Ce医院医疗设备笔记本电脑4D彩色多普勒超声扫描仪
| 型号。 | ysd519 |
| 类型 | 超声波扫描仪 |
| 组 | 中老年 |
| 医疗器械注册/记录号 | 20142230425 |
| 牌 | YSD |
| 监控 | 15“高分辨率彩色LED彩色LEDion Color LED |
| 生产能力。 | 每年5000 PCS |
| 出口市场。 | 全世界 |
| 发源地 | 成都中国 |
| 规范 | ce fda sgs md iso 13485 |
| HS编码 | 9018121000 |
| 分类 | 成像诊断设备 |
| 证明 | ce,sgs,fda,msds,iso13485 |
| 医疗器械监管类型 | 类型2 |
| 名称 | 彩色多普勒超声波设备 |
| 模型 | Ysd519 |
| 元件 | 128 |
| 产品颜色 | 白色 |
| n.w | 4.5公斤 |
| 商标 | YSD |
| 起源 | 中国成都 |

主要特点
u Windows XP系统,彩色多普勒,功率多普勒;
综合诊所应用
u笔记本电脑的设计,紧凑而时尚
u 15'高分辨率LED显示屏,高分辨率图像分辨率
u高密度128元素探头
u用户预置功能
u丰富的诊断软件包,满足不同临床要求
u各种外围端口,灵活的扩展解决方案
u 6小时电池工作时间,在交流电不可用的情况下延长护理点
成像模式


技术表
| YSD519主要技术参数 | |
| 扫描模式: | b,b / b,4b,b / m,m,b + c,b + d,b + c + d,pdi,cf,cw等 |
| 探头: | |
| 凸阵列探头: | R50(频率= 2.0 / 3.0 / 3.5 / 4.0 / 5.5MHz); |
| 高频线性阵列探头: | L40(频率= 5.0 / 6.0 / 6.5 / 7.5 / 10 / 14MHz); |
| 阴道阴道探针: | R10(频率= 5.0 / 6.0 / 6.5 / 7.5 / 9.0MHz); |
| L20(频率= 2.0 / 2.1 / 3.5 / 4.0 / 5.0MHz)。 | |
| 传感器端口: | 4 |
| 深度: | ≥300mm00mm00mm |
| 横向分辨率: | ≤1mm(深度≤80mm)≤2mm(80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| 轴向分辨率: | ≤1mm(深度≤80mm)≤2mm(80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| 盲区: | ≤5mm5 mm5 mm |
| 几何位置精度: | 水平≤10%垂直≤10%≤10%10%≤10% |
| 渠道: | 64 |
| 显示器: | 15寸LED(PAL显示器可选) |
| 外部显示: | 帕尔,vga |
| USB端口: | 2 |
| 灰度: | 256级 |
| 电压: | AC220V±10%um; 10%usmn;10% |
| 当前: | 3A |
| UPS-DP: | dc12.8v,11.5a |
| 输入功率: | ≤300va00va00VA |
| 连续工作时间: | ≥5he; 5小时e;5h |
标准配置:
主机,
15寸LED显示屏,
3.5 MHz凸型探头,
7.5MHz线性探头,
2个探头连接器,
2个USB端口,
硬盘(500G)
选项:
6.5 MHz经阴道探针,
3.5MHz微凸探头,
3.0 MHz相控阵探头,
4D音量探头,
激光打印机,
视频打印机,
dicom 3.0,dvd-rw
探测信息:
| 探头 | |
| 3.5Mhz腹部探针 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 6.5Mhz经阴道探针 | 5.0,6.0,6.5,7.5,9.0Mhz |
| 7.5Mhz线性探头 | 5.06.0,6.5,7.5,10.0,12.0.14.0Mhz |
| 3.5MHz微凸探头 | 2.0,2.5,3.5,4.5,5.0Mhz |
| 7.5Mhz直肠探头 | 6.0,6.5,7.5,10.0,12.0Mhz |
| 3.0Mhz相控阵探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 4D音量探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |

影像画廊
包装
内箱包装
外箱包装
为什么选择我们:
我们获得了成都食品药品监督管理局的生产和业务认证
我们获得了成都市工商行政管理局的营业执照
我们获得了产品注册证书,并已在CE网站上查看
我们每季度接受了国家食品药品监督管理局的现场检查
完成了医疗器械领域的法律法规培训
我们建立了物料采购,员工培训,仓储管理,售后服务流程等方面的完善体系
我们坚持“支持健康生活”的信念,我们公司的精神是质量,服务,信任,感恩,安宁;
我们的证书:
| Model NO. | YSD519 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Brand | Ysd |
| Monitor | 15′′ High Resolution Color LEDtion Color LEDion Color LED |
| Production Capacity. | 5000 PCS Per Year |
| Export Markets. | All The World |
| Place of Origin | Chengdu China |
| Specification | CE FDA SGS MD ISO 13485 |
| HS Code | 9018121000 |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Color Doppler Ultrasonic Equipment |
| Model | Ysd519 |
| Element | 128 |
| Product Color | White |
| N.W | 4.5 Kg |
| Trademark | YSD |
| Origin | China Chengdu |

Main Features
u Windows XP System, Color Doppler, Power Doppler;
u Comprehensive Clinic Application
u Laptop design, compact and stylish
u 15' High Resolution LED monitor, premium image resolutionlution
u High density 128 Elements Probe
u User preset function
u Abundant diagnostic software packages, satisfying different clinical requirement
u Various peripheral ports, flexible expansion solutions
u 6 hours battery working time, extends point-of-care when AC power is unavailable
Imaging Modes


Technical Sheet
| YSD519 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 5.0/6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 14 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). | |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15 inch LED (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
| Continuous working hours: | ≥5he;5he;5h |
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LED monitor,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 5.06.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0.14.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |

Image Gallary
Packing
Inner Suitcase packing
Outter Carton packing
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of CE
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
Our Certificates: