CE证书首页使用方便操作正弦波逆变器

| 型号。 | ep3000 |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 输出功率 | >1000W |
| 证明 | ce,iso9001 |
| 重量 | 18-60kg |
| 功率 | 1KW-6千瓦 |
| 输入Votlage | 155-265vac为230vac,90-120vac为120vac |
| 充电电流 | 70A最大 |
| 遥控 | 选项 |
| 商标 | 必须 |
| 起源 | 中国深圳 |
| 相 | 单 |
| 能量源 | 电力 |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 牌 | 必须/ OEM |
| 颜色 | 黑,白 |
| DC | 12V / 24V / 48V |
| 输入频率 | 40-80Hz |
| 充电曲线可调 | 是 |
| RS232 | 选项 |
| 规范 | ce,iso, |
| HS编码 | 8504409990 |
| 模型 (ep3000) | HV型号 | |||||||
| 1012E | 1024E | 2012E | 2024E | 3024E | 4048E | 5048E | 6048E | |
| 线模式规格: | ||||||||
| 输入电压波形 | 正弦(效用或发电机) | |||||||
| 标称输入电压 | 230Vac(120VAC可选) | |||||||
| 低线断开 | 184Vac±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 低线重新连接 | 194Vac±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 高线断开 | 265VAC±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 高线重新连接 | 255Vac±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 最大交流输入电压 | 270Vrms | |||||||
| 标称输入频率 | 50Hz / 60Hz(自动检测) | |||||||
| 低线频率重新连接 | 60Hz时为58 + 0.3Hz; 50Hz为48 + 0.3Hz; | |||||||
| 低线频率断开 | 60Hz为57 + 0.3Hz,50Hz为47 + 0.3Hz; | |||||||
| 高线频率重新连接 | 60Hz为64 + 0.3Hz,50Hz为54 + 0.3Hz; | |||||||
| 高线频率断开 | 60Hz为65 + 0.3Hz; 50Hz为55 + 0.3Hz; | |||||||
| 输出电压波形 | 与输入波形相同 | |||||||
| 过载保护(SMPSload) | 断路器 | |||||||
| 输出短路保护 | 断路器 | |||||||
| 效率(线路模式) | >95% | |||||||
| 转换开关额定值 | 30A | |||||||
| 转移时间(Ac到Dc) | 10ms(典型值) | |||||||
| 转移时间(Dc到Ac) | 10ms(典型值) | |||||||
| 通过没有电池 | 是 | |||||||
| 最大旁路过载电流 | 30A | |||||||
| 反转模式规格: | ||||||||
| 输出电压波形 | 正弦波 | |||||||
| 额定输出功率(VA) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| 额定输出功率(W) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| 功率因数 | 0~1.0 | |||||||
| 标称输出电压(V) | 230V交流 | |||||||
| 额定输出频率(Hz) | 50Hz±0.3Hzn; 0.3Hzn; 0.3Hz | |||||||
| 自动跟踪主频率(Hz) | 是(主要第一次连接)50Hz @ 48-54Hz; 60Hz @ 58-64Hz | |||||||
| 输出电压调节 | ±10%rms; 10%rms;10% rms | |||||||
| 名义效率 | >80% | |||||||
过载保护 (SMPS负载) | (110%150%±10%:20秒后的故障(停机输出); 20秒;ter 20s; | |||||||
| 浪涌等级(10s) | 3000VA | 6000VA | 9000va | 12000va | 15000 va | 18000va | ||
| 能启动电动机 | 1马力 | 1马力 | 2马力 | 3马力 | ||||
| 输出短路保护 | 电流限制(10s后故障) | |||||||
| 变频器过载断路器尺寸 | 30A | 30A | 30A | 35A | 50A | |||
| 标称直流输入电压 | 12V | 24V | 12V | 24V | 24V | 48V | 48V | |
| 最小直流启动电压 | 10V / 20V / 40V | |||||||
| 低电量报警 | 10.5Vdc±0.3Vdc为12V电池; 21.0Vdc±0.6Vdc为24V电池; 42.0Vdc±0.6Vdc为48V电池0.6Vdc为48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 低直流输入关断 | 10.0Vdc±0.3Vdc为12V电池; 20.0vdc±0.6Vdc为24V电池; 40.0Vdc±0.6Vdc为48V电池0.6Vdc为48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 高直流输入报警和故障缺陷Fault | 16Vdc±0.3Vdc,12V电池; 32Vdc±0.6Vdc,24V电池; 64Vdc±0.6Vdc,48V电池0.6Vdc,48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 高直流输入恢复 | 15.5Vdc±12V电池为±0.3Vdc; 24V电池为31.0Vdc±0.6Vdc; 62.0Vdc±0.6Vdc,48V电池,0.6Vdc,48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 省电器 | 负载≤25W(远程控制的“P / S自动”设置启用)表情控制)rol) | |||||||
| 充电模式规格: | ||||||||
| 标称输入电压 | 230V交流 | |||||||
| 输入电压范围 | 196〜243Vac | |||||||
| 标称输出电压 | 根据电池类型 | |||||||
| 标称充电电流 | 35A | 35A | 65A | 35A | 45A | 35A | 40A | 50A |
| 充电电流调节 | ±5Adcmn; 5Adcmn; 5Adc | |||||||
| 电池初始电压 | 0 -15.7 Vdc(可以使用0V电池))attery) | |||||||
| 充电器短路保护 | 断路器 | |||||||
| 过充电保护 | 蝙蝠。 V≥15.7Vdc/ 31.4Vdc,60s后60s,每1s发生嘟嘟声0.5sfter 60s | |||||||
| 一般规格 | ||||||||
| 安全认证 | CE(en62040-1) | |||||||
| EMC分类 | EN62040-2,C2 | |||||||
| 工作温度范围 | 0°C至40°C 40°Ceg;C 40°C | |||||||
| 储存温度 | 15°C低于零至60°C 60°Ceg;C 60°C | |||||||
| 工作湿度 | 5%至95% | |||||||
| 声音噪音 | 最大60dB | |||||||
| 冷却 | 强制空气,变速风扇 | |||||||
| 尺寸 | 1012E / 1024E2012 / 2024E / 2048E:381毫米*217毫米*179毫米 3012 / 3024E / 3048E / 5024E / 5048E / 6024E / 6048E:461mm * 217mm * 179mm | |||||||
| Model NO. | EP3000 |
| Type | DC/AC Inverters |
| Output Power | >1000W |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Weight | 18-60kg |
| Power | 1kw-6kw |
| Input Votlage | 155-265VAC for 230VAC, 90-120VAC for 120VAC |
| Charge Current | 70A Max |
| Remote Control | Option |
| Trademark | MUST |
| Origin | Shenzhen, China |
| Phase | Single |
| Power Source | Electric Power |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Brand | Must/OEM |
| Colour | Black ,White |
| DC | 12V/24V/48V |
| Input Frequency | 40-80Hz |
| Charge Currante Adjustable | Yes |
| RS232 | Option |
| Specification | CE, ISO, |
| HS Code | 8504409990 |
| MODEL (EP3000) | HV Model | |||||||
| 1012E | 1024E | 2012E | 2024E | 3024E | 4048E | 5048E | 6048E | |
| Line Mode Specifications: | ||||||||
| Input Voltage Waveform | Sinusoidal (utility or generator) | |||||||
| Nominal Input Voltage | 230Vac(120VAC selectable) | |||||||
| Low Line Disconnect | 184Vac±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| Low Line Re-connect | 194Vac ±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| High Line Disconnect | 265Vac±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| High Line Re-connect | 255Vac±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| Max AC Input Voltage | 270Vrms | |||||||
| Nominal Input Frequency | 50Hz/ 60Hz (Auto detection) | |||||||
| Low Line Frequency Re-connect | 58+0.3Hz for 60Hz;48+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| Low Line Frequency Disconnect | 57+0.3Hz for 60Hz;47+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| High Line Frequency Re-connect | 64+0.3Hz for 60Hz;54+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| High Line Frequency Disconnect | 65+0.3Hz for 60Hz;55+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| Output Voltage Waveform | As same as Input Waveform | |||||||
| Over-Load Protection(SMPSload) | Circuit breaker | |||||||
| Output Short Circuit Protection | Circuit breaker | |||||||
| Efficiency (Line Mode) | >95% | |||||||
| Transfer Switch Rating | 30A | |||||||
| Transfer Time (Ac to Dc) | 10ms (typical) | |||||||
| Transfer Time (Dc to Ac) | 10ms (typical) | |||||||
| Pass through without Battery | Yes | |||||||
| Max Bypass Overload Current | 30A | |||||||
| Invert Mode Specifications: | ||||||||
| Output Voltage Waveform | Sine wave | |||||||
| Rated Output Power (VA) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| Rated Output Power (W) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| Power Factor | 0~1.0 | |||||||
| Nominal Output Voltage (V) | 230Vac | |||||||
| Nominal Output Frequency (Hz) | 50Hz ± 0.3Hzn; 0.3Hzn; 0.3Hz | |||||||
| Auto tracking Main Frequency(Hz) | Yes (Following Main first connection)50Hz @48-54Hz ;60Hz @58-64Hz | |||||||
| Output Voltage Regulation | ±10% rms;10% rms;10% rms | |||||||
| Nominal Efficiency | >80% | |||||||
Over-Load Protection (SMPS load) | (110% 150% ±10%: Fault (shutdown output) after 20s;ter 20s;ter 20s; | |||||||
| Surge rating (10s) | 3000VA | 6000VA | 9000VA | 12000VA | 15000 VA | 18000VA | ||
| Capable of starting electric motor | 1 HP | 1 HP | 2 HP | 3 HP | ||||
| Output Short Circuit Protection | Current limit (Fault after 10s) | |||||||
| Inverter overload Breaker Size | 30A | 30A | 30A | 35A | 50A | |||
| Nominal DC Input Voltage | 12V | 24V | 12V | 24V | 24V | 48V | 48V | |
| Min DC start voltage | 10V/20V/40V | |||||||
| Low Battery Alarm | 10.5Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;21.0Vdc ± 0.6Vdc for 24V battery;42.0Vdc ± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| Low DC input Shut-down | 10.0Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;20.0vdc± 0.6Vdc for 24V battery;40.0Vdc± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| High DC input Alarm & FaultFaultFault | 16Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;32Vdc ± 0.6Vdc for 24V battery; 64Vdc ± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| High DC input Recovery | 15.5Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;31.0Vdc ± 0.6Vdc for 24V battery; 62.0Vdc ± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| Power saver | Load ≤25W (Enabled on 'P/S auto' setting of Remote control)emote control)rol) | |||||||
| Charge Mode Specifications: | ||||||||
| Nominal Input Voltage | 230Vac | |||||||
| Input Voltage Range | 196~243Vac | |||||||
| Nominal Output Voltage | According to the battery type | |||||||
| Nominal Charge Current | 35A | 35A | 65A | 35A | 45A | 35A | 40A | 50A |
| Charge Current Regulation | ± 5Adcmn; 5Adcmn; 5Adc | |||||||
| Battery initial voltage | 0 –15.7 Vdc (can operate with 0V battery)attery)attery) | |||||||
| Charger Short Circuit Protection | Circuit breaker | |||||||
| Over Charge Protection | Bat. V ≥15.7Vdc/31.4Vdc,beeps 0.5s every 1s & fault after 60sfter 60sfter 60s | |||||||
| General Specifications | ||||||||
| Safety Certification | CE(EN62040-1) | |||||||
| EMC Classification | EN62040-2,C2 | |||||||
| Operating Temperature Range | 0°C to 40°C 40°Ceg;C 40°C | |||||||
| Storage temperature | 15°C below zero to 60°C 60°Ceg;C 60°C | |||||||
| Operation humidity | 5% to 95% | |||||||
| Audible Noise | 60dB max | |||||||
| Cooling | Forced air, variable speed fan | |||||||
| Size | 1012E/1024E2012/2024E/2048E:381mm*217mm*179mm 3012/3024E/3048E/5024E/5048E/6024E/6048E:461 mm*217mm*179mm | |||||||