数码笔记本4D彩色多普勒超声机Ysd516
| 型号。 | ysd516 |
| 类型 | 超声波扫描仪 |
| 组 | 人的 |
| 医疗器械注册/记录号 | 20142230425 |
| 扫描模式 | 电子凸/线/微凸 |
| 元件 | 128 |
| TGC | 8段Tgc控制 |
| 探头频率 | 2.0--15mhz |
| USB | 2 |
| 运输包装 | 在尼斯手提箱包装 |
| 起源 | 中国成都 |
| 分类 | 成像诊断设备 |
| 证明 | ce,sgs,fda,msds,iso13485 |
| 医疗器械监管类型 | 类型2 |
| 灰色 | 256 |
| 监控 | 15英寸高分辨率LED |
| 保证 | 2年 |
| n.w | 4.5公斤 |
| 颜色 | 白色 |
| 商标 | YSD |
| 规范 | 460 * 410 *320毫米 |
| HS编码 | 90181210 |

ysd516 是优质的全数字超声诊断设备,为各类临床环境中的宝贵用户提供全面的诊断解决方案。 15英寸液晶显示器,符合人体工程学的可旋转设计键盘和四个探头连接器,使用户操作方便。应用范围广泛,包括腹部,OB / GYN,泌尿科,泌尿科,心脏病学等。
同时本机可以更新为4D软件。
成像模式:
b,b | b,4b,b | m,m
彩色多普勒(CFM)
功率多普勒(PDI)
脉冲波多普勒(PW)
B + PWD(双工)
b + cfm / pdi + pw(triplex)
扫描方式:
电子线性,电子凸,电子微凸



图像处理
亮度,对比度
高级伽玛控制
扫描方向,旋转
黑/白,左/右相反
上/下,负/阳性控制
8段TGC控制
高脉冲重复频率(HPRF)
组织谐波成像(THI)
PSHI TM宽带多频谐波图像
斑点还原
噪声抑制功能
功率可调
iBeam TM智能空间图像技术
iZoom TM无失真全屏图像
iClear
iTouch的
边缘增强
图像转换
多普勒声音输出音量可调
颜色阈值控制
墙面过滤器可调
基线可调
取样架可调
频谱采样量可调
频谱采样体积角度可调
立体声:音量控制
PRF可调
功能:
电影循环:超过512帧电影循环内存
存储介质:500G大容量图像存储容量
缩放:平移缩放
USB端口:2
测量与计算tions
B模式:距离,圆周,面积,体积,角度
M模式:距离,时间,速度,心率
软件包:腹部,妇科,产科,心脏科,小部件,泌尿科
标准配置:
主机,
15寸液晶显示器,
框架臂,
3.5 MHz凸型探头,
7.5MHz线性探头,
2个探头连接器,
2个USB端口,
硬盘(500G)
选项:
6.5 MHz经阴道探针,
3.5MHz微凸探头,
3.0 MHz相控阵探头,
4D音量探头,
激光打印机,
视频打印机,
dicom 3.0,dvd-rw
探测信息:
| 探头 | |
| 3.5Mhz腹部探针 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 6.5Mhz经阴道探针 | 5.0,6.0,6.5,7.5,9.0Mhz |
| 7.5Mhz线性探头 | 6.0,6.5,7.5,10.0,12.0Mhz |
| 3.5MHz微凸探头 | 2.0,2.5,3.5,4.5,5.0Mhz |
| 7.5Mhz直肠探头 | 6.0,6.5,7.5,10.0,12.0Mhz |
| 3.0Mhz相控阵探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 4D音量探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
图片库:
| Model NO. | YSD516 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Scanning Mode | Electronic Convex/Linear/Micro-Convex |
| Element | 128 |
| Tgc | 8 Segments Tgc Control |
| Probe Frequency | 2.0--15MHz |
| USB | 2 |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Gray | 256 |
| Monitor | 15 Inch High Resolution LED |
| Warranty | 2 Years |
| N.W | 4.5kg |
| Color | White |
| Trademark | YSD |
| Specification | 460*410*320mm |
| HS Code | 90181210 |

YSD516 is premium full digital ultrasound diagnostic equipment that provides a comprehensive diagnostic solution to our valuable users in all types of clinical environments. 15 inches LCD monitor, ergonomic rotatable design keyboard and four probe connectors make the users easy to operate. The wide range of applications include Abdomen, OB/GYN, urology, andrology, cardiology, etc.
Meanwhile this machine can be updated to 4D software.
Imaging Modes:
B, B|B, 4B, B|M, M
Color Doppler (CFM)
Power Doppler (PDI)
Pulsed Wave Doppler (PW)
B+PWD (Duplex)
B+CFM/PDI+PW (Triplex)
Scanning Method:
Electronic linear, electronic convex, electronic micro-convex



Image processing
Brightness, contrast
Advanced gamma control
Scan direction, rotation
Black/white, Left/right reverse
Up/down, negative / positive control
8 segments TGC Control
High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
Tissue Harmonic Imaging (THI)
PSHI TM broadband multi-frequency harmonic image
Speckle-reduction
Noise rejection function
Power adjustable
iBeam TM intelligent space image technology
iZoom TM undistorted full screen image
iClear
iTouch
Edge enhancement
Image conversion
Doppler Sound output volume adjustable
Color threshold control
Wall filter adjustable
Base line adjustable
Sampling frame adjustable
Spectrum sampling volume adjustable
Spectrum sampling volume angle adjustable
Stereo sound: Volume control
PRF adjustable
Functions:
Cine loop: more than 512 frame cine loop memory
Storage media: 500G massive image-storage capacity
Zoom: Pan zoom
USB ports: 2
Measurement & Calculationstionstions
B mode: Distance, circumference, area, volume, angle
M mode: Distance, time, velocity, heart rate
Software package: Abdomen, gynecology, obstetrics, cardiology, small parts, urology
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LCD monitor,
frame arm,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Image Gallary: