10A〜50A太阳能发电系统用太阳能充电控制器
| 型号。 | SCP-1050 |
| 证明 | iso,ce |
| 额定电压 | 12 / 24V; 24 / 48V |
| 提供 | oem / odm服务 |
| 控制模式 | PWM |
| 商标 | 中性 |
| 规范 | 两种类型 |
| HS编码 | 8537109090 |
| 条件 | 新 |
| 应用 | 太阳能系统控制器,充电器控制器,照明控制器,太阳能工作站,电压控制器 |
| 额定充电电流 | 10A; 20A; 30A; 40A; 50A |
| 公司 | 生产厂家 |
| MOQ | 1单位 |
| 运输包装 | 国际标准 |
| 起源 | 广东佛山 |


| 型号:SCP-1050 | 012 (24) 10 | 012 (24) 20 | 012 (24) 30 | 024(48) 30 | 024 (48) 40 | 024 (48) 50 |
| 额定充电电流 | 10A | 20A | 30A | 30A | 40A | 50A |
| 额定负载电流 | 10A | 20A | ||||
| 系统电压 | 12 / 24V自动识别 | 24 / 48V自动识别 | ||||
| 输入光伏组件 | <25V, * 2/24V/24V | <50V, *4/48V/48V | ||||
| 120wp,* 2 / 24v | 240wp,* 2 / 24v | 240wp,* 2 / 24v 2 / 48v | 720wp,* 2 / 48v | 960wp,* 2 / 48v | 1200wp,* 2 / 48v 2 / 48v | |
| 空载损耗 | ≤15mA15mA15mA | |||||
| 充电电路的电压降 | ≤0.26v.26v.26V | |||||
| 放电电路的电压降 | ≤0.15v.15v.15V | |||||
| 过电压保护 | 17v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 升压电压 | 14.6V,* 2 / 24V,* 4 / 48V,(保持时间:30分钟)(仅过放电) | |||||
| 直接充电电压 | 14.4V,* 2 / 24V,* 4 / 48V(保持时间:30分钟) | |||||
| 浮充电压 | 13.6V,* 2 / 24V,* 4 / 48V(保持时间:充电恢复电压开始运行) | |||||
| 充电恢复电压 | 13.2v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 温度补偿 | -5mv /°C / 2V(补偿充电电压,直接充电电压,浮充电压,充电恢复电压))tage) | |||||
| 欠电压电压 | 12.0v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 过放电电压 | 11.1V初始过放电电压放电率补偿(空载电压)* 2 / 24V,* 4 / 48V | |||||
| 过放电恢复电压 | 12.6v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 控制模式 | PWM(脉宽调制) | |||||
| 过载保护和短路保护 | 过载保护为额定电流的1.25倍,额定电流为60s或1.5倍,5s短路保护为三次以上额定电流 | |||||
| 工作温度 | 工业级:-35至+ 55°Cdeg; Cdeg;C | |||||



A1)及时交货和良好的售后服务。
A2)我们有自己的工厂,售价有竞争力。
A3)我们所有的产品都通过了CE,RoHS,ISO9001:2008认证。
A4)100%新材料生产和优质。
A5)专业研发技术团队平均10年经验。ence.

| Model NO. | SCP-1050 |
| Certification | ISO, CE |
| Rated Voltage | 12/24V; 24/48V |
| Provide | OEM/ODM Service |
| Control Mode | PWM |
| Trademark | Neutral |
| Specification | Two types |
| HS Code | 8537109090 |
| Condition | New |
| Application | Solar System Controller, Charger Controller, Lighting Controller, Solar Working Station, Voltage Controller |
| Rated Charge Current | 10A; 20A; 30A; 40A; 50A |
| Company | Manufacturer |
| MOQ | 1 Unit |
| Transport Package | International Standard |
| Origin | Foshan Guangdong |


| Model: SCP-1050 | 012 (24) 10 | 012 (24) 20 | 012 (24) 30 | 024(48) 30 | 024 (48) 40 | 024 (48) 50 |
| Rated charge current | 10A | 20A | 30A | 30A | 40A | 50A |
| Rated load current | 10A | 20A | ||||
| System voltage | 12/24V automatic identification | 24/48V automatic identification | ||||
| Input of the photovoltaic module | <25V, * 2/24V/24V | <50V, *4/48V/48V | ||||
| 120Wp, *2/24V | 240Wp, *2/24V | 240Wp, *2/24V 2/48V | 720Wp, *2/48V | 960Wp, *2/48V | 1200Wp, *2/48V 2/48V | |
| No-load loss | ≤15mA15mA15mA | |||||
| Voltage drop of the charge circuit | ≤0.26V.26V.26V | |||||
| Voltage drop of the discharge circuit | ≤0.15V.15V.15V | |||||
| Overvoltage protection | 17V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Voltage of boosting charge | 14.6V, *2/24V, *4/48V, (hold time: 30 minutes) (called upon over discharge only) | |||||
| Voltage of direct charge | 14.4V, *2/24V, *4/48V (hold time: 30 minutes) | |||||
| Voltage of floating charge | 13.6V, *2/24V, *4/48V (holds time: operation will begin upon the charge recovery voltage) | |||||
| Charge recovery voltage | 13.2V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Temperature compensation | -5mv/°C/2V(compensation for the boosting charge voltage, direct charge voltage, floating charge voltage, charge recovery voltage)tage)tage) | |||||
| Under voltage voltage | 12.0V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Over discharge voltage | 11.1V-initial over discharge voltage of discharge rate compensation (no-load voltage) *2/24V, *4/48V | |||||
| Over discharge recovery voltage | 12.6V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Control mode | PWM (pulse width modulation) | |||||
| Overload protection and short circuit protection | Overload protection upon 1.25 times of the rated current for 60s or 1.5 times of the rated current for 5s short circuit protection upon three or more times of the rated current | |||||
| Operating temperature | Industrial level: -35 to +55°Cdeg;Cdeg;C | |||||



A1)Prompt delivery and good after-sale services.
A2)We have our own factory,the selling prices is competitive.
A3)All of our products are certified with CE, RoHS, ISO9001:2008.
A4)100% new materials for production and superior quality.
A5)Professional R&D technology team average 10 years experience.ence.ence.
