 |
| Phase | Single |
| Certification | SAA, CE, ISO9001 |
| Type | PV to AC, DC to AC |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Battery DC | 24V / 48V |
| PV Array Open Circuit Voltage | 60V Max |
| Wave | Pure Sine Wave |
| Application | Solar System |
| Transport Package | Gift Box+ Carton Box |
| Origin | Guangdong, China |
| MODEL | PV18-1K | PV18-2K | PV18-3K | PV18-4K | PV18-5K | |
| Default Battery System Voltage | 12VDC | 24VDC | 24VDC | 48VDC | 48VDC | |
| INVERTER OUTPUT | Reted Power | 1000VA/ 800W | 2000VA/ 1600W | 3000VA/ 2400W | 4000VA/ 3200W | 5000VA/ 4000W |
| Surge Power | 2000VA | 4000VA | 6000VA | 8000VA | 10000VA | |
| Waveform | Pure sine wave | |||||
| AC Voltage Regulation (Batt.Mode) | 230VAC±5%lusmn;5%lusmn;5% | |||||
| Inverter Efficiency (Peak) | 90% | 93% | ||||
| Transfer Time | 10ms(For Personal Computers) 20ms(For Home Appliances) | |||||
| AC INPUT | Voltage | 230VAC | ||||
| Selectable Voltage Range | 170~280VAC(For Personal Computers) 90~280VAC(For Home Appliances) | |||||
| Frequency Range | 50Hz/60Hz (Auto sensing) | |||||
| BATTERY | Nominal voltage | 12VDC | 24VDC | 48VDC | ||
| Floating Charge Voltage | 13.5VDC | 27VDC | 54VDC | |||
| Overcharge Protection | 15VDC | 30VDC | 60VDC | |||
| SOLAR CHARGER & AC CHARGER | Maximum PV Array Open Circuit Voltage | 30VDC | 60VDC | 105VDC | ||
| Standby Power Consumption | 1W | 2W | 2W | |||
| Maximum Solar Charge Current | 50A | 50A | 50A | |||
| Maximum AC Charge Current | 10A or 20A | 20A or 30A | 60A | |||
| Maximum Charge Current | 50A | 110A | ||||
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | Dimension,WxHxD(mm) | 240×316×95;316×95mes;95;316×95 | 272×355×100355×100es;100355×100 | 297.5×468×125468×125es;125468×125 | ||
| Net Weight(kg) | 5 | 6.4 | 6.9 | 9.8 | ||
| OTHER | Humidity | 5% to 95% Relativ Humidity (Non-condensing) | ||||
| Operating Temperature | 0 degree-55 degree | |||||
| Storage Temperature | -15 degree-60 degree | |||||



