30A 24 / 48V PWM电控系统太阳能控制器
| 型号。 | SCP-030 |
| 证明 | iso,ce |
| 额定电压 | 24/48V |
| 公司 | 生产厂家 |
| N.W. | 0.9公斤 |
| 商标 | 中性 |
| 规范 | 155 * 145 * 67毫米 |
| HS编码 | 8537109090 |
| 条件 | 新 |
| 应用 | 太阳能系统控制器,充电器控制器,照明控制器,风力控制器,太阳能工作站,电压控制器 |
| 提供 | oem / odm服务 |
| 控制模式 | PWM |
| MOQ | 1单位 |
| 运输包装 | 国际标准 |
| 起源 | 广东佛山 |


| 型号:SCP- | 024(48)30 | |||||
| 额定充电电流 | 30A | |||||
| 额定负载电流 | 20A | |||||
| 系统电压 | 24V / 48V自动识别 | |||||
| 输入光伏组件 | <50V; *4/48V/48V | |||||
| 720wp,* 2 / 48v | ||||||
| 空载损耗 | ≤15mA15mA15mA | |||||
| 充电电路的电压降 | ≤0.26v.26v.26V | |||||
| 放电电路的电压降 | ≤0.15v.15v.15V | |||||
| 过电压保护 | 17v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 升压电压 | 14.6V,* 2 / 24V,* 4 / 48V,(保持时间:30分钟)(仅过放电) | |||||
| 直接充电电压 | 14.4V,* 2 / 24V,* 4 / 48V(保持时间:30分钟) | |||||
| 浮充电压 | 13.6V,* 2 / 24V,* 4 / 48V(保持时间:充电恢复电压开始运行) | |||||
| 充电恢复电压 | 13.2v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 温度补偿 | -5mv /°C / 2V(补偿充电电压,直接充电电压,浮充电压,充电恢复电压))tage) | |||||
| 欠电压电压 | 12.0v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 过放电电压 | 11.1V初始过放电电压放电率补偿(空载电压)X2 / 24V,X4 / 48V | |||||
| 过放电恢复电压 | 12.6v,* 2 / 24v,* 4 / 48v | |||||
| 控制模式 | PWM(脉宽调制) | |||||
| 过载保护和短路保护 | 过载保护为1.25倍额定电流,60s或1.5倍额定电流为5s;三倍以上额定电流时短路保护 | |||||
| 工作温度 | 工业级:-35至+ 55°Cdeg; Cdeg;C | |||||



A1)及时交货和良好的售后服务。
A2)我们有自己的工厂,售价有竞争力。
A3)我们所有的产品都通过了CE,RoHS,ISO9001:2008认证。
A4)100%新材料生产和优质。
A5)专业研发技术团队平均10年经验。ence.

| Model NO. | SCP-030 |
| Certification | ISO, CE |
| Rated Voltage | 24/48V |
| Company | Manufacturer |
| N.W. | 0.9 Kg |
| Trademark | Neutral |
| Specification | 155*145*67 mm |
| HS Code | 8537109090 |
| Condition | New |
| Application | Solar System Controller, Charger Controller, Lighting Controller, Wind Controller, Solar Working Station, Voltage Controller |
| Provide | OEM/ODM Service |
| Control Mode | PWM |
| MOQ | 1 Unit |
| Transport Package | International Standard |
| Origin | Foshan Guangdong |


| Model: SCP- | 024(48)30 | |||||
| Rated charge current | 30A | |||||
| Rated load current | 20A | |||||
| System voltage | 24V/48V automatic identification | |||||
| Input of the photovoltaic module | <50V; *4/48V/48V | |||||
| 720Wp, *2/48V | ||||||
| No-load loss | ≤15mA15mA15mA | |||||
| Voltage drop of the charge circuit | ≤0.26V.26V.26V | |||||
| Voltage drop of the discharge circuit | ≤0.15V.15V.15V | |||||
| Overvoltage protection | 17V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Voltage of boosting charge | 14.6V, *2/24V, *4/48V, (hold time: 30 minutes) (called upon over discharge only) | |||||
| Voltage of direct charge | 14.4V, *2/24V, *4/48V (hold time: 30 minutes) | |||||
| Voltage of floating charge | 13.6V, *2/24V, *4/48V (holds time: operation will begin upon the charge recovery voltage) | |||||
| Charge recovery voltage | 13.2V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Temperature compensation | -5mv/°C/2V(compensation for the boosting charge voltage, direct charge voltage, floating charge voltage, charge recovery voltage)tage)tage) | |||||
| Under voltage voltage | 12.0V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Over discharge voltage | 11.1V-initial over discharge voltage of discharge rate compensation (no-load voltage) X2/24V, X4/48V | |||||
| Over discharge recovery voltage | 12.6V, *2/24V, *4/48V | |||||
| Control mode | PWM (pulse width modulation) | |||||
| Overload protection and short circuit protection | Overload protection upon 1.25 times of the rated current for 60s or 1.5 times of the rated current for 5s; short circuit protection upon three or more times of the rated current | |||||
| Operating temperature | Industrial level: -35 to +55°Cdeg;Cdeg;C | |||||



A1)Prompt delivery and good after-sale services.
A2)We have our own factory,the selling prices is competitive.
A3)All of our products are certified with CE, RoHS, ISO9001:2008.
A4)100% new materials for production and superior quality.
A5)Professional R&D technology team average 10 years experience.ence.ence.
