带40A / 60A太阳能充电器的12V24V / 48V电源逆变器

| 型号。 | PL20系列变频器 |
| 相 | 单 |
| 证明 | ce,iso9001 |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 波形 | 纯正弦波 |
| 充电电流 | 20A / 35A / 50A / 70A / 90A |
| 充电器模式 | MPPT |
| 直流输入 | 12v / 24v / 48v |
| 规范 | CE |
| HS编码 | 8504403090 |
| 源流的性质 | 无源变频器 |
| 输出功率 | >1000W |
| 牌 | STCB |
| 能量源 | 太阳能 |
| 输入电压 | 120v ac / 230v ac |
| 输出频率 | 60HZ / 50HZ |
| 太阳能充电控制器 | 40A / 60A |
| 效率 | 97% |
| 商标 | STCB |
| 起源 | 广东深圳 |
| 型号。 | pl20-1000 | pl20-2000 | pl20-3000 | pl20-4000 | pl20-5000 | pl20-6000 | pl20-8000 | pl20-10000 | pl20-12000 |
| 标称功率 | 1000W | 2000W | 3000W | 4000W | 5000W | 6000W | 8000W | 10000W | 12000W |
| 交流输入 | |||||||||
| 相位和波形eform | 单相和纯正弦波 Wave | ||||||||
| 电压 | 120VAC / 230VAC | 230VAC | |||||||
| 电压范围 | 85-130VAC,120VAC,185-265VAC,230vac | 185-265VAC,230vac | |||||||
| 频率 | 50Hz:41-54HZ或60Hz:51-64HZ(自动感应) | ||||||||
| 交流输出 | |||||||||
| 相位和波形eform | 单相和纯正弦波 Wave | ||||||||
| 电压 | 120VAC / 230VAC | 230VAC | |||||||
| 电压调节 | ±10%rmsn; 10个%有效值n;10%rms | ||||||||
| 频率 | 60HZ / 50HZ±0.3hzmn; 0.3hzmn;0.3Hz | 50Hz / 60Hz的±0.3hzmn; 0.3hzmn;0.3Hz | |||||||
| 峰值功率 | 3倍的额定功率 | ||||||||
| 交流充电器 | |||||||||
| 正常充电电流 | 20A / 35A / 50A / 70A / 90A(5级可调充电电流) | ||||||||
| 过充保护 | 蝙蝠V≥15.5VDC为12V电池,Bat.V≥31.0VDC为24V电池,attery, 对于48V电池,Bat.V≥62.0VDC,60s后60s,每1s发生嘟嘟声0.5sfter 60s | ||||||||
| 三级充电 | 升压CC(恒流阶段) 升压CV(恒压阶段) 浮子(恒压阶段) | ||||||||
| 太阳能充电控制器 | |||||||||
| 额定电荷 | 40A或60A | ||||||||
| 额定充电电池电压类型 | 12v / 24v / 48v 40A; 12v / 24v 60A | ||||||||
| 最大。 PV开路阵列电压 | 12V为40Vdc,24V为55Vdc,48V为110Vdc | ||||||||
| 充电模式 | MPPT | ||||||||
| 效率 | ≥97%; 97%;97% | ||||||||
| 光伏低压重新连接 | pv≥bat.v= 3VV = 3Vv=3V | ||||||||
| 光伏低压断开 | PV≤Bat.vat.vat.v | ||||||||
| 电池电压 | |||||||||
| 正常直流输入电压 | 12V / 24V | 24V / 48V | 48v | ||||||
| 最小启动电压 | 10V为12V,20V为24V,40V为48V | ||||||||
| 直流输入电压范围 | 10.5vdc±0.3vdc〜16vdc±0.3vdc为12v; 0.3vdc为12v;0.3VDC for 12V | ||||||||
| 20vdc±0.6vdc〜32vdc±0.6vdc为24v; 0.6vdc为24v;0.6VDC for 24V | |||||||||
| 42vdc±1.2vdc〜164vdc±1.2vdc为48v; 1.2vdc为48v;1.2VDC for 48V | |||||||||
| 转移效率 | |||||||||
| 线路模式 | >95% | ||||||||
| 电池模式 | >88% | ||||||||
| 转移时间 | |||||||||
| 交流直流 | 20毫秒(最大值) | ||||||||
| 直流到交流 | 15毫秒(最大值) | ||||||||
| 系统参数 | |||||||||
| 保护 | 电池电压低,过充,过载,过温 | ||||||||
| 过载保护 | 110% | ||||||||
| 输出短路保护 | 电流限制(10s后故障) | ||||||||
| 浪涌等级(10s) | 1:3(VA) | ||||||||
| 省电器 | 负载25W(远程控制的“P / S自动”设置启用)e控制) | ||||||||
| 指标 | LED和LCD显示屏splay | ||||||||
| 一般规格 | |||||||||
| 工作温度 | 0ºC至40ºC40ºCrdm;Co 40ºC | ||||||||
| 储存温度 | -15ºC至60ºC60ºCrdm;Co 60ºC | ||||||||
| 操作湿度 | 5%至95%(非冷凝) | ||||||||
| 声音噪音 | ≤60dB60dB60dB | ||||||||
| 冷却 | 强制空气,变速风扇 | ||||||||
| Model NO. | PL20 series inverter |
| Phase | Single |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Type | DC/AC Inverters |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Waveform | Pure Sine Wave |
| Charge Current | 20A/35A/50A/70A/90A |
| Charger Mode | MPPT |
| DC Input | 12V / 24V / 48V |
| Specification | CE |
| HS Code | 8504403090 |
| Nature of Source Flow | Passive inverter |
| Output Power | >1000W |
| Brand | Stcb |
| Power Source | Solar Power |
| Input Voltage | 120V AC /230V AC |
| Output Frequency | 60Hz/50Hz |
| Solar Charge Controller | 40A/60A |
| Efficiency | 97% |
| Trademark | STCB |
| Origin | Guangdong Shenzhen |
| Model No. | PL20-1000 | PL20-2000 | PL20-3000 | PL20-4000 | PL20-5000 | PL20-6000 | PL20-8000 | PL20-10000 | PL20-12000 |
| Nominal Power | 1000W | 2000W | 3000W | 4000W | 5000W | 6000W | 8000W | 10000W | 12000W |
| AC Input | |||||||||
| Phase & waveformeformeform | Single phase & Pure Sine Wave Wave Wave | ||||||||
| Voltage | 120VAC/230VAC | 230VAC | |||||||
| Voltage Range | 85-130VAC for 120VAC,185-265VAC for 230vac | 185-265VAC for 230vac | |||||||
| Frequency | 50Hz:41-54HZ or 60Hz:51-64HZ (auto sensing) | ||||||||
| AC Output | |||||||||
| Phase & waveformeformeform | Single phase & Pure Sine Wave Wave Wave | ||||||||
| Voltage | 120VAC/230VAC | 230VAC | |||||||
| Voltage Regulation | ±10%rmsn;10%rmsn;10%rms | ||||||||
| Frequency | 60HZ/50HZ±0.3Hzmn;0.3Hzmn;0.3Hz | 50HZ/60HZ±0.3Hzmn;0.3Hzmn;0.3Hz | |||||||
| Peak Power | 3 times of rating power | ||||||||
| AC charger | |||||||||
| Norminal Charging Current | 20A/35A/50A/70A/90A (5 stages adjustable charging current) | ||||||||
| Over charge protection | Bat.V≥15.5VDC for 12V battery,Bat.V≥31.0VDC for 24V battery,attery,attery, Bat.V≥62.0VDC for 48V battery,beeps 0.5s every 1s & fault after 60sfter 60sfter 60s | ||||||||
| Three stage charging | Boost CC (constant current stage) Boost CV (constant voltage stage) Float (constant voltage stage) | ||||||||
| Solar charge controller | |||||||||
| Rated charge cuurent | 40A or 60A | ||||||||
| Rated charge battery voltage type | 12v/24v/48v 40A ; 12v/24v 60A | ||||||||
| Max. PV open circuit array voltage | 12V for 40Vdc,24V for 55Vdc,48V for 110Vdc | ||||||||
| Charge mode | MPPT | ||||||||
| Efficiency | ≥97%;97%;97% | ||||||||
| PV low voltage re-connect | PV≥Bat.v=3Vv=3Vv=3V | ||||||||
| PV low voltage disconnect | PV≤Bat.vat.vat.v | ||||||||
| Battery voltage | |||||||||
| Norminal DC input Voltage | 12v/24v | 24v/48v | 48v | ||||||
| Minimum Start Voltage | 10V for 12V, 20V for 24V, 40V for 48V | ||||||||
| DC input voltage range | 10.5VDC±0.3VDC ~ 16VDC±0.3VDC for 12V;0.3VDC for 12V;0.3VDC for 12V | ||||||||
| 20VDC±0.6VDC ~ 32VDC±0.6VDC for 24V;0.6VDC for 24V;0.6VDC for 24V | |||||||||
| 42VDC±1.2VDC ~ 164VDC±1.2VDC for 48V;1.2VDC for 48V;1.2VDC for 48V | |||||||||
| Transfer Efficiency | |||||||||
| Line Mode | >95% | ||||||||
| Battery Mode | >88% | ||||||||
| Transfer time | |||||||||
| AC to DC | 20ms(max) | ||||||||
| DC to AC | 15ms(max) | ||||||||
| System parameter | |||||||||
| Protections | Low battery voltage,over charging,over load,over temp | ||||||||
| Over load protection | 110% | ||||||||
| Output short circuit protection | current limit (fault after 10s) | ||||||||
| Surge rating(10s) | 1:3(VA) | ||||||||
| Power saver | Load 25W(Enabled on 'P/S auto' setting of remote control )e control ) | ||||||||
| Indicators | LED&LCD displaysplaysplay | ||||||||
| General specifications | |||||||||
| Operating Temperature | 0ºC to 40ºCo 40ºCrdm;Co 40ºC | ||||||||
| Storage temperature | -15ºC to 60ºCo 60ºCrdm;Co 60ºC | ||||||||
| Opration humidity | 5% to 95% (non condensing) | ||||||||
| Audible Noise | ≤60dB60dB60dB | ||||||||
| Cooling | Forced air,Variable speed fan | ||||||||