LCD显示MPPT太阳能控制器45A 60A 24V / 48V风扇冷却
| 型号。 | PC1600 |
| 证明 | iso,ce |
| 额定电压 | 24v 48v |
| PV输入 | 70-145V |
| 商标 | 客户必须/ OEM服务 |
| 规范 | CE / ISO |
| HS编码 | 8537109090 |
| 条件 | 新 |
| 应用 | 太阳能系统控制器,充电器控制器,太阳能工作站 |
| 直流电池 | 24v / 48v |
| 充电电流 | 45A / 60A |
| 运输包装 | 纸板箱 |
| 起源 | 中国 |
| 模型 | pc16-4515f | pc16-6015f | |
| 默认电池系统电压 | 12V / 24V / 36V / 48VDC(可调) | ||
| 调节器 输入 | PV开路电压范围 | 16V〜100V 12V电池系统/ 32V〜145V 24V电池系统/ 用于36V电池系统的48V〜145V / 48V电池系统的64V〜145V | |
| 最大光伏输入功率(12V) | 600W | 800W | |
| 最大光伏输入功率(24V) | 1200W | 1600W | |
| 最大光伏输入功率(36V) | 1800W | 2400W | |
| 最大光伏输入功率(48V) | 2400W | 3200W | |
| 电池 | 吸收电压 | 13.5vdc / 27.0vdc / 40.5vdc / 54.0vdc | |
| 补充电压 | 13.7vdc / 27.4vdc / 41.1vdc / 54.8vdc | ||
| 浮子电压 | 14.3vdc / 28.6vdc / 42.9vdc / 57.2vdc | ||
| 低电压保护点 | 10.5vdc / 21.0vdc / 31.5vdc / 42.0vdc | ||
| DC 产量 | 输出电压 | 11.0〜14.3vdc / 22.0〜28.6vdc / 33.0〜42.9vdc / 44.0〜57.2vdc | |
| 峰值转换效率 | 98%(MPPT效率99%) | ||
| 最大充电电流 | 45℃连续@ 40°C环境温度bient | 60°C连续@ 40°C环境温度bient | |
| 低电压警告 | 11.5vdc / 23.0vdc / 34.5vdc / 46.0vdc | ||
| 低电压截止 | 10.5vdc / 21.0 vdc / 31.5vdc / 42.0vdc | ||
| 低电压恢复 | 11.5vdc / 23.0 vdc / 34.5vdc / 46.0vdc | ||
| 一般规格 | 充电模式 | MPPT,PWM,恒流恒压,蓄电池自动保护功能 | |
| 散热模式 | 风扇冷却 | ||
| 工作模式 | 四阶段:吸收CC,吸收CV,Float CC,Float CV | ||
| 显示 & 保护 | LED指示 | 系统运行,低压指示,低压保护,过充保护,负载保护,短路保护 | |
| 液晶显示器 | 充电电压,充电电流,蓄电池电压,蓄电池容量,输出电流 | ||
| 报警保护 | 光伏阵列短路,光伏逆变器极性 | ||
| 电池反极性,过充电保护 | |||
| 输出短路保护 | |||
| 蓄电池低压保护 | |||
| 机械 规格 | 安装 | 壁挂式安装 | |
| w * h * d(mm)/g.w(kg) | 167.6 * 257.1 *82.9毫米/3公斤 | ||
| 其他 | 环境等级 | 室内 | |
| 工作温度范围 | -25〜55°CDEG; C ^deg;C | ||
| 环境湿度 | 0〜90%相对湿度(非冷凝) | ||
| 高度 | ≤3000m000m000m | ||


| Model NO. | PC1600 |
| Certification | ISO, CE |
| Rated Voltage | 24V 48V |
| PV Input | 70-145V |
| Trademark | MUST / OEM service for client |
| Specification | CE/ISO |
| HS Code | 8537109090 |
| Condition | New |
| Application | Solar System Controller, Charger Controller, Solar Working Station |
| DC Battery | 24V / 48V |
| Charge Current | 45A/60A |
| Transport Package | Carton |
| Origin | China |
| Model | PC16-4515F | PC16-6015F | |
| Default Battery System Voltage | 12V/24V/36V/48VDC (adjustable) | ||
| CONTROLLER INPUT | PV Open Circuit Voltage Range | 16V~100V for 12V battery system/32V~145V for 24V battery system/ 48V~145V for 36V battery system/64V~145V for 48V battery system | |
| Max PV Input Power(12V) | 600W | 800W | |
| Max PV Input Power(24V) | 1200W | 1600W | |
| Max PV Input Power(36V) | 1800W | 2400W | |
| Max PV Input Power(48V) | 2400W | 3200W | |
| BATTERY | Absorption Voltage | 13.5VDC/27.0VDC/40.5VDC/54.0VDC | |
| Refloat Voltage | 13.7VDC/27.4VDC/41.1VDC/54.8VDC | ||
| Float Voltage | 14.3VDC/28.6VDC/42.9VDC/57.2VDC | ||
| Low Voltage Protection Point | 10.5VDC/21.0VDC/31.5VDC/42.0VDC | ||
| DC OUTPUT | Output Voltage | 11.0~14.3VDC/22.0~28.6VDC/33.0~42.9VDC/ 44.0~57.2VDC | |
| Peak Conversion efficiency | 98% (MPPT Efficiency 99%) | ||
| Max Charging Current | 45amps continuous @ 40°C ambientbientbient | 60amps continuous @ 40°C ambientbientbient | |
| Warning for low voltage | 11.5VDC/23.0VDC/34.5VDC/46.0VDC | ||
| Cutoff for low voltage | 10.5VDC/21.0 VDC/31.5VDC/42.0VDC | ||
| Low voltage recovery | 11.5VDC/23.0 VDC/34.5VDC/46.0VDC | ||
| GENERAL SPECIFICATION | Charge mode | MPPT, PWM, constant current-constant voltage, function of automatic protection for storage battery | |
| Radiating mode | Fan cooling | ||
| Working mode | Four stage: Absorption CC, Absorption CV, Float CC, Float CV | ||
| DISPLAY & PROTECTION | LED indication | Systematic operation, LV indication, LV protection, over charge protection, loads protection, short circuit protection | |
| LCD display | Charge voltage, charge current, voltage of storage battery, capacity of storage battery, output current | ||
| Alarm Protections | PV array short circuit, PV reverser polarity | ||
| Battery reverse polarity, Over charging protection | |||
| Output short circuit protection | |||
| Low voltage protection for storage battery | |||
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | Mounting | Wall mount | |
| W*H* D(mm)/G.W(kg) | 167.6*257.1*82.9mm/3kg | ||
| OTHER | Environmental Rating | Indoor | |
| Operation Temperature Range | -25~55°Cdeg;Cdeg;C | ||
| Ambient humidity | 0~90% relative humidity(non-condensing) | ||
| Altitude | ≤3000m000m000m | ||

