必须MPPT太阳能系统60A太阳能充电控制器
| 型号。 | pc1600a |
| 证明 | iso,ce |
| 额定电压 | 48V |
| 光伏输出 | 70-145V |
| 高跟踪效率 | 99% |
| 洗澡模式 | 风扇冷却 |
| MPPT太阳能充电控制器 | 45A / 60A |
| 12V / 24V / 48V | 自动工作 |
| 运输包装 | 390 * 365 *364毫米(6PCS /箱)/ 19kgs |
| 起源 | 中国广东 |
| 条件 | 新 |
| 应用 | 收集器控制器,太阳能系统控制器,充电器控制器,太阳能工作站,电压控制器 |
| 充电器电流 | 45a,60a |
| 直流电压 | 24/48V |
| 保护 | 短路,光伏反向极性 |
| 证书 | ce,iso9001 |
| DSP | 特征 |
| 商标 | 必须 |
| 规范 | 257 * 167.6 *82.9毫米 |
| HS编码 | 8537109021 |
| 模型 | pc16-4515f | pc16-6015f |
| 默认电池系统电压 | 24V / 48VDC(可调) | |
| 充电输入 | ||
| PV开路电压范围 | 操作最大= 145VDC温度正确VOC | |
| 最大PV输入功率(24v) | 1200W | 1600W |
| 最大光伏输入功率(48v) | 2400W | 3200W |
| 电池电压 | ||
| 额定电压 | 24v / 48v | |
| 吸收电压 | 27.0v / 54.0v | |
| 补充电压 | 27.4v / 54.8v | |
| 浮子电压 | 28.6v / 57.2v | |
| 低电压保护点 | 21.0v / 42.0v | |
| 直流输出 | ||
| 输出电压 | 22.0-28.6v / 44v-57.2v | |
| 额定电流 | 45A连续@ 40°C环境温度bient | 60A连续@ 40°C环境温度bient |
| 低电压警告 | 23.0v / 46.0v | |
| 切断低电压 | 21.6v / 43.0v | |
| 低电压恢复 | 26.0v / 46.0v | |
| 显示 | ||
| LED指示 | 系统运行,低压指示,低压保护,过充保护,负载保护,短路保护 | |
| LCD显示屏(可选) | 充电电压,充电电流,蓄电池电压,蓄电池容量,输出电流 | |
| 报警保护 | 1.PV阵列短路保护,PV反极性保护2.电池反极性保护,过充保护3.输出短路保护4.低电压保护蓄电池 | |
| 一般规格 | ||
| 防护等级 | 符合DIN EN60529的规定和IP22标准 | |
| 充电模式 | PWM,恒流恒压,蓄电池自动保护功能 | |
| 散热模式 | 风扇冷却 | |
| 工作模式 | 总控制器 | |
| 效率 | ≥98%98%;98% | |
| 自我消费 | < 10mA10mA | < 15mA15mA |
| 环境 | ||
| 环境温度 | -10°C --55°C-55°Ceg;C-55°C | |
| 环境湿度 | 0--90%,无结露 | |
| 高度 | ≤4500m500m500m | |
| 尺寸 | ||
| 单位尺寸D * W * H(mm)/G.W(kg) | 257.1 * 167.6 *82.9毫米/3公斤 | |
| 包装尺寸D * W * H(mm)/G.W(kg) | 390 * 365 *365毫米(6片/箱)/19公斤 | |
Paym进出口商样品p; Sample
1.付款方式:T / T(电汇)和西联汇款
2.运输:DHL,FEDEX,UPS,EMS,Airway和By Sea
样品可用于测试和市场测试。 OEM受到欢迎。
一年保修必须的POWER产品
指导和售后咨询
A.需要附件
B.产品维修
电力问题解决
电源保护解决方案等
24小时为您服务的售后咨询服务,让您轻松解决问题。总部和工厂定位ation | 在香港和深圳,广东中国大陆内地nland |
| 行业经验 | 6年制造商,12年贸易,6年阿里巴巴Gloden供应商 |
| 产品范围 | 逆变器,太阳能逆变器,离网逆变器并网太阳能逆变器,MPPT太阳能充电控制器,太阳能电池板,太阳能电池,太阳能系统 |
| 主要市场 | 非洲,中东和亚洲(乌克兰,俄罗斯,越南,巴基斯坦,尼日利亚,肯尼亚,南非,加纳等))etc.) |
| 厂 | 8000平方米,200名工人 |
| 部 | 7团队营销部,2人研发部,1个制造中心,质检部,售后服务部。Dept. |
| 证书 | iso9001:2008,ce,iec,saa,sgs,soncap等 |
| 专利 | 软件专利,设计专利,项目专利 |

Q1:如何选择合适的逆变器?
A1:告诉我们您的需求,那么我们的销售将向您推荐合适的逆变器。
Q2:逆变器与太阳能逆变器有什么不同?
A2:逆变器只接受交流输入,但太阳能逆变器不仅可以接受交流输入,还可以连接太阳能电池板接受光伏输入,更节省电力。
Q3:交货时间如何?
A3:样品7天25天批量订单。
Q4:变频器的保修是什么?
A4:Must-Solar产品一年保修。
Q5:如何解决技术问题?
A5:为您提供24小时离职后咨询服务,方便您解决问题。
| Model NO. | PC1600A |
| Certification | ISO, CE |
| Rated Voltage | 48V |
| PV Output | 70-145V |
| High Tracking Efficiency | 99% |
| Rafiating Mode | Fan Cooling |
| MPPT Solar Charge Controller | 45A/60A |
| 12V/24V/48V | Auto Work |
| Transport Package | 390*365*364mm(6PCS/Carton)/19kgs |
| Origin | Guangdong, China |
| Condition | New |
| Application | Collector Controller, Solar System Controller, Charger Controller, Solar Working Station, Voltage Controller |
| Charger Current | 45A, 60A |
| DC Voltage | 24/48V |
| Protection | Short Circuit, PV Reverse Polarity |
| Certificate | CE, ISO9001 |
| DSP | Feature |
| Trademark | MUST |
| Specification | 257*167.6*82.9mm |
| HS Code | 8537109021 |
| Model | PC16-4515F | PC16-6015F |
| Default Battery system Voltage | 24v/48vdc(adjustable) | |
| Charge Input | ||
| PV Open Circuit Voltage range | Operational max=145VDC temperature correct VOC | |
| Max PV input power(24v) | 1200W | 1600W |
| Max PV input power(48v) | 2400W | 3200W |
| Battery voltage | ||
| Nominal Voltage | 24V / 48V | |
| Absorption Voltage | 27.0V / 54.0V | |
| Refloat Voltage | 27.4V / 54.8V | |
| Float Voltage | 28.6V / 57.2V | |
| Low voltage protection point | 21.0V / 42.0V | |
| DC Output | ||
| Output Voltage | 22.0-28.6V / 44V-57.2V | |
| Rated Current | 45A continuous @40°C ambientbientbient | 60A continuous @40°C ambientbientbient |
| Warning for low voltage | 23.0V / 46.0V | |
| Cut off for low voltage | 21.6V / 43.0V | |
| Low voltage recovery | 26.0V / 46.0V | |
| Display | ||
| LED indication | Systematic operation, LV indication, LV protection, over charge protection, loads protection, short circuit protection | |
| LCD display(optional) | Charge voltage, charge current, voltage of storage battery, capacity of storage battery, output current | |
| Alarm Protections | 1.PV array short circuit protection, PV reverse polarity protection 2.Battery reverse polarity protection , Over charging protection 3.Output short circuit protection 4.Low voltage protection for storage battery | |
| General specification | ||
| Protection Level | In compliance with regulations of DIN EN60529 and standards of IP22 | |
| Charge mode | PWM ,constant current-constant voltage, function of automatic protection for storage battery | |
| Radiating mode | Fan cooling | |
| Working mode | General controller | |
| Efficiency | ≥98%;98%;98% | |
| Self -consumption | < 10mA10mA | < 15mA15mA |
| Environment | ||
| Environmental temperature | -10°C --55°C-55°Ceg;C-55°C | |
| Ambient humidity | 0--90%,No condensation | |
| Altitude | ≤4500m500m500m | |
| Dimension | ||
| Unit size D*W*H(mm)/G.W(kg) | 257.1*167.6*82.9mm/3kg | |
| Package size D*W*H(mm)/G.W(kg) | 390*365*365mm(6pcs/carton)/19kg | |
Payment & Shipping & Samplep; Samplep; Sample
1. Payment: T/T (Telegraphic transfer), and Western Union
2. Shipping: DHL, FEDEX, UPS, EMS, Airway and By Sea
Samples are Available for Testing and Market Test. OEM is welcomed for us.
One Year Warranty on MUST POWER Products
Guides and After-service Consultancy
A. Need a Accessory
B. Products Repair
C. Power Problems to Solve
D. Power Protection Solutions, etc.
24 Hours After-service consultancy just for you and to make your problems to solve easily.Headquarter & Factory Locationationation | In HongKong & Shenzhen,Guangdong China Mainlandnlandnland |
| Industry Experience | 6-Year Manufacturer, 12-Year Trading, 6-Year Alibaba Gloden Supplier |
| Product Range | Inverter,Solar Inverter, Off-grid Inverter Grid-tie Solar Inverter, MPPT Solar Charge Controller, Solar Panel, Solar Battery, Solar System |
| Main Market | Africa, Middle East & Asia ( Ukraine, Russia, Vietnam, Pakistan, Nigeria, Kenya, South Africa, Ghana,etc.),etc.)etc.) |
| Factory | 8000 Square Meters, 200 workers |
| Department | 7-team Marketing Dept, 2-team R&D, 1 Manufacturing Center, QA Office, After-sale Service Dept.Dept.Dept. |
| Certificate | ISO9001:2008, CE, IEC,SAA, SGS, Soncap,etc |
| Patent | Software Patent, Design Patent, Project Patent |

Q1: How to choose a right inverter?
A1:Tell us your demand, then our sales will recommend a suitable inverter to you.
Q2: What's the different between inverter and solar inverter?
A2: Inverter is only accept AC input, but solar inverter not only accept AC input but also can connect with solar panel to accept PV input, it more save power.
Q3: How about the delivery time?
A3: 7 days for sample; 25 days for bulk order.
Q4: What is the warranty of inverter?
A4: One year warranty on Must-Solar product.
Q5: How to solve the technical problem?
A5: 24 hours after-service consultancy just for you and to make your problem to solve easily.