液晶显示器改进的正弦波UPS逆变器1000va 2400va
| 型号。 | EP1100系列 |
| PCB板 | 双层 |
| 宽输入电压范围 | 90-280vac |
| 直流电池 | 12V或24V |
| 运输包装 | 礼品盒+纸箱 |
| 起源 | 中国 |
| 充电电流 | 10A / 20A相关 |
| 窄输入电压范围 | 170-280vac |
| 波 | 修正正弦波 |
| 商标 | 客户必须/ OEM服务 |
| 规范 | SGS |
| HS编码 | 8504403090 |
| 模型 | ep11-1200 | ep11-2400 | ||||
| 默认电池系统电压 | 12VDC | 24VDC | ||||
| 逆变器 产量 | 停电 | 1200VA /720瓦特 | 2400va /1440瓦特 | |||
| 波形 | 修正正弦波 | |||||
| 标称输出电压有效值 | 230V | |||||
| 输出电压调节 | +10/-18% | |||||
| 输出频率 | 50Hz / 60Hz±0.5Hzn; 0.5Hzn;0.5 Hz | |||||
| 变频器效率(峰值) | >80% | |||||
| 线路模式效率 | >95% | |||||
| 功率因数 | 0.72 | |||||
| 典型转移时间 | 典型 15〜20毫秒 最大40ms | |||||
| AC 输入 | 电压 | 230VAC | ||||
| 可选电压范围 | 狭窄 | 170〜280VAC | ||||
| 宽 | 90〜280VAC | |||||
| 频率范围 | 50Hz / 60Hz(自动感应) | |||||
| 电池 | 标称输入电压 | 12VDC | 24VDC | |||
| 最小启动电压 | 10.5vdc | 21.0vdc | ||||
| 低电量报警 | 10.5vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 21.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | ||||
| 电池电量低 | 10.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 20.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | ||||
| 高压报警 | 16.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 32.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | ||||
| 高电池电压恢复 | 15.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | 30.0vdc±0.3vsmn; 0.3Vsmn;0.3V | ||||
| 充电器 | 充电器 电压(Vbat<12.5V).5V) | 14.4VDC±0.4vsmn; 0.4Vsmn;0.4V | 28.8VDC±0.4vsmn; 0.4Vsmn;0.4V | |||
| 充电器 电压(Vbat> 12.5V).5V) | 13.7vdc±0.2vsmn; 0.2Vsmn;0.2V | 27.4vdc±0.2vsmn; 0.2Vsmn;0.2V | ||||
| 充电电流 10A | 图10A±2Alusmn; 2Alusmn;2A | |||||
| 充电电流 20A | 20A±2Alusmn; 2Alusmn;2A | |||||
| 过充保护 | 16vdc±0.4nsn; 0.4asmn;0.4A | 32vdc±0.8分; 0.8asmn;0.8A | ||||
| 旁路 & 保护 | 标称输入频率 | 50Hz或60Hz | ||||
| 过载保护(SMPS负载) | 保险丝 | |||||
| 输出短路保护 | 保险丝 | |||||
| 旁路断路器额定值 | 10A | |||||
| 最大旁路电流 | 10AMP | |||||
| 机械 规格 | 尺寸(宽*高*高) | 246 * 253 *87毫米 | ||||
| 净重/公斤) | 2.3 | 2.5 | ||||
| 运输尺寸(W * H * D) | 320 * 332 *127毫米 | |||||
| 运输重量(kg) | 2.9 | 3.1 | ||||
| 其他 | 手术 温度 范围 | 0°C至40°C 40°Ceg;C 40°C | ||||
| 听得见 噪声 | 最大60db | |||||
| 显示 | LED + LCD | |||||
| 标准保修 | 1年 | |||||




| Model NO. | EP1100 series |
| PCB Board | Double Layers |
| Wide Input Voltage Range | 90-280VAC |
| DC Battery | 12V or 24V |
| Transport Package | Gift Box + Carton Box |
| Origin | China |
| Charge Current | 10A/20A Adjutable |
| Narrow Input Voltage Range | 170-280VAC |
| Wave | Modified Sine Wave |
| Trademark | MUST / OEM service for client |
| Specification | SGS |
| HS Code | 8504403090 |
| MODEL | EP11-1200 | EP11-2400 | ||||
| Default Battery System Voltage | 12VDC | 24VDC | ||||
| INVERTER OUTPUT | Reted Power | 1200VA/720W | 2400VA/1440W | |||
| Waveform | Modifide Sine-wave | |||||
| Nominal Output Voltage RMS | 230V | |||||
| Output Voltage Regulation | +10/-18% | |||||
| Output Frequency | 5OHz/60Hz±0.5 Hzn;0.5 Hzn;0.5 Hz | |||||
| Inverter Efficiency(Peak) | >80% | |||||
| Line Mode Efficiency | >95% | |||||
| Power Factor | 0.72 | |||||
| Typical Transfer Time | Typical 15~20ms 40ms max | |||||
| AC INPUT | Voltage | 230VAC | ||||
| Selectable Voltage Range | Narrow | 170~280VAC | ||||
| Wide | 90~280VAC | |||||
| Frequency Range | 50Hz/60Hz (Auto sensing) | |||||
| BATTERY | Nominal Input Voltage | 12VDC | 24VDC | |||
| Minimum Start Voltage | 10.5VDC | 21.0VDC | ||||
| Low Battery Alarm | 10.5VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 21.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | ||||
| Low Battery Cutoff | 10.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 20.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | ||||
| High Voltage Alarm | 16.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 32.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | ||||
| High Battery Voltage Recover | 15.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | 30.0VDC±0.3Vsmn;0.3Vsmn;0.3V | ||||
| CHARGER | Charger Voltage (Vbat<12.5V).5V) | 14.4VDC±0.4Vsmn;0.4Vsmn;0.4V | 28.8VDC±0.4Vsmn;0.4Vsmn;0.4V | |||
| Charger Voltage (Vbat﹥12.5V).5V) | 13.7VDC±0.2Vsmn;0.2Vsmn;0.2V | 27.4VDC±0.2Vsmn;0.2Vsmn;0.2V | ||||
| Charging Current 10A | 10A±2Alusmn;2Alusmn;2A | |||||
| Charging Current 20A | 20A±2Alusmn;2Alusmn;2A | |||||
| Overcharge Protection S.D. | 16VDC ±0.4Asmn;0.4Asmn;0.4A | 32VDC ±0.8Asmn;0.8Asmn;0.8A | ||||
| BYPASS & PROTECTION | Nominal Input Frequency | 50Hz or 60Hz | ||||
| Overload Protection (SMPS Load) | FUSE | |||||
| Output Short Circuit Protection | FUSE | |||||
| Bypass Breaker Rating | 10A | |||||
| Max Bypass Current | 10Amp | |||||
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | Dimensions (W*H*D) | 246*253*87mm | ||||
| Net Weight (kg) | 2.3 | 2.5 | ||||
| Shipping Dimensions(W*H*D) | 320*332*127mm | |||||
| Shipping Weight (kg) | 2.9 | 3.1 | ||||
| OTHER | Operation Temperature Range | 0°C to 40°C 40°Ceg;C 40°C | ||||
| Audible Noise | 60dB MAX | |||||
| Display | LED+LCD | |||||
| Standard Warranty | 1 year | |||||



