工厂批发商逆变器1-2kVA Ep1000变频器
| 型号。 | EP1000系列 |
| 证明 | ccc,iso9001,ul,ce,saa |
| 网格类型 | 离网逆变器 |
| 电路拓扑 | 全桥型 |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 充电器 | 10A / 20A |
| 后面板 | 2PCS店 |
| 出生国家 | 中国 |
| 应用 | 家庭电影院 |
| 牌 | 必须 |
| 运输包装 | 纸板箱 |
| 起源 | 中国 |
| 源流的性质 | 主动变频器 |
| 输出功率 | >1000W |
| 输出类型 | 单 |
| 波弦的性质 | 方波逆变器 |
| 输入电压 | 90 - 280vac或170-280vac |
| 输出波 | 修正正弦波 |
| 直流电压 | 12V / 24VDC |
| 显示 | LCD / LED |
| 相 | 单 |
| 商标 | 必须或oem品牌 |
| 规范 | iso9001,ce |
| HS编码 | 8504403090 |
主要特点:
充电电流10A / 20A可调。
双层PCB板。
体积小巧便于使用。
三步智能充电控制器。
带电池反向保护功能(可选)
家庭用途,DVD,电视,灯光和风扇。
电池电缆10AWG 60cm。
竞争优势:
EP1100 720W 1440W正弦波逆变器应用于电视机,立体声,笔记本电脑和台式电脑等家用电器。当交流电源意外中断时,它将自动传输到变频器并提供电源
技术规格:| MOD埃尔 | ep11-1200 | ep11-2400 | |||||
| 默认电池系统电压 | 12VDC | 24VDC | |||||
| 变频器输出 | 额定功率 | 1200VA /720瓦特 | 2400va /1440瓦特 | ||||
| 波形 | 修正正弦波 | ||||||
| 标称输出电压有效值 | 230V | ||||||
| 输出电压调节 | +10/-18% | ||||||
| 输出频率 | 50Hz / 60Hz +/- 0.5Hz | ||||||
| 变频器效率(峰值) | >80% | ||||||
| 线路模式效率 | >95% | ||||||
| 功率因数 | 0.6 | ||||||
| 典型转移时间 | 典型15〜20ms最大40ms | ||||||
| 交流输入 | 电压 | 230VAC | |||||
| 可选电压范围 | 狭窄 | 170〜280VAC | |||||
| 宽 | 90〜280VAC | ||||||
| 频率范围 | 50Hz / 60Hz(自动感应) | ||||||
| 电池 | 标称输入电压 | 12VDC | 24VDC | ||||
| 最小启动电压 | 10.5vdc | 21.0vdc | |||||
| 低电量报警 | 10.5vdc +/- 0.3V | 21.0vdc +/- 0.3V | |||||
| 电池电量低 | 10.0vdc +/- 0.3V | 20.0vdc +/- 0.3V | |||||
| 高压报警 | 16.0vdc +/- 0.3V | 32.0vdc +/- 0.3V | |||||
| 高电池电压恢复 | 15.0vdc +/- 0.3V | 30.0vdc +/- 0.3V | |||||
| 充电器 | 充电器电压(Vbat<12.5V).5V) | 14.4VDC +/- 0.4V | 28.8VDC +/- 0.4V | ||||
| 充电器电压(Vbat> 12.5V).5V) | 13.7vdc +/- 0.2V | 27.4vdc +/- 0.2V | |||||
| 充电电流10A | 图10A±2Alusmn; 2Alusmn;2A | ||||||
| 充电电流20A | 20A±2Alusmn; 2Alusmn;2A | ||||||
| 过充保护 | 16vdc±0.4nsn; 0.4asmn;0.4A | 32vdc±0.8分; 0.8asmn;0.8A | |||||
| 旁路 &保护CTION | 标称输入频率 | 50Hz或60Hz | |||||
| 过载保护(SMPS负载) | 保险丝 | ||||||
| 输出短路保护 | 保险丝 | ||||||
| 旁路保险丝额定值 | 10A | ||||||
| 最大旁路电流 | 10AMP | ||||||
| 机械规格 | 尺寸(宽*高*深) | 253 * 267 *90毫米 | |||||
| 净重/公斤) | 2.3 | 2.5 | |||||
| 运输尺寸(W * H * D) | 319 * 328 *123毫米 | ||||||
| 运输重量(kg) | 2.9 | 3.1 | |||||
| 其他 | 工作温度范围 | 0°C至40°C 40°Ceg;C 40°C | |||||
| 声音噪音 | 最大60db | ||||||
| 显示 | LED + LCD | ||||||
| 标准保修 | 1年 | ||||||
| 加载(20GP / 40GP / 40HQ) | 1800pcs / 3600pcs / 4200pcs | ||||||




2.运费: dhl,fedex,ups,ems,航空和海上。
付款方式: T / T和西联汇款
4. 欢迎您将样品订单放在第一位。
欢迎采购订单
OEM服务可用
保证: 1年
我们的产品保修期在交货后12个月内有效。我们承诺修理任何故障的单元,因为不合格的零件不合格,但特别期待由于正常使用和不当使用产品造成的任何缺陷。
交货时间:
a) 样品订单 (1-2个)将从我们的工厂交付 在10个工作日内
b) 批量订单 将从我们的工厂交货 在35个工作日内
售后服务: 24小时热线咨询和技术支持
深圳市能源科技有限公司成立于1998年,总部设在香港,是一家专业从事不间断电源(UPS),电力逆变器和太阳能发电逆变器研发,制造的高科技企业。
我们的综合产品线包括:离线UPS,线路交互式UPS,在线UPS,电力逆变器,太阳能逆变器,太阳能充电控制器。大多数产品均通过CE,SONCAP和ISO9001认证。我们是中国政府的授权供应商之一。
MUST能源拥有由30多名工程师组成的优秀研发团队,在中国广东深圳市拥有一万平方米的内部制造工厂。我们的主要市场有非洲,乌克兰,意大利,肯尼亚,尼日利亚,巴基斯坦等。 etc.
不知道从哪里开始?让我们了解您的目标,我们可以帮您推荐适合尺寸的变频器或充电器来帮助您实现这一目标。向我们发送有关您的问题的消息,我们很乐意为您提供帮助!
请联系艾米,让我们聊天吧!
| Model NO. | EP1000 series |
| Certification | CCC, ISO9001, UL, CE, SAA |
| Grid Type | off-Grid Inverter |
| Circuit Topologies | Full-Bridge Type |
| Type | DC/AC Inverters |
| Charger | 10A/20A |
| Rear Panel | 2PCS Outlets |
| Country of Origin | China |
| Application | Home Theater |
| Brand | Must |
| Transport Package | Carton |
| Origin | China |
| Nature of Source Flow | Active Inverter |
| Output Power | >1000W |
| Output Type | Single |
| Nature of Wave String | Square Wave Inverter |
| Input Voltage | 90 - 280VAC or 170-280VAC |
| Output Wave | Modified Sine Wave |
| DC Voltage | 12V/24VDC |
| Display | LCD/LED |
| Phase | Single |
| Trademark | MUST Or OEM brand |
| Specification | ISO9001, CE |
| HS Code | 8504403090 |
Main Features:
Charge current 10A/20A adjustable.
Double layers PCB board.
Compact size for convenient use.
Three-steps intelligent charge controller.
With Battery Reverse Protection Function (Optional)
Home use, for DVD, TV, Lights, and Fans.
With battery cable 10AWG 60cm.
Competitive Advantage:
EP1100 720W 1440W modifed sine wave inverter applied to TV, stereos, laptop and desktop computers and other home appliance. It will automatically transfer to inverter and provide power when AC supply is interrupted unexpectedly
Technical Specification:| MODEL | EP11-1200 | EP11-2400 | |||||
| Default Battery System Voltage | 12VDC | 24VDC | |||||
| INVERTER OUTPUT | Rated Power | 1200VA/720W | 2400VA/1440W | ||||
| Waveform | Modifided Sine-wave | ||||||
| Nominal Output Voltage RMS | 230V | ||||||
| Output Voltage Regulation | +10/-18% | ||||||
| Output Frequency | 50Hz/60Hz +/-0.5 Hz | ||||||
| Inverter Efficiency(Peak) | >80% | ||||||
| Line Mode Efficiency | >95% | ||||||
| Power Factor | 0.6 | ||||||
| Typical Transfer Time | Typical 15~20ms 40ms max | ||||||
| AC INPUT | Voltage | 230VAC | |||||
| Selectable Voltage Range | Narrow | 170~280VAC | |||||
| Wide | 90~280VAC | ||||||
| Frequency Range | 50Hz/60Hz (Auto sensing) | ||||||
| BATTERY | Nominal Input Voltage | 12VDC | 24VDC | ||||
| Minimum Start Voltage | 10.5VDC | 21.0VDC | |||||
| Low Battery Alarm | 10.5VDC+/-0.3V | 21.0VDC+/-0.3V | |||||
| Low Battery Cutoff | 10.0VDC+/-0.3V | 20.0VDC+/-0.3V | |||||
| High Voltage Alarm | 16.0VDC+/-0.3V | 32.0VDC+/-0.3V | |||||
| High Battery Voltage Recover | 15.0VDC+/-0.3V | 30.0VDC+/-0.3V | |||||
| CHARGER | Charger Voltage (Vbat<12.5V).5V) | 14.4VDC+/-0.4V | 28.8VDC+/-0.4V | ||||
| Charger Voltage (Vbat﹥12.5V).5V) | 13.7VDC+/-0.2V | 27.4VDC+/-0.2V | |||||
| Charging Current 10A | 10A±2Alusmn;2Alusmn;2A | ||||||
| Charging Current 20A | 20A±2Alusmn;2Alusmn;2A | ||||||
| Overcharge Protection S.D. | 16VDC ±0.4Asmn;0.4Asmn;0.4A | 32VDC ±0.8Asmn;0.8Asmn;0.8A | |||||
| BYPASS & PROTECTIONCTIONCTION | Nominal Input Frequency | 50Hz or 60Hz | |||||
| Overload Protection (SMPS Load) | FUSE | ||||||
| Output Short Circuit Protection | FUSE | ||||||
| Bypass Fuse Rating | 10A | ||||||
| Max Bypass Current | 10Amp | ||||||
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | Dimensions (W*H*D) | 253*267*90mm | |||||
| Net Weight (kg) | 2.3 | 2.5 | |||||
| Shipping Dimensions(W*H*D) | 319*328*123mm | ||||||
| Shipping Weight (kg) | 2.9 | 3.1 | |||||
| OTHER | Operation Temperature Range | 0°C to 40°C 40°Ceg;C 40°C | |||||
| Audible Noise | 60dB MAX | ||||||
| Display | LED+LCD | ||||||
| Standard Warranty | 1 year | ||||||
| Loading(20GP/40GP/40HQ) | 1800pcs / 3600pcs / 4200pcs | ||||||




2. Shipping: DHL, FEDEX, UPS, EMS, Air Way and By Sea.
3. Payment: T/T and Western Union
4. Welcome to place your Sample Order to test first.
Sample Orders are welcomed
OEM Service Available
Warranty: 1 Year
Our product warranty is valid for 12 months after delivery. We undertake to repair any malfunctioned units due to defective components of inadequate workmanship, but specially expecting any defects resulting from normal wear and tear of improper use of the products.
Lead time:
a) Sample orders (1-2 pcs) will be delivered from our factory within 10 working days
b) Bulk orders will be delivered from our factory within 35 working days
After-sale Service: 24-Hour Hot Line for Consultancy and Technical Support
SHENZHEN MUST ENERGY TECHNOLOGY CO.,LTD was established in 1998, with the headquarter in Hong Kong, which is a professional hi-tech enterprise specializing in research, developing and manufacturing of Uninterruptible Power Supply (UPS), power inverter and solar power inverter.
Our comprehensive product lines including: offline UPS, line interactive UPS, online UPS, power inverter, solar inverter, solar charge controller. Most products are certified by CE, SONCAP and ISO9001. We are one of the authorized suppliers for China Government.
MUST Energy own an excellent R&D team formed by over 30 engineers, with totally 10,000 square meters in-house manufacturing facilities in Shenzhen City, Guangdong, China. Our main markets are Africa, Ukraine, Italy, Kenya, Nigeria, Pakistan etc. etc. etc.
Not sure where to start? Let us know your goals, and we can help you recommend a suitable size inverter or charger to help you reach that goal. Send us a message about your question and we'd be happy to help!
Please contact Amy and let's chat now!