48V 60A MPPT充电控制器
| 型号。 | 厘米4860 |
| 证明 | iso,ce |
| 额定电压 | 12V / 24V自动识别 |
| 额定充电电流 | 60A |
| 最大。输入功率 | 检查规格 |
| 工作温度 | -35〜45摄氏度 |
| 系统电压 | 12v / 24v / 36v / 48v自动 |
| 商标 | STCB |
| 规范 | 285 * 205 *93毫米 |
| HS编码 | 9032899090 |
| 条件 | 新 |
| 应用 | 太阳能系统控制器,充电器控制器,太阳能工作站 |
| 最大。输入电压 | 150V |
| 无负载损耗 | 1.2W |
| 转移效率 | 98% |
| 额定负载电流 | 20A |
| Warrenty | 1年 |
| 运输包装 | 纸箱 |
| 起源 | 广东深圳 |

| 参数 | 值 | |
| 模型 | cm4830 | cm4860 |
| 系统电压 | 12v / 24v / 36v / 48v自动 | |
| 空载损耗 | 0.7 W至1.2W | |
| 电池电压 | 9V至70V | |
| 最大。太阳能输入电压 | <150v | 150v(25℃),145v(-25℃)25℃)g;C)25°C) |
| 最大。功率点电压范围 | 电池电压+ 2V至120V | |
| 额定充电电流 | 30A | 60A |
| 额定负载电流 | 20A | 20A |
| 最大。容性负载能力 | 10000uF | |
| 最大。光伏系统输入功率 | 400瓦特/ 12V;800瓦特/ 24V; 1200瓦特/ 36V;1600瓦特/ 48V | 800瓦特/ 12V; 1600瓦特/ 24V; 2400瓦特/ 36V; 3200瓦特/ 48V |
| 转换效率 | ≤98%98% 98% | |
| MPPT跟踪效率 | > 99% | |
| 温度补偿系数 | -3mv /°C / 2V(默认)ault)ault) | |
| 工作温度 | -35°C至+ 45°C + 45°Cg;C +45°C | |
| 防水等级 | IP32 | |
| 重量 | 2.3公斤 | 3.6公斤 |
| 沟通方式 | rs232 rs485 | |
| 高度 | ≤3000m000m000m | |
| 产品尺寸 | 266 * 182 *81毫米 | 285 * 205 *93毫米 |



OEM和ODM服务可以接受。able.
提供1%的PCB板。
3.海运或空运的合作代理。
4.一年的战争,如果是质量问题,我们将免费提供零件。
Q1:为什么要选择我们?
--- 16年UPS经验
---海内外市场专业团队
- 上海合作组织会议2015年上海 - 昆明高速铁路项目提供商
---合格产品加上竞争价格
---交货时间
---诚信服务
Q2:您的售后服务如何?
---我们自交货之日起提供12-24个月保修期,免费维修/
更换期间 保修期。
Q3:你有什么样的认证?
--- iso9000,ce,rohs,ul等等
我们的产品可以根据不同国家的要求进行不同的劳动力测试。
Q4:交货时间:
---标准产品可在15天内交货;定制产品可以
内部开发 45-60天。
| Model NO. | CM 4860 |
| Certification | ISO, CE |
| Rated Voltage | 12V/24V Auto Identified |
| Rated Charging Current | 60A |
| Max. Input Power | Check The Specifications |
| Working Temperature | -35~ 45 Celsius |
| System Voltage | 12V/24V/36V/48V Auto |
| Trademark | STCB |
| Specification | 285*205*93mm |
| HS Code | 9032899090 |
| Condition | New |
| Application | Solar System Controller, Charger Controller, Solar Working Station |
| Max. Input Voltage | 150V |
| No-Load Loss | 1.2W |
| Transfer Efficiency | 98% |
| Rated Load Current | 20A |
| Warrenty | 1 Year |
| Transport Package | Cartons |
| Origin | Guangdong Shenzhen |

| Parameter | Value | |
| Model | CM4830 | CM4860 |
| System voltage | 12V/24V/36V/48V Auto | |
| No-load loss | 0.7 W to 1.2W | |
| Battery voltage | 9V to 70V | |
| Max. solar input voltage | <150v | 150V (25°C), 145V (-25°C)25°C)g;C)25°C) |
| Max. power point voltage range | Battery voltage +2V to 120V | |
| Rated charging current | 30A | 60A |
| Rated load current | 20A | 20A |
| Max. capacitive load capacity | 10000uF | |
| Max. photovoltaic system input power | 400W/12V;800W/24V; 1200W/36V;1600W/48V | 800W/12V; 1600W/24V; 2400W/36V; 3200W/48V |
| Conversion efficiency | ≤ 98% 98% 98% | |
| MPPT tracking efficiency | > 99% | |
| Temperature compensation factor | -3mv/°C/2V (default)ault)ault) | |
| Operating temperature | -35°C to +45°C +45°Cg;C +45°C | |
| Waterproof level | IP32 | |
| Weight | 2.3kg | 3.6kg |
| Communication method | RS232 RS485 | |
| Altitude | ≤ 3000m000m000m | |
| Product dimensions | 266*182*81mm | 285*205*93mm |



1. OEM&ODM services acceptable.able.able.
2. 1% pcb board provided .
3. Lots of cooperated agent for shipping by sea or by air.
4. 1year warrenty , if it is quality problem , we will provide the parts for free .
Q1: Why you should choose us?
---16 years UPS experiences
---Professional team for both oversea and domestic market
--UPS provider of SCO meeting 2015 and Shanghai-Kunming high-speed railway project
---Qualified product plus competitable prices
---Delivery in time
---Sincerely services
Q2: How is your after-sale service?
---We provide 12-24 months warranty since the delivery date and free maintenance /
replacement during warranty period.
Q3: What kind of certification you have?
---ISO9000, CE,ROHS,UL,and so on
Our products could pass different labor testing according to different countries' requirements.
Q4: Delivery time:
---Standard products could be delivered within 15 days; customized products could be
developed within 45-60days.