纯正弦波离网逆变充电器

| 型号。 | EP3000系列 |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 输出功率 | >1000W |
| 应用 | 各种家庭负荷 |
| 牌 | 必须或OEM |
| 变压器 | 纯铜变压器 |
| 输入Votlage | 155-265vac为230vac,90-120vac为120vac |
| 充电曲线可调 | 25% 50% 75% 100% |
| 遥控器/ RS232可选 | 选项 |
| DC | 12V / 24V / 48V |
| 规范 | ce,sgs,iso9001,soncap |
| HS编码 | 8504403090 |
| 相 | 单 |
| 能量源 | 电力 |
| 波弦的性质 | 正弦波逆变器 |
| 证明 | iso9001,iec,soncap |
| 波 | 纯正弦波 |
| 交流充电器 | 65A最大 |
| 输入频率 | 40-80z |
| 自动三级电池 | 充电器(散装,吸收,浮子) |
| 颜色 | 黑或白 |
| 商标 | 必须 |
| 起源 | 中国 |
模型 | ep30-1kw | ep30-1.5kw | ep30-2kw | ep30-3kw | ep30-4kw | ep30-5kw | ep30-6kw | |||||||||
| 默认电池系统电压 | 12V | 24V | 12V | 24V | 12V | 24V | 12V | 24V | 48V | 24V | 48V | 24V | 48V | 24V | 48V | |
| 逆变器 产量 | 停电 | 1000W | 1500W | 2000W | 3000W | 4000W | 5000W | 6000W | ||||||||
| 浪涌等级(20ms) | 3000VA | 4500va | 6000VA | 9000va | 12000va | 15000va | 18000va | |||||||||
| 能启动电动机 | 1HP | 2HP | 3HP | |||||||||||||
| 波形 | 纯正弦波/输入相同(旁路模式) | |||||||||||||||
| 标称输出电压有效值 | 100v / 110v / 120vac 220v / 230v / 240vac | 220V / 230V / 240VAC | ||||||||||||||
| 输出电压调节 | ±10%rms; 10%rms;10% RMS | |||||||||||||||
| 输出频率 | 50Hz / 60Hz±0.3Hzn; 0.3Hzn;0.3 Hz | |||||||||||||||
| 变频器效率(峰值) | >88% | |||||||||||||||
| 线路模式效率 | >95% | |||||||||||||||
| 功率因数 | 1.0 | |||||||||||||||
| 典型转移时间 | 10毫秒(最大值) | |||||||||||||||
| AC 输入 | 电压 | 120VAC / 230VAC | ||||||||||||||
| 可选电压范围 | 96〜132VAC 155〜280VAC(个人电脑) | 155〜280VAC(电脑) | ||||||||||||||
| 频率范围 | 50Hz / 60Hz(自动感应)40〜80Hz | |||||||||||||||
| 电池 | 最小启动电压 | 10.ovdc / 10.5vdc for12vdc模式(* 2为24vdc,* 4为48vdc) | ||||||||||||||
| 低电量报警 | 10.5vdc±0.3v for12vdc模式(* 2为24vdc,* 4为48vdc)r 48vdc)r 48VDC) | |||||||||||||||
| 电池电量低 | 10.0vdc±0.3v for12vdc模式(* 2为24vdc,* 4为48vdc)r 48vdc)r 48VDC) | |||||||||||||||
| 高压报警 | 16.0vdc±0.3v for12vdc模式(* 2为24vdc,* 4为48vdc)r 48vdc)r 48VDC) | |||||||||||||||
| 高电池电压恢复 | 15.5vdc±0.3v for12vdc模式(* 2为24vdc,* 4为48vdc)r 48vdc)r 48VDC) | |||||||||||||||
| 空闲消费搜索模式 | <25W when power saver onr on | |||||||||||||||
| 充电器 | 输出电压 | 取决于电池类型 | ||||||||||||||
| 充电器交流输入断路器 | 10A | 30A | 40A | |||||||||||||
| 过充保护 | 12VDC模式为15.7VDC(24VDC为* 2,48VDC为* 4) | |||||||||||||||
| 最大充电电流 | 35A | 20A | 45A | 25A | 65A | 35A | 75A | 45A | 30A | 65A | 35A | 70A | 40A | 75A | 50A | |
| BTS | 连续输出功率 | 是充电电压的差异电压基于电池温度ature | ||||||||||||||
| 旁路 & 保护 | 输入电压波形 | 正弦波(电网或发电机) | ||||||||||||||
| 标称输入频率 | 50Hz或60Hz | |||||||||||||||
| 过载保护(SMPS负载) | 断路器 | |||||||||||||||
| 输出短路保护 | 断路器 | |||||||||||||||
| 旁路断路器额定值 | 10A | 30A | 40A | |||||||||||||
| 最大旁路电流 | 10AMP | 30Amp | 40Amp | |||||||||||||
| 机械 规格 | 安装 | 壁挂式安装 | ||||||||||||||
| 尺寸(宽*高*高) | 185*160*423 | 185*160*600 | ||||||||||||||
| 净重/公斤) | 15.7 | 18 | 16.2 | 15.5 | 20.3 | 19.1 | 25.3 | 23.7 | 24 | 37.2 | 34.8 | 44.2 | 44 | 44.2 | 44 | |
| 运输尺寸(W * H * D) | 315*300*570 | 319*288*755 | ||||||||||||||
| 运输重量(kg) | 18.3 | 20.6 | 19 | 18.1 | 23.1 | 21.8 | 28.1 | 26.5 | 26.5 | 40.8 | 38.4 | 48 | 47.8 | 48 | 47.8 | |
| 其他 | 工作温度范围 | 0°C至40°C 40°Ceg;C 40°C | ||||||||||||||
| 储存温度 | -15°C至60°C 60°Ceg;C 60°C | |||||||||||||||
| 声音噪音 | 最大60db | |||||||||||||||
| 显示 | LED + LCD | |||||||||||||||
| 标准保修 | 1年 | |||||||||||||||
| Model NO. | EP3000 series |
| Type | DC/AC Inverters |
| Output Power | >1000W |
| Application | All Kinds of Home Loads |
| Brand | Must or OEM |
| Transformer | Pure Copper Transformer |
| Input Votlage | 155-265VAC for 230VAC, 90-120VAC for 120VAC |
| Charge Currante Adjustable | 25% 50% 75% 100% |
| Remote Control / RS232 Optional | Option |
| DC | 12V/24V/48V |
| Specification | CE, SGS, ISO9001, soncap |
| HS Code | 8504403090 |
| Phase | Single |
| Power Source | Electric Power |
| Nature of Wave String | Sine Wave Inverter |
| Certification | ISO9001, IEC, Soncap |
| Wave | Pure Sine Wave |
| AC Charger | 65A Max |
| Input Frequency | 40-80z |
| Automatic Three-Stage Battery | Charger (Bulk, Absorption, Float) |
| Color | Black or White |
| Trademark | must |
| Origin | China |
MODEL | EP30-1KW | EP30-1.5KW | EP30-2KW | EP30-3KW | EP30-4KW | EP30-5KW | EP30-6KW | |||||||||
| Default Battery System Voltage | 12V | 24V | 12V | 24V | 12V | 24V | 12V | 24V | 48V | 24V | 48V | 24V | 48V | 24V | 48V | |
| INVERTER OUTPUT | Reted Power | 1000W | 1500W | 2000W | 3000W | 4000W | 5000W | 6000W | ||||||||
| Surge Rating (20ms) | 3000VA | 4500VA | 6000VA | 9000VA | 12000VA | 15000VA | 18000VA | |||||||||
| Capable Of Starting Electric Motor | 1HP | 2HP | 3HP | |||||||||||||
| Waveform | Pure sine wave/ same as input (bypass mode) | |||||||||||||||
| Nominal Output Voltage RMS | 100V/110V/120VAC 220V/230V/240VAC | 220V/230V/240VAC | ||||||||||||||
| Output Voltage Regulation | ±10% RMS;10% RMS;10% RMS | |||||||||||||||
| Output Frequency | 5OHz/60Hz±0.3 Hzn;0.3 Hzn;0.3 Hz | |||||||||||||||
| Inverter Efficiency(Peak) | >88% | |||||||||||||||
| Line Mode Efficiency | >95% | |||||||||||||||
| Power Factor | 1.0 | |||||||||||||||
| Typical Transfer Time | 10ms(max) | |||||||||||||||
| AC INPUT | Voltage | 120VAC/230VAC | ||||||||||||||
| Selectable Voltage Range | 96~132VAC 155~280VAC(For Personal Computers) | 155~280VAC(For Computers) | ||||||||||||||
| Frequency Range | 50Hz/60Hz (Auto sensing) 40~80Hz | |||||||||||||||
| BATTERY | Minimum Start Voltage | 10.OVDC/10.5VDC for12VDC mode (*2 for 24VDC, *4 for 48VDC) | ||||||||||||||
| Low Battery Alarm | 10.5VDC±0.3V for12VDC mode (*2 for 24VDC, *4 for 48VDC)r 48VDC)r 48VDC) | |||||||||||||||
| Low Battery Cutoff | 10.0VDC±0.3V for12VDC mode (*2 for 24VDC, *4 for 48VDC)r 48VDC)r 48VDC) | |||||||||||||||
| High Voltage Alarm | 16.0VDC±0.3V for12VDC mode (*2 for 24VDC, *4 for 48VDC)r 48VDC)r 48VDC) | |||||||||||||||
| High Battery Voltage Recover | 15.5VDC±0.3V for12VDC mode (*2 for 24VDC, *4 for 48VDC)r 48VDC)r 48VDC) | |||||||||||||||
| Idle Consumption-Search Mode | <25W when power saver onr on | |||||||||||||||
| CHARGER | Output Voltage | Depends on battery type | ||||||||||||||
| Charger AC Input Breaker Rrating | 10A | 30A | 40A | |||||||||||||
| Overcharge Protection S.D. | 15.7VDC for 12VDC mode (*2 for 24VDC, *4 for 48VDC) | |||||||||||||||
| Maximum Charge Current | 35A | 20A | 45A | 25A | 65A | 35A | 75A | 45A | 30A | 65A | 35A | 70A | 40A | 75A | 50A | |
| BTS | Continuous Output Power | Yes Variances in charging voltage & S.D. voltage base on the battery temperatureatureature | ||||||||||||||
| BYPASS & PROTECTION | Input Voltage Waveform | Sine wave (grid or generator) | ||||||||||||||
| Nominal Input Frequency | 50Hz or 60Hz | |||||||||||||||
| Overload Protection (SMPS Load) | Circuit breaker | |||||||||||||||
| Output Short Circuit Protection | Circuit breaker | |||||||||||||||
| Bypass Breaker Rating | 10A | 30A | 40A | |||||||||||||
| Max Bypass Current | 10Amp | 30Amp | 40Amp | |||||||||||||
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | Mounting | Wall mount | ||||||||||||||
| Dimensions (W*H*D) | 185*160*423 | 185*160*600 | ||||||||||||||
| Net Weight (kg) | 15.7 | 18 | 16.2 | 15.5 | 20.3 | 19.1 | 25.3 | 23.7 | 24 | 37.2 | 34.8 | 44.2 | 44 | 44.2 | 44 | |
| Shipping Dimensions(W*H*D) | 315*300*570 | 319*288*755 | ||||||||||||||
| Shipping Weight (kg) | 18.3 | 20.6 | 19 | 18.1 | 23.1 | 21.8 | 28.1 | 26.5 | 26.5 | 40.8 | 38.4 | 48 | 47.8 | 48 | 47.8 | |
| OTHER | Operation Temperature Range | 0°C to 40°C 40°Ceg;C 40°C | ||||||||||||||
| Storage Temperature | -15°C to 60°C 60°Ceg;C 60°C | |||||||||||||||
| Audible Noise | 60dB MAX | |||||||||||||||
| Display | LED+LCD | |||||||||||||||
| Standard Warranty | 1 year | |||||||||||||||