单相三相并网型混合太阳能逆变器4kw至12kw
| 型号。 | ph3000 |
| 相 | 多 |
| 证明 | ce,ul,iso9001,ccc |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 电路拓扑 | 全桥型 |
| 单相 | 2kw 3kw 4kw |
| 尺寸 | 468 * 297 *125毫米 |
| Displar | 液晶显示器 |
| 高效率 | 90% |
| 应用 | 电动剃须刀 |
| 运输包装 | 纸箱或外置木质岩石,600PCS / 20'0'rime;0′ |
| 起源 | 中国深圳 |
| 源流的性质 | 主动变频器 |
| 输出功率 | >1000W |
| 牌 | 必须 |
| 能量源 | 太阳能 |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 三阶段 | 9kw 12kw |
| 输出电压 | 220V 230V 240V可用 |
| 转移时间 | 10毫秒 |
| 输入电压范围 | 184-253V |
| 商标 | 必须或者是 |
| 规范 | CE证书 |
| HS编码 | 8504403090 |






模型 | ph30-3kw | ||
默认电池系统电压 | 48v直流 | ||
收费 | 充电输入 | PV开路电压(VDC) | 145 vdc |
最大光伏输入功率(W) | 3200W | ||
存储电池电压 | 标称电压(VDC) | 48 vdc | |
吸收电压(VDC) | 54 vdc | ||
再生电压(VDC) | 54.8 vdc | ||
浮子电压(VDC) | 57.2 vdc | ||
低电压保护点(VDC) | 42 vdc | ||
直流输出 | 输出电压(VDC) | 40 vdc -57.2 vdc | |
最大充电电流(A) | 60安培连续@ 40°C环境温度bient | ||
低电压警告(VDC) | 46.0 vdc | ||
切断低电压(VDC) | 42.0 vdc | ||
低电压恢复(VDC) | 46.0 vdc | ||
显示 | LED指示 | 系统运行,低压指示,低压保护,过充保护,负载保护,短路保护 | |
液晶显示器 | 充电电压,充电电流,蓄电池电压,蓄电池容量,输出电流 | ||
报警保护 | 光伏阵列短路,光伏逆变器极性 | ||
电池反极性,过充电保护 | |||
输出短路保护 | |||
蓄电池低压保护 | |||
充电模式 | MPPT,PWM,恒流恒压,蓄电池自动保护功能 | ||
工作模式 | 四阶段:吸收CC,吸收CV,Float CC,Float CV。 | ||
峰值转换效率 | 98% | ||
逆变器 | 直流输入 | 额定输入电压(VDC) | 48 vdc |
允许输入直流电压范围(VDC) | 40 vdc - 62 vdc | ||
启动设备电压范围(VDC) | 46 vdc - 58 vdc | ||
低压报警点(VDC) | 42 vdc | ||
OV报警点(VDC) | 62 vdc | ||
交流输出 | 额定容量(VA) | 3750va | |
额定输出功率(W) | 3000W | ||
额定输出电压和频率(Vac / Hz) | 230VAC / 50Hz的 | ||
额定输出电流(A) | 13A | ||
输出电压精度(Vac) | 230 Vac±1%lusmn; 1%lusmn;1% | ||
输出频率精度(Hz) | 50 Hz±0.1%smn; 0.1%smn;0.1% | ||
波形失真率(THD) (线性负载) | 离网格≤2%e; 2%e;2% | ||
电网放电≤3%e; 3%e;3% | |||
电网电荷≤3%e; 3%e;3% | |||
动态响应速度(装载0←→100%)→100%)100%)→100%) | 20ms的 | ||
功率因数 | 电网放电99.9% | ||
电网充电99.9% | |||
过载能力 | 110%,30分钟 | ||
125%,1分钟 | |||
150%,30秒 | |||
200%,10秒 | |||
短路5s | |||
网格/关闭网格更改时间 | <20ms20ms | ||
输出波 | 正弦 | ||
反效率 80%电阻负载 | ≥93%; 93%;93% | ||
交流输入 | AC输入最大电流(A) | 26A | |
交流输入电压范围(Vac) | 184Vac - 253Vac | ||
交流输入频率范围(Hz) | 47.5Hz〜51.5Hz | ||
显示 | LED指示 | 系统操作,充放电指示,故障指示 | |
液晶显示器 | 输出电压,输出电流,电网电压,电网电流,蓄电池电压,负载功率,容量图表 | ||
保护 功能 | 输入LV保护 | ||
输入OV保护 | |||
输出过载保护 | |||
输出短路保护 | |||
通讯 | 通讯终端 | rs485 / can bus | |
机械 产品规格 | 安装 | 壁挂式安装 | |
w * h * d(mm)/g.w(kg) | 337 * 462 *183毫米/29.5公斤 | ||
其他 | 工作温度范围 | -20ºC - +50ºC+50ºCrdm;C +50ºC | |
环保等级 | 室内(IP20) | ||
环境湿度 | 0 - 90%相对湿度(非冷凝) | ||
高度 | ≤3000m000m000m | ||
| Model NO. | PH3000 |
| Phase | Multiple |
| Certification | CE, UL, ISO9001, CCC |
| Type | DC/AC Inverters |
| Circuit Topologies | Full-Bridge Type |
| Single Phase | 2kw 3kw 4kw |
| Size | 468*297*125mm |
| Displar | LCD Display |
| High Efficiency | 90% |
| Application | Electric Razor |
| Transport Package | Cartons or with Outsides Wooden Rock, 600PCS/20′0′rime;0′ |
| Origin | Shenzhen, China |
| Nature of Source Flow | Active Inverter |
| Output Power | >1000W |
| Brand | Must |
| Power Source | Solar Power |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Three Phase | 9kw 12kw |
| Output Voltage | 220V 230V 240V Availble |
| Transfer Time | 10ms |
| Input Voltage Range | 184-253V |
| Trademark | MUST or OEM |
| Specification | CE certificates |
| HS Code | 8504403090 |






Model | PH30-3KW | ||
Default Battery System Voltage | 48V DC | ||
Charge | Charge Input | PV Open Circuit Voltage(VDC) | 145 VDC |
Max PV Input Power(W) | 3200W | ||
Storage Battery Voltage | Nominal Voltage(VDC) | 48 VDC | |
Absorption Voltage(VDC) | 54 VDC | ||
Refloat Voltage (VDC) | 54.8 VDC | ||
Float Voltage (VDC) | 57.2 VDC | ||
Low Voltage Protection Point(VDC) | 42 VDC | ||
DC Output | Output Voltage(VDC) | 40 VDC -57.2 VDC | |
Max Charging Current(A) | 60 amps continuous @ 40°C ambientbientbient | ||
Warning for low voltage(VDC) | 46.0 VDC | ||
Cut off for low voltage(VDC) | 42.0 VDC | ||
Low voltage recovery(VDC) | 46.0 VDC | ||
Display | LED indication | Systematic operation, LV indication, LV protection, over charge protection, loads protection, short circuit protection | |
LCD display | Charge voltage, charge current, voltage of storage battery, capacity of storage battery, output current | ||
Alarm Protections | PV array short circuit, PV reverser polarity | ||
Battery reverse polarity, Over charging protection | |||
Output short circuit protection | |||
Low voltage protection for storage battery | |||
Charge mode | MPPT, PWM, constant current-constant voltage, function of automatic protection for storage battery | ||
Working mode | Four stage: Absorption CC, Absorption CV, Float CC, Float CV. | ||
Peak Conversion efficiency | 98% | ||
inverter | DC Input | Rated input voltage(VDC) | 48 VDC |
Allowed input DC voltage scope(VDC) | 40 VDC -- 62 VDC | ||
Voltage scope of starting up equipments(VDC) | 46 VDC -- 58 VDC | ||
LV alarm point(VDC) | 42 VDC | ||
OV alarm point(VDC) | 62 VDC | ||
AC Output | Rated capacity(VA) | 3750VA | |
Rated output power(W) | 3000W | ||
Rated output voltage and frequency (Vac/Hz) | 230Vac/50Hz | ||
Rated output current(A) | 13A | ||
Output voltage precision(Vac) | 230 Vac±1%lusmn;1%lusmn;1% | ||
Output frequency precision(Hz) | 50 Hz±0.1%smn;0.1%smn;0.1% | ||
Rate of wave distortion(THD) (Linearity loads) | Off grid≤2%e;2%e;2% | ||
Grid discharge ≤3%e;3%e;3% | |||
Grid charge ≤3%e;3%e;3% | |||
Dynamic response speed(loads 0←→100%)→100%)100%)→100%) | 20ms | ||
Power factor | Grid discharge 99.9% | ||
Grid charge 99.9% | |||
Overload capability | 110%,30 minutes | ||
125%,1 minutes | |||
150%,30 seconds | |||
200%,10 seconds | |||
Short circuit 5s | |||
Grid/Off grid change time | <20ms20ms | ||
Output wave | sine | ||
Inverting efficiency 80% resistive loads | ≥93%;93%;93% | ||
AC Input | AC Input maximum of current(A) | 26A | |
AC Input voltage scope(Vac) | 184Vac -- 253Vac | ||
AC Input frequency scope(Hz) | 47.5Hz -- 51.5Hz | ||
Display | LED indication | Systematic operation, indication of charge and discharge, indication of fault | |
LCD display | output voltage, output current, grid voltage, grid current, voltage of storage battery, load power, chart of capacity | ||
Protection Function | Input LV protection | ||
Input OV protection | |||
Output overload protection | |||
Output Short Circuit Protection | |||
Communication | Communication terminal | RS485/CAN bus | |
Mechanical Specifications | Mounting | Wall mount | |
W*H* D(mm)/G.W(kg) | 337*462*183mm/29.5kg | ||
Other | Operation Temperature Range | -20ºC -- +50ºC +50ºCrdm;C +50ºC | |
Environmental Protection Rating | Indoor(IP20) | ||
Ambient humidity | 0 -- 90% relative humidity(non-condensing) | ||
Altitude | ≤3000m000m000m | ||