Ep2000智能逆变器家用应用
| 型号。 | EP2000 |
| 证明 | ce,iso9001 |
| 电路拓扑 | 全桥型 |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 显示 | LED / LCD |
| 电压范围 | 96-275vac |
| 保证 | 1年 |
| 功率因数 | 1.0 |
| 功能 | 内置AVR |
| 能量源 | 电力 |
| 牌 | oem,odm |
| 规范 | CE证书 |
| HS编码 | 8504403090 |
| 源流的性质 | 主动变频器 |
| 输出功率 | 300-20kw |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 最大电流 | 15-25A |
| 尺寸 | 500 * 260 *455毫米 |
| 波 | 纯正弦波 |
| 频率 | 50-60HZ |
| 变频器效率 | >80% |
| 相 | 单 |
| 应用 | 冷气机 |
| 商标 | oem,odm |
| 起源 | 中国深圳 |
变频器EP2000系列的特点
1.极低的回波噪音,无干扰通话质量。
2.使用友好的界面,LED模拟显示和电脑屏幕显示变频器运行状态。
3.RS232端口, 智能电源管理软件,自动保存文件并关闭电源异常。
4.特殊充电系统设计,更好的保护电池寿命。
5.短路,过载,过电压和低电池保护。
6.与发电机兼容,适用于电源电压极不稳定的恶劣环境。
具有标准的在线结构(三个端口),可用作UPS。
图片逆变器EP2000系列
机架类型: 
塔式: 
EP2000的技术规格是什么?
| 模型 | 115V型号 | 230V型号 | |
| 产量 | |||
| 功率水平在 | 1000W,1500瓦特,2000瓦特,3000瓦特,4000瓦特 | 1000W,1500瓦特,2000瓦特,3000瓦特,4000瓦特 | |
| 输出电压 | 100V / 110V / 120V(+/- 10%)可选 | 220V / 230V / 240V(+/- 10%)可选 | |
| 电压波形 | 纯正弦波 | ||
| 波峰因子 | 3:1 | ||
| 输出频率 | 自动选择50 / 60Hz | ||
| (与电源同步) | 47Hz〜55Hz,标称50Hz | ||
| 56Hz〜65Hz,标称60Hz | |||
| 规定(名义) | 标称电压电压的±10% voltage | ||
| 规 | 所选输出电压的±3%(可调整with the | ||
| (电池模式) | 远程设置软件) | ||
| 转移时间 | 熄火3ms典型 | ||
| 掉电1ms典型 | |||
| 电池模式正常模式为1ms典型 | |||
| 过流保护 | 过载报警等级100%〜120% | ||
| 过载停机等级120%〜190% | |||
| (可使用远程设置软件进行调整) | |||
| 输入 | |||
| 额定电压 | 100V / 110V / 115V / 120V可选 | 200V / 220V / 230V / 240V可选 | |
| 输入频率 | 47Hz〜65Hz,50 / 60Hz自动感应 | ||
| 效率(正常模式) | 97% | ||
| 噪声滤波 | 全时EMI / RFI滤波 | ||
| 电压范围 | 75v〜155v | 145v〜310v | |
| AVR范围(2个Bucks,2个Boosts) | 增强型降压:+ 28%选定的额定电压 | ||
| 降压模式:+ 10%选定的额定电压 | |||
| 升压模式:选定额定电压的-10% | |||
| 增强型升压:-25%选定的额定电压 | |||
| 浪涌保护 | 424焦耳 | ||
| 电池 | |||
| 电池类型 | 铅酸50Ah至500Ah(推荐) | 铅酸50Ah至500Ah(推荐) | |
| 电压 | 千瓦特:12 / 24VDC; 1500W-2000W:24 / 48VDC; 3000瓦特-4000W:48VDC | ||
| 典型备份时间 | 没有限制 | ||
| 充电方式 | 电池未充满电时快速充电, | ||
| 当电池充满电90%时进行涓流充电。 | |||
| 最大充电电流 | 15-25amp(MAX) | ||
| 平均收费 | 快速充电模式:最大14V。 | ||
| 每个电池的电压 | 涓流充电模式:13.5V(可通过远程设置软件调节) | ||
| 保护 | 过流保护和过充保护电压保护(SCR控制))trol) | ||
| 热保护(CPU控制) | |||
| 当本机内的温度超过45°C时,充电器将停止充电2分钟,然后充电2分钟。这个周期将是重复的epeat | |||
| 监控 | 智能监控和警告电池故障或开路电池。tery. | ||
| 每次上电或每6天自动检测。 | |||
| 太阳能充电器(可选) | |||
| 额定电压 | 12v / 24v / 48v | 12v / 24v / 48v | |
| 直流输入范围 | 12V型号:12〜21Vdc | ||
| 24V型号:24〜42Vdc | |||
| 48V型号:48〜84Vdc | |||
| 充电方式 | 通过PWM控制的电流限制的恒定电压 | ||
| 充电电压 | 12V型号:13.5Vdc | ||
| 24V型号:27.0Vdc | |||
| 48V型号:54.0Vdc | |||
| 额定功率 | 12V型号:13.5Vdc @ 37A | ||
| 24V型号:27.0Vdc @ 37A | |||
| 48V型号:54Vdc @ 18.5A | |||
| 保护 | 直流输入极性保护,直流输入短路保护(电池时) | ||
| 连接),直流输出过流保护 | |||
| 沟通与管理EMENT | |||
| 标准接口端口 | UPSilon2000兼容;可选用于RS232。 | ||
| 可选接口部分 | RJ45(浪涌保护),DB9, | ||
| 控制面板 | LCD或LED可选 | ||
| 声音报警 | 电池报警:电池电量低,电池电压过高ltage | ||
| 异常操作报警:过载,短路和过热 heat | |||
| 绿色模式功能 | 1%到14%的满载(可通过使用远程设置软件进行调整) | ||
| (停电时自动关闭) | 默认设置为OFF。 | ||
| 冷却风扇控制 | 自动开/关,由温度和运行模式模式控制 mode | ||
| 环境和安全 | |||
| 工作温度 | 高达1500米:0°C至40°C(32°F至104°F)g; F至104°F)g;F)g;F to 104°F) | ||
| 运输/储存温度 | 15°C以下零度至55°C(5°F至131°F)g; F至131°F)g;F)g;F to 131°F) | ||
| 相对湿度 | 5 - 95%非冷凝 | ||
| 运行高度 | 0〜3000米 | ||
| 质量控制体系 | iso 9001:2000,iso 14002-2004 | ||
| 物理 | |||
| 出现 | 产品尺寸(mm) | 1000W-1500瓦特:452×192××338平方毫米338毫米;338MM2×338MM | |
| 2000瓦特-4000W:500×260×455mm0×455毫米;455MM0×455MM | |||
| 重量(Kg) | 1KW:14.0公斤;1.5千瓦:25.0公斤;2千瓦:28.0公斤:3KW:30.0公斤;4千瓦:35.0公斤 | ||
| 纸箱毛重 | 1KW:15.0公斤;1.5千瓦:27.0公斤; 2千瓦:31.0公斤; 3千瓦:36.0公斤;4千瓦:41.0公斤 | ||
包: 纸箱用于包装,或木箱建议样品在运输中保护。欢迎由客户设计的套装。

Paym进出口商样品p; Sample
1.付款方式:T / T(电汇)和西联汇款
2.运输:DHL,FEDEX,UPS,EMS,Airway和By Sea
样品可用于测试和市场测试。 OEM受到欢迎。
一年保修必须的POWER产品
指导和售后咨询
A.需要附件
B.产品维修
电力问题解决
电源保护解决方案等
24小时为您服务的售后咨询服务,让您轻松解决问题。 (张大卫)必得电力有限公司
| 总部和工厂定位ation | 在香港和深圳,广东中国大陆内地nland |
| 行业经验 | 6年制造商,12年贸易,6年阿里巴巴Gloden供应商 |
| 产品范围 | 逆变器,太阳能逆变器,离网逆变器并网太阳能逆变器,MPPT太阳能充电控制器,太阳能电池板,太阳能电池,太阳能系统 |
| 主要市场 | 非洲,中东和亚洲(乌克兰,俄罗斯,越南,巴基斯坦,尼日利亚,肯尼亚,南非,加纳等))etc.) |
| 厂 | 8000平方米,200名工人 |
| 部 | 7团队营销部,2人研发部,1个制造中心,质检部,售后服务部。Dept. |
| 证书 | iso9001:2008,ce,iec,saa,sgs,soncap等 |
| 专利 | 软件专利,设计专利,项目专利 |
为什么不按下面 “发送”,发送”" 按钮向我们发送有关您的细节要求的电子邮件?扫描代码和惊喜给你!
| Model NO. | EP2000 |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Circuit Topologies | Full-Bridge Type |
| Type | DC/AC Inverters |
| Display | LED/LCD |
| Voltage Range | 96-275VAC |
| Warranty | 1 Year |
| Power Factor | 1.0 |
| Function | Built in AVR |
| Power Source | Electric Power |
| Brand | OEM, ODM |
| Specification | CE certificates |
| HS Code | 8504403090 |
| Nature of Source Flow | Active Inverter |
| Output Power | 300-20kw |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Max Current | 15-25A |
| Size | 500*260*455mm |
| Wave | Pure Sine Wave |
| Frequency | 50-60Hz |
| Inverter Efficiency | >80% |
| Phase | Single |
| Application | air conditioner |
| Trademark | OEM, ODM |
| Origin | Shenzhen, China |
Features of Inverter EP2000 series
1.Extremely low return noise and no disturbance to talking quality.
2.Use-friendly interface, LED simulative display and computer screen display of inverter operation status.
3.RS232 port, smart power management software, automatic file saving and shutting down at power abnormalities.
4.Special charging system design for better protection of battery life.
5.Short circuit, overload, over voltage and low battery protection.
6.Compatible with generators and suitable for harsh environment where power voltage is extremely unstable.
7.With standard on-line structure (three ports)and can be used as UPS.
Pictures of Inverter EP2000 series
Rack type: 
Tower type: 
What is the Technical Specifications of EP2000 ?
| MODEL | 115V Models | 230V Models | |
| OUTPUT | |||
| Power Levels crated at | 1000W,1500W,2000W,3000W,4000W | 1000W,1500W,2000W,3000W,4000W | |
| Output Voltage | 100V/110V/120V(+/-10%) Selectable | 220V/230V/240V(+/-10%) Selectable | |
| Voltage Waveform | Pure Sine wave | ||
| Crest Factor | 3:1 | ||
| Output Frequency | Auto Select for 50/60Hz | ||
| (Synchronized to Mains) | 47Hz ~ 55Hz for 50Hz nominal | ||
| 56Hz ~ 65Hz for 60Hz nominal | |||
| Regulation (Nominal) | ±10% typical of nominal voltage voltage voltage | ||
| Regulation | ±3% of selected output voltage (adjustable with thewith thewith the | ||
| (Battery mode) | remote set-up software) | ||
| Transfer time | Blackout 3ms typical | ||
| Brownout 1ms typical | |||
| Battery mode to Normal mode??1ms typical | |||
| Over current protection | Over load alarm level 100% ~ 120% | ||
| Over load shutdown level 120% ~ 190% | |||
| (Adjustable by using the remote set-up software) | |||
| INPUT | |||
| Nominal Voltage | 100V/110V/115V/120V Selectable | 200V/220V/230V/240V Selectable | |
| Input Frequency | 47Hz ~ 65Hz, 50/60Hz auto-sensing | ||
| Efficiency (Normal mode) | 97% | ||
| Noise Filtering | Full time EMI/RFI filtering | ||
| Voltage Range | 75V ~ 155V | 145V ~ 310V | |
| AVR Range(2 Bucks, 2 Boosts) | Enhanced Buck: +28% of selected nominal voltage | ||
| Buck mode: +10% of selected nominal voltage | |||
| Boost mode: -10% of selected nominal voltage | |||
| Enhanced Boost: -25% of selected nominal voltage | |||
| Surge Protection | 424 Joules | ||
| BATTERY | |||
| Battery type | Lead-Acid 50Ah to 500Ah (Recommended) | Lead-Acid 50Ah to 500Ah (Recommended) | |
| Voltage | 1000W:12/24VDC; 1500W-2000W:24/48VDC; 3000W-4000W:48VDC | ||
| Typical backup time | No Limit | ||
| Charging method | Quick charging when battery is not fully charged, | ||
| trickle charging when battery is 90% fully charged. | |||
| Maximum charging current | 15-25amp(MAX) | ||
| Average charging | Quick charging mode:14V maximum. | ||
| voltage for each battery | Trickle charging mode:13.5V (adjustable with the remote set-up software) | ||
| Protection | Over current protection & Over charging voltage protection (SCR control)trol)trol) | ||
| Thermal protection (CPU control) | |||
| When temperature inside the unit is over 45 °C, charger will stop charging for 2 minutes followed by an 2 minutes charging. The cycle will be repeatepeatepeat | |||
| Monitoring | Smart monitoring & warning for failed battery or open-circuit battery.tery.tery. | ||
| Auto-detection each time when power on or every 6 days. | |||
| SOLAR CHARGER(OPTIONAL) | |||
| Rating voltage | 12V / 24V / 48V | 12V / 24V / 48V | |
| DC input range | 12V model : 12 ~ 21Vdc | ||
| 24V model : 24 ~ 42Vdc | |||
| 48V model : 48 ~ 84Vdc | |||
| Charging method | Constant voltage with current limiting by PWM control | ||
| Charging voltage | 12V model :13.5Vdc | ||
| 24V model : 27.0Vdc | |||
| 48V model : 54.0Vdc | |||
| Power rating | 12V model : 13.5Vdc @ 37A | ||
| 24V model : 27.0Vdc @ 37A | |||
| 48V model : 54Vdc @ 18.5A | |||
| Protection | DC input polarity protection, DC input short circuit protection( when battery is | ||
| connected), DC output over current protection | |||
| COMMUNICATIONS & MANAGEMENTEMENTEMENT | |||
| Standard Interface port | UPSilon2000 compatible; optional for RS232 . | ||
| Optional Interface part | RJ45 (Surge protection), DB9, | ||
| Control panel | LCD or LED Selectable | ||
| Audible alarm | Alarm on battery:Low battery & Battery over voltageltageltage | ||
| Alarm on abnormal operation:Over load, Short-circuit, & Over heat heat heat | |||
| Green mode function | 1% to 14% of full load (adjustable by using the remote set-up software) | ||
| (Auto-shut-off in blackout) | The default setting is OFF. | ||
| Cooling fan control | Auto on / off, controlled by temperature & operation mode mode mode | ||
| ENVIRONMENTAL AND SAFETY | |||
| Operating Temperature | Up to 1500 meters:0 °Cto 40°C (32°F to 104°F)g;F to 104°F)g;F)g;F to 104°F) | ||
| Transit/storage Temp. | 15°C below zero to 55°C (5°F to 131°F)g;F to 131°F)g;F)g;F to 131°F) | ||
| Relative Humidity | 5 - 95% non condensing | ||
| Operating Altitude | 0 ~ 3000 meters | ||
| Quality control system | ISO 9001:2000, ISO 14002-2004 | ||
| PHYSICAL | |||
| Appearance | product size(mm) | 1000W-1500W:452×192×338MM2×338MM;338MM2×338MM | |
| 2000W-4000W:500×260×455MM0×455MM;455MM0×455MM | |||
| Weight(Kg) | 1KW:14.0kg;1.5kw:25.0kg;2kw:28.0kg:3kw:30.0kg;4kw:35.0kg | ||
| Carton Gross Weight | 1KW:15.0kg;1.5kw:27.0kg; 2kw:31.0kg; 3kw:36.0kg;4kw:41.0kg | ||
Package: Carton Box for packaging, or Wooden Box advised for Samples to protect in transportations. Package designed by Clients is welcomed.

Payment & Shipping & Samplep; Samplep; Sample
1. Payment: T/T (Telegraphic transfer), and Western Union
2. Shipping: DHL, FEDEX, UPS, EMS, Airway and By Sea
Samples are Available for Testing and Market Test. OEM is welcomed for us.
One Year Warranty on MUST POWER Products
Guides and After-service Consultancy
A. Need a Accessory
B. Products Repair
C. Power Problems to Solve
D. Power Protection Solutions, etc.
24 Hours After-service consultancy just for you and to make your problems to solve easily. (David ZhangMust Power Limited
| Headquarter & Factory Locationationation | In HongKong & Shenzhen,Guangdong China Mainlandnlandnland |
| Industry Experience | 6-Year Manufacturer, 12-Year Trading, 6-Year Alibaba Gloden Supplier |
| Product Range | Inverter,Solar Inverter, Off-grid Inverter Grid-tie Solar Inverter, MPPT Solar Charge Controller, Solar Panel, Solar Battery, Solar System |
| Main Market | Africa, Middle East & Asia ( Ukraine, Russia, Vietnam, Pakistan, Nigeria, Kenya, South Africa, Ghana,etc.),etc.)etc.) |
| Factory | 8000 Square Meters, 200 workers |
| Department | 7-team Marketing Dept, 2-team R&D, 1 Manufacturing Center, QA Office, After-sale Service Dept.Dept.Dept. |
| Certificate | ISO9001:2008, CE, IEC,SAA, SGS, Soncap,etc |
| Patent | Software Patent, Design Patent, Project Patent |
Why not press the below 'SEND';SEND"" button to send us an email about your detail requirements?Scan the Code and a suprise for you!