高频Ep1000家用逆变器600W

| 型号。 | ep1000 |
| 类型 | 直流/交流逆变器 |
| 输出功率 | 501 - 1000W |
| 源流的性质 | 无源变频器 |
| 证明 | ce,iso9001 |
| 充电电流 | 10A / 20A相关 |
| 窄输入电压范围 | 170-280vac |
| 波 | 修正正弦波 |
| 频率 | 高频 |
| 显示 | 液晶显示器 |
| 商标 | 客户必须/ OEM服务 |
| 起源 | 中国 |
| 相 | 单 |
| 能量源 | 电力 |
| 波弦的性质 | 方波逆变器 |
| 应用 | 家庭应用 |
| 牌 | 必须,oem,odm |
| PCB板 | 双层 |
| 宽输入电压范围 | 90-280vac |
| 直流电池 | 12V或24V |
| 充电功能 | 三步智能充电控制 |
| 名称 | Ep1000 1000W双板PCB家用逆变器 |
| 规范 | SGS |
| HS编码 | 8504403090 |
| 模型 | 115V型号 | 230V型号 | |
| 产量 | |||
| 功率水平以标称输入为准 | 500VA /300瓦特; 1000VA /600瓦特; 2000VA /1200瓦特 | 500VA /300瓦特; 1000VA /600瓦特; 2000VA /1200瓦特 | |
| 输出电压 | 120V | 230V | |
| 相 | 单 | ||
| 电压波形 | 修正正弦波 | ||
| 功率因数 | 0.6 | ||
| 输出频率(与电源同步) | 自动选择50 / 60Hz | ||
| 规定(名义) | 10%-18% | ||
| 规定(电池模式) | ±0.1hzmn; 0.1HZmn;0.1HZ | ||
| 转移时间 | 8ms典型 | ||
| 输入 | |||
| 标称电压 | 110V / 120V可选 | 220V / 230V / 240V可选 | |
| 相 | 单 | ||
| 电压范围 | 90 - 145VAC或170-280VAC(窄范围) | ||
| 50-145vac / 90-280vac(宽幅) | |||
| 电池 | |||
| 充电器电流 | 500va / 300w / 12vdc:10 amp + / - 1 amp; 1000va/600w/12vdc/:10amp + / - 1amp; 2000va / 1200w / 24vdc:10安培+ / - 1amp | ||
| 浮动电压 | 500va / 300w:13.7v + / - 0.2v; 1000va / 600w:13.7v + / - 0.4v; 2000va / 1200w:27.4v + / - 0.4v | ||
| 过充保护 | 500VA / 300W:15V +/- 0.3V充电器停止故障 | ||
| 1000VA / 600W:15V +/- 0.6V充电器停机和故障 | |||
| 2000VA / 1200W:30V +/- 0.6V充电器停止和故障 | |||
| 效率 | |||
| 交流到交流 | 95% "> >95% | ||
| 直流到交流 | >80% | ||
| 指示符 | |||
| 交流模式 | 绿色LED照明 | ||
| 电池模式 | 黄色LED照明 | ||
| 电池充电模式 | 绿色LED每2秒闪烁一次 | ||
| 超载 | 红色LED每0.5秒闪烁一次 | ||
| 故障 | 红色LED照明 | ||
| 声音报警 | |||
| 电池模式电池电量不足 | 每2秒发声一次 | ||
| 超载 | 每0.5秒发声一次 | ||
| 故障 | 连续响起 | ||
| 保护 | |||
| 全面保护 | 深度放电,过充电和过载保护 | ||
| 环境和安全 | |||
| 工作温度 | 高达1500米:0°C至40°C(32°F至104°F)g; F至104°F)g;F)g;F to 104°F) | ||
| 运输/储存温度 | 15°C低于零至50°C(5°F至131°F)g; F至131°F)g;F)g;F to 131°F) | ||
| 相对湿度 | 0 - 90%非冷凝 | ||
| 质量控制体系 | iso 9001:2000,iso 14002-2004 | ||
| 物理 | |||
| 出现 | 尺寸(mm)L×W×H | 224 x 255 x 80 | |
| 重量(Kg) | 500va / 300w:1.8kg; 1000va / 600w:2.0kg; 2000va / 1200w:2.5kg | ||
| 纸箱(mm)长x宽x高 | 414 * 311 * 560(3个) | ||
| 毛重(Kg) | 500va / 300w:7.4kg; 1000va / 600w:8kg; 2000va / 1200w:9.5kg | ||
| Model NO. | EP1000 |
| Type | DC/AC Inverters |
| Output Power | 501 - 1000W |
| Nature of Source Flow | Passive inverter |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Charge Current | 10A/20A Adjutable |
| Narrow Input Voltage Range | 170-280VAC |
| Wave | Modified Sine Wave |
| Frequency | High Frequency |
| Display | LCD Display |
| Trademark | MUST / OEM service for client |
| Origin | China |
| Phase | Single |
| Power Source | Electric Power |
| Nature of Wave String | Square Wave Inverter |
| Application | Home Application |
| Brand | Must, OEM, ODM |
| PCB Board | Double Layers |
| Wide Input Voltage Range | 90-280VAC |
| DC Battery | 12V or 24V |
| Charge Function | Three Steps Intelligent Charging Control |
| Name | Ep1000 1000W Double PCB Boards Home Inverter |
| Specification | SGS |
| HS Code | 8504403090 |
| MODEL | 115V Models | 230V Models | |
| OUTPUT | |||
| Power Levels crated at nominal inputs | 500VA/300W;1000VA/600W;2000VA/1200W | 500VA/300W;1000VA/600W;2000VA/1200W | |
| Output Voltage | 120V | 230V | |
| Phase | Single | ||
| Voltage Waveform | Modified Sine Wave | ||
| Power Factor | 0.6 | ||
| Output Frequency(Synchronized to Mains) | Auto Select for 50/60Hz | ||
| Regulation (Nominal) | 10%-18% | ||
| Regulation(Battery mode) | ±0.1HZmn;0.1HZmn;0.1HZ | ||
| Transfer time | 8ms Typical | ||
| INPUT | |||
| Nominal Voltage | 110V/120V Selectable | 220V/230V/240V Selectable | |
| Phase | Single | ||
| Voltage range | 90 - 145VAC or 170-280VAC ( Narrow Range ) | ||
| 50-145VAC / 90-280VAC (Wide Range) | |||
| BATTERY | |||
| Charger Current | 500VA/300W/12VDC:10 Amp + / - 1Amp;1000VA/600W/12VDC/:10Amp + / - 1Amp; 2000VA/1200W/24VDC:10 Amp + / - 1Amp | ||
| Floating Voltage | 500VA/300W:13.7V + / - 0.2V; 1000VA/600W:13.7V + / - 0.4V; 2000VA/1200W:27.4V + / - 0.4V | ||
| Overcharge Protection | 500VA/300W: 15V +/- 0.3V charger stops and fault | ||
| 1000VA/600W:15V +/- 0.6V charger stops and fault | |||
| 2000VA/1200W: 30V +/- 0.6V charger stops and fault | |||
| EFFICIENCY | |||
| AC to AC | 95% "> >95% | ||
| DC to AC | >80% | ||
| INDICATOR | |||
| AC Mode | Green LED lighting | ||
| Battery Mode | Yellow LED lighting | ||
| Battery Charging Mode | Green LED flashing every 2 seconds | ||
| Overload | Red LED flashing every 0.5 second | ||
| Fault | Red LED lighting | ||
| AUDIBLE ALARM | |||
| Low Battery at Battery Mode | Sounding every 2 seconds | ||
| Overload | Sounding every 0.5 second | ||
| Fault | Continously sounding | ||
| Protection | |||
| Full Rrotection | Deep Discharge, Overcharge, and Overload protection | ||
| ENVIRONMENTAL AND SAFETY | |||
| Operating Temperature | Up to 1500 meters:0 °Cto 40°C (32°F to 104°F)g;F to 104°F)g;F)g;F to 104°F) | ||
| Transit/storage Temp. | 15°C below zero to 50°C (5°F to 131°F)g;F to 131°F)g;F)g;F to 131°F) | ||
| Relative Humidity | 0 - 90% non condensing | ||
| Quality control system | ISO 9001:2000, ISO 14002-2004 | ||
| PHYSICAL | |||
| Appearance | Size(mm)L x W x H | 224 x 255 x 80 | |
| Weight(Kg) | 500VA / 300W: 1.8kg ;1000VA /600W :2.0kg ; 2000VA / 1200W :2.5kg | ||
| Carton BOX(mm)L x W x H | 414*311*560(3pcs) | ||
| Gross Weight Weight(Kg) | 500VA / 300W:7.4kg ;1000VA /600W :8kg ; 2000VA / 1200W :9.5kg | ||