纯正弦波逆变器1kw 2kw 3kw 4kw5kw 6kw
| 型号。 | 纯正弦波逆变器1〜6KW / 12V或24V或48V |
| 证明 | ccc,iso9001,ce,saa |
| 电路拓扑 | 全桥型 |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 充电电流 | 最大70amp |
| 输出波 | 纯正弦波 |
| 发电机兼容 | 很好匹配 |
| 标称输入电压 | 230VAC(155-265V)(120VAC可选:100-127V) |
| 商标 | 必须或者是 |
| 规范 | CE和SONCAP证书 |
| HS编码 | 8504403090 |
| 源流的性质 | 主动变频器 |
| 输出功率 | >1000W |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 容量 | 1000W-6000瓦特 |
| DC | 12V / 24V / 48V可选 |
| 变形金刚 | 是的,纯Cooper |
| 在电池充电器 | 是的,可调节的充电电流 |
| 证书 | ce soncap iso9001 2008 |
| 运输包装 | 纸箱或外部木岩 |
| 起源 | 中国深圳 |






| 模型 (ep3200) | EP模型 | |||||||
| 1012 | 1024 | 2012 | 2024 | 3024 | 4048 | 5048 | 6048 | |
| 线路模式规格: | ||||||||
| 输入电压波形 | 正弦(效用或发电机) | |||||||
| 标称输入电压 | 230Vac(可选) | |||||||
| 低线断开 | 155Vac±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 低线重新连接 | 164Vac±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 高线断开 | 272Vac±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 高线重新连接 | 265VAC±4%lusmn; 4%lusmn;4% | |||||||
| 最大交流输入电压 | 270Vrms | |||||||
| 标称输入频率 | 50Hz / 60Hz(自动检测) | |||||||
| 低线频率重新连接 | 60Hz时为58 + 0.3Hz; 50Hz为48 + 0.3Hz; | |||||||
| 低线频率断开 | 60Hz为57 + 0.3Hz,50Hz为47 + 0.3Hz; | |||||||
| 高线频率重新连接 | 60Hz为64 + 0.3Hz,50Hz为54 + 0.3Hz; | |||||||
| 高线频率断开 | 60Hz为65 + 0.3Hz; 50Hz为55 + 0.3Hz; | |||||||
| 输出电压波形 | 与输入波形相同 | |||||||
| 过载保护(SMPSload) | 断路器 | |||||||
| 输出短路保护 | 断路器 | |||||||
| 效率(线路模式) | >95% | |||||||
| 转换开关额定值 | 30A | |||||||
| 转移时间(Ac到Dc) | 10ms(典型值) | |||||||
| 转移时间(Dc到Ac) | 10ms(典型值) | |||||||
| 充电电流 | 电流可调25%50%75%100%(可选) | |||||||
| 最大旁路过载电流 | 1kw / 2k / 3kw:30A 4kw / 5kw / 6kw:40A | |||||||
| 反转模式规格: | ||||||||
| 输出电压波形 | 纯正弦波 | |||||||
| 额定输出功率(VA) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| 额定输出功率(W) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| 功率因数 | 1.0 | |||||||
| 标称输出电压(V) | 230V交流 | |||||||
| 额定输出频率(Hz) | 50Hz±0.3Hzn; 0.3Hzn; 0.3Hz | |||||||
| 自动跟踪主频率(Hz) | 是(主要第一次连接)50Hz @ 48-54Hz; 60Hz @ 58-64Hz | |||||||
| 输出电压调节 | ±10%rms; 10%rms;10% rms | |||||||
| 效率(电池模式) | >90% | |||||||
过载保护 (SMPS负载) | (110% | |||||||
| 浪涌等级 | 3000VA | 6000VA | 9000va | 12000va | 15000 va | 18000va | ||
| 能启动电动机 | 1马力 | 1马力 | 2马力 | 3马力 | ||||
| 输出短路保护 | 电流限制(10s后故障) | |||||||
| 旁路断路器尺寸 | 10A | 30A | 30A | 30A | 30A | |||
| 标称直流输入电压 | 12V | 24V | 12V | 24V | 24V | 48V | 48V | |
| 最小直流启动电压 | 11V / 22V / 43V | |||||||
| 低电量报警 | 10.5Vdc±0.3Vdc为12V电池; 21.0Vdc±0.6Vdc为24V电池; 42.0Vdc±0.6Vdc为48V电池0.6Vdc为48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 低直流输入关断 | 10.0Vdc±0.3Vdc为12V电池; 20.0vdc±0.6Vdc为24V电池; 40.0Vdc±0.6Vdc为48V电池0.6Vdc为48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 高直流输入报警和故障缺陷Fault | 16Vdc±0.3Vdc,12V电池; 32Vdc±0.6Vdc,24V电池; 64Vdc±0.6Vdc,48V电池0.6Vdc,48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 高直流输入恢复 | 15.5Vdc±12V电池为±0.3Vdc; 24V电池为31.0Vdc±0.6Vdc; 62.0Vdc±0.6Vdc,48V电池,0.6Vdc,48V电池0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| 省电器 | 负载≤25W; 25W;25W | |||||||
| 充电模式规格: | ||||||||
| 标称输入电压 | 230V交流 | |||||||
| 输入电压范围 | 155-265Vac | |||||||
| 标称输出电压 | 与输入电压相同 | |||||||
| 标称充电电流 | 35A | 35A | 70A | 35A | 45A | 35A | 40A | 50A |
| 充电电流调节 | ±5Adcmn; 5Adcmn; 5Adc | |||||||
| 电池初始电压 | 0 -15.7 Vdc(可以使用0V电池) | |||||||
| 充电器短路保护 | 断路器 | |||||||
| 过充电保护 | 蝙蝠。 V≥15.7Vdc/ 31.4Vdc,60s后60s,每1s发生嘟嘟声0.5sfter 60s | |||||||
| 一般规格 | ||||||||
| 安全认证 | CE / SONCAP | |||||||
| 安全认证 | FCC | |||||||
| 工作温度范围 | 0°C至40°C 40°Ceg;C 40°C | |||||||
| 储存温度 | 15°C低于零至60°C 60°Ceg;C 60°C | |||||||
| 工作湿度 | 5%至95% | |||||||
| 声音噪音 | 最大60dB | |||||||
| 冷却 | 强制空气,变速风扇 | |||||||
| 尺寸 | 1012/1024/2012/2024/2048/3012/3024/3048:580x315x300mm 五千○四十八分之四千○四十八// 6048:755x319x288mm | |||||||
| Model NO. | pure sine wave inverter 1- 6KW/12V or 24V or 48V |
| Certification | CCC, ISO9001, CE, SAA |
| Circuit Topologies | Full-Bridge Type |
| Type | DC/AC Inverters |
| Charging Current | Max 70AMP |
| Output Wave | Pure Sine Wave |
| Generator Compatible | Very Well Match |
| Nominal Input Voltage | 230VAC(155-265V)(120VAC Selectable: 100-127V) |
| Trademark | MUST or OEM |
| Specification | CE and SONCAP certificate |
| HS Code | 8504403090 |
| Nature of Source Flow | Active Inverter |
| Output Power | >1000W |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Capacity | 1000W-6000W |
| DC | 12V/24V/48V Optional |
| Transformer Buit in | Yes, Pure Cooper |
| Buit in Battery Charger | Yes, Adjustable Charging Current |
| Certificates | CE Soncap ISO9001 2008 |
| Transport Package | Cartons or With Outside Wooden Rock |
| Origin | Shenzhen, China |






| MODEL (EP3200) | EP Model | |||||||
| 1012 | 1024 | 2012 | 2024 | 3024 | 4048 | 5048 | 6048 | |
| Line Mode Specifications: | ||||||||
| Input Voltage Waveform | Sinusoidal (utility or generator) | |||||||
| Nominal Input Voltage | 230Vac( selectable) | |||||||
| Low Line Disconnect | 155Vac±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| Low Line Re-connect | 164Vac ±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| High Line Disconnect | 272Vac±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| High Line Re-connect | 265Vac±4%lusmn;4%lusmn;4% | |||||||
| Max AC Input Voltage | 270Vrms | |||||||
| Nominal Input Frequency | 50Hz/ 60Hz (Auto detection) | |||||||
| Low Line Frequency Re-connect | 58+0.3Hz for 60Hz;48+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| Low Line Frequency Disconnect | 57+0.3Hz for 60Hz;47+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| High Line Frequency Re-connect | 64+0.3Hz for 60Hz;54+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| High Line Frequency Disconnect | 65+0.3Hz for 60Hz;55+0.3Hz for 50Hz; | |||||||
| Output Voltage Waveform | As same as Input Waveform | |||||||
| Over-Load Protection(SMPSload) | Circuit breaker | |||||||
| Output Short Circuit Protection | Circuit breaker | |||||||
| Efficiency (Line Mode) | >95% | |||||||
| Transfer Switch Rating | 30A | |||||||
| Transfer Time (Ac to Dc) | 10ms (typical) | |||||||
| Transfer Time (Dc to Ac) | 10ms (typical) | |||||||
| Charge current | current is adjustable 25% 50% 75% 100%(option) | |||||||
| Max Bypass Overload Current | 1kw/2k/3kw: 30A 4kw/5kw/6kw: 40A | |||||||
| Invert Mode Specifications: | ||||||||
| Output Voltage Waveform | pure sine wave | |||||||
| Rated Output Power (VA) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| Rated Output Power (W) | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | ||
| Power Factor | 1.0 | |||||||
| Nominal Output Voltage (V) | 230Vac | |||||||
| Nominal Output Frequency (Hz) | 50Hz ± 0.3Hzn; 0.3Hzn; 0.3Hz | |||||||
| Auto tracking Main Frequency(Hz) | Yes (Following Main first connection)50Hz @48-54Hz ;60Hz @58-64Hz | |||||||
| Output Voltage Regulation | ±10% rms;10% rms;10% rms | |||||||
| Efficiency (battery mode) | >90% | |||||||
Over-Load Protection (SMPS load) | (110% | |||||||
| Surge rating | 3000VA | 6000VA | 9000VA | 12000VA | 15000 VA | 18000VA | ||
| Capable of starting electric motor | 1 HP | 1 HP | 2 HP | 3 HP | ||||
| Output Short Circuit Protection | Current limit (Fault after 10s) | |||||||
| Bypass Breaker Size | 10A | 30A | 30A | 30A | 30A | |||
| Nominal DC Input Voltage | 12V | 24V | 12V | 24V | 24V | 48V | 48V | |
| Min DC start voltage | 11V/22V/43V | |||||||
| Low Battery Alarm | 10.5Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;21.0Vdc ± 0.6Vdc for 24V battery;42.0Vdc ± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| Low DC input Shut-down | 10.0Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;20.0vdc± 0.6Vdc for 24V battery;40.0Vdc± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| High DC input Alarm & FaultFaultFault | 16Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;32Vdc ± 0.6Vdc for 24V battery; 64Vdc ± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| High DC input Recovery | 15.5Vdc ± 0.3Vdc for 12V battery;31.0Vdc ± 0.6Vdc for 24V battery; 62.0Vdc ± 0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery0.6Vdc for 48V battery | |||||||
| Power saver | Load ≤25W;25W;25W | |||||||
| Charge Mode Specifications: | ||||||||
| Nominal Input Voltage | 230Vac | |||||||
| Input Voltage Range | 155-265Vac | |||||||
| Nominal Output Voltage | same as input voltage | |||||||
| Nominal Charge Current | 35A | 35A | 70A | 35A | 45A | 35A | 40A | 50A |
| Charge Current Regulation | ± 5Adcmn; 5Adcmn; 5Adc | |||||||
| Battery initial voltage | 0 -15.7 Vdc (can operate with 0V battery) | |||||||
| Charger Short Circuit Protection | Circuit breaker | |||||||
| Over Charge Protection | Bat. V ≥15.7Vdc/31.4Vdc,beeps 0.5s every 1s & fault after 60sfter 60sfter 60s | |||||||
| General Specifications | ||||||||
| Safety Certification | CE/SONCAP | |||||||
| Safety Certification | FCC | |||||||
| Operating Temperature Range | 0°C to 40°C 40°Ceg;C 40°C | |||||||
| Storage temperature | 15°C below zero to 60°C 60°Ceg;C 60°C | |||||||
| Operation humidity | 5% to 95% | |||||||
| Audible Noise | 60dB max | |||||||
| Cooling | Forced air, variable speed fan | |||||||
| Size | 1012/1024/2012/2024/2048/3012/3024/3048:580X315X300MM 4048/5048//6048:755X319X288MM | |||||||