40A 12 / 24V 24 / 48V带液晶显示的太阳能充电控制器
| 型号。 | SCP-40 |
| 证明 | ce,iso,rohs |
| OEM / ODM | 接受 |
| 控制模式 | PWM |
| MOQ | 1台 |
| 电压 | 12v / 24v / 48v自动 |
| 带LED | 带LCD |
| 运输包装 | 标准出口包装 |
| 起源 | 广东佛山 |
| 条件 | 新 |
| 应用 | 电池保护 |
| 公司 | 制造商贸易公司mpany |
| N.W. | 0.9公斤 |
| 产品名称 | 40A 12 / 24V 24 / 48V带LCD的太阳能充电控制器 |
| 保证 | 2年 |
| 商标 | 中性 |
| 规范 | 155 * 145 * 67毫米 |
| HS编码 | 8537109090 |


| 型号:SCP-4840 | 012(24/48)040lcd | ||
| 额定充电电流 | 40A | ||
| 额定负载电流 | 20A | ||
| 系统电压 | 12V / 24V自动识别,24V / 48V自动识别 | ||
| 输入光伏组件 | <25V, *2/24V, *4/48V/48V | ||
| 480wp,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||
| 空载损耗 | <30mA30mA | ||
| 电池容量 | 默认值:400Ah(可设置在100AH到9000Ah之间) | ||
| 充电电路的电压降 | ≤0.26v.26v.26V | ||
| 放电电路的电压降 | ≤0.15v.15v.15V | ||
| 过电压保护 | 17v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | ||
| 充电程序 | 1P | 2P | |
| 升压电压 | 14.2v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | 14.7v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |
| 直接充电电压 | 14v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | 14.2v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |
| 浮充电压 | 13.8v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | ||
| 过放电恢复电压 | 12.7v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | ||
| 过放电电压 | 11.1v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | ||
| 充电模式 | PWM(脉宽调制) | ||
| 过载保护和短路保护 | 过载保护为1.25倍额定电流,60s或1.5倍额定电流为5s;三倍以上额定电流时短路保护 | ||
| 工作温度 | 工业级:-35°C〜+ 55°C + 55°Ceg;C+55°C | ||
| 工作环境温度 | 0-40°CDEG; C ^deg;C | ||
| 储存环境温度 | -15- + 50℃; Cdeg;C | ||
| 操作/储存条件 | 0-90℃(无冷凝)tion) | ||



A1)及时交货和良好的售后服务。
A2)我们有自己的工厂,售价有竞争力。
A3)我们所有的产品都通过了CE,RoHS,ISO9001:2008认证。
A4)100%新材料生产和优质。
A5)专业研发技术团队平均10年经验。ence.

| Model NO. | SCP-40 |
| Certification | Ce, ISO, RoHS |
| OEM/ODM | Accept |
| Control Mode | PWM |
| MOQ | 1unit |
| Voltage | 12V/24V/48V Auto |
| with LED | with LCD |
| Transport Package | Standard Export Package |
| Origin | Foshan Guangdong |
| Condition | New |
| Application | Battery Protection |
| Company | Manufacturer & Trading Companyompanympany |
| N.W. | 0.9kg |
| Product Name | 40A 12/24V 24/48V Solar Charg Controller with LCD |
| Warranty | 2years |
| Trademark | Neutral |
| Specification | 155*145*67 mm |
| HS Code | 8537109090 |


| Model:SCP-4840 | 012(24/48)040LCD | ||
| Rated charge current | 40A | ||
| Rated load current | 20A | ||
| System voltage | 12V/24V automatic identification, 24V/48V automatic identification | ||
| Input of the photovoltaic module | <25V, *2/24V, *4/48V/48V | ||
| 480Wp, *2/24V, *4/48V | |||
| No-load loss | <30mA30mA | ||
| Battery capacity | Default:400Ah(settable between 100AH to 9000Ah) | ||
| Voltage drop of the charge circuit | ≤0.26V.26V.26V | ||
| Voltage drop of the discharge circuit | ≤0.15V.15V.15V | ||
| Over-voltage protection | 17V, *2/24V, *4/48V | ||
| Charge program | 1P | 2P | |
| Voltage of boosting charge | 14.2V, *2/24V, *4/48V | 14.7V, *2/24V, *4/48V | |
| Voltage of direct charge | 14V, *2/24V, *4/48V | 14.2V, *2/24V, *4/48V | |
| Voltage of floating charge | 13.8V, *2/24V, *4/48V | ||
| Over-discharge recovery voltage | 12.7V, *2/24V, *4/48V | ||
| Over-discharge voltage | 11.1V, *2/24V, *4/48V | ||
| Charge mode | PWM(pulse width modulation) | ||
| Overload protection and short circuit protection | Overload protection upon 1.25 times of the rated current for 60s or 1.5 times of the rated current for 5s; short circuit protection upon three or more times of the rated current | ||
| Operating temperature | Industrial level:-35°C~ +55°C+55°Ceg;C+55°C | ||
| Ambient temperature for operation | 0-40°Cdeg;Cdeg;C | ||
| Ambient temperature for storage | -15- +50°Cdeg;Cdeg;C | ||
| Operation/storage conditions | 0-90°C(no condensation)tion)tion) | ||



A1)Prompt delivery and good after-sale services.
A2)We have our own factory,the selling prices is competitive.
A3)All of our products are certified with CE, RoHS, ISO9001:2008.
A4)100% new materials for production and superior quality.
A5)Professional R&D technology team average 10 years experience.ence.ence.
