新型彩色多普勒超声机(YSD680)
| 型号。 | ysd680 |
| 类型 | 超声波扫描仪 |
| 组 | 中老年 |
| 医疗器械注册/记录号 | 20132230215 |
| 保证 | 2年 |
| 3D / 4D模块 | 可选的 |
| 动态范围 | > 120 dB20 dB |
| 探头连接器 | 4 |
| 探头频率 | 2.0MHz的-15MHz的 |
| 运输包装 | 在木箱包装 |
| 起源 | 成都中国 |
| 分类 | 成像诊断设备 |
| 证明 | ce,sgs,fda |
| 医疗器械监管类型 | 类型2 |
| 名称 | 手推车彩色多普勒超声波扫描仪 |
| OEM | 可接受 |
| 出口市场 | 全世界 |
| 监控 | 15英寸 |
| TGC | 8滑块Tgc控制 |
| 商标 | YSD |
| 规范 | ce fda sgs md iso 13485 |
| HS编码 | 9018121000 |

扫描方式:
电子线性,电子凸,电子微凸,电子相控阵;扫描深度:
成像模式:
l b,b | b,4b,b | m,m
l彩色多普勒(CFM)
l功率多普勒(PDI)
l定向功率多普勒(DPDI)
l脉冲波多普勒(PWD)
连续波(CW)
l B + PWD(双工)
l b + cfm / pdi / dpdi + pwd(triplex)
l高脉冲重复频率(HPRF)
l组织谐波成像(THI)
l化合物
梯形
图片库:
我们的键盘
处理
··middot;· 高线密度扫描模式,更好的分辨率
··middot;· 8个滑块TGC控制
··middot;· 动态范围> 120 dB0 dB
··middot;· 总体增益控制
··middot;· M模式扫描速度控制
··middot;· 声功率控制
··middot;· 可变帧平均
··middot;· 亮度,对比度
··middot;· 高级伽玛控制
··middot;· 扫描方向,旋转,上下控制
··middot;· 阴性/阳性对照
··middot;· 回声增强控制
··middot;· 噪声抑制功能
··middot;· 斑点减少
图像和视频
avi,jpg,bmp,png,tif,dcm(dicom)
一般测量和计算
距离,长度,面积,周长,体积,角度,狭窄率,A / B比,速度,压力梯度(PG),加速度,电阻率指数(RI),心率,速度时间积分(VTI)等
测量和计算软件包
产科,妇科,腹部,泌尿科,内腔,血管,心脏病等
可选3D / 4D模块
扩展接口
VGA,电视接口
USB2.0接口
RJ-45网络接口
支持DeskJet打印机,LaserJet打印机,视频打印机
彩色多普勒
l PRF变量:0.5-9 kHz0.5-15KHz
l壁式过滤器设置:3步(5%,%10%,15%PRF)
l角度转向线性换能器:±10°±30°; 10°±30°±30°;10°±30°
l实时空间滤波器:4个值
l CFM调色板> 10个地图
l PDI调色板> 10张地图
l B /颜色优先控制
l颜色阈值控制
l CFM基线控制
l多普勒频率选择
l彩色帧平均
l透明色图(TCM)
脉冲波多普勒:
l PRF变量:1-10 kHz0.5-15KHz
l壁式过滤器设置:16步(2.5%-20%PRF)
l角度转向线性换能器:±10°±30°; 10°±30°±30°;10°±30°
l实时跟踪线,具有自动计算频谱参数
l立体声音量控制
l PWD调色板> 10张地图
l多普勒频率选择
图片库:
成像模式:
l b,b | b,4b,b | m,m
l彩色多普勒(CFM)
l功率多普勒(PDI)
l定向功率多普勒(DPDI)
l脉冲波多普勒(PWD)
连续波(CW)
l B + PWD(双工)
l b + cfm / pdi / dpdi + pwd(triplex)
l高脉冲重复频率(HPRF)
l组织谐波成像(THI)
l化合物
梯形
扫描方式:
电子线性,电子凸,电子微凸,电子相控阵;扫描深度:2-750像素
彩色多普勒
l PRF变量:0.5-9 kHz0.5-15KHz
l壁式过滤器设置:3步(5%,%10%,15%PRF)
l角度转向线性换能器:±10°±30°; 10°±30°±30°;10°±30°
l实时空间滤波器:4个值
l CFM调色板> 10个地图
l PDI调色板> 10张地图
l B /颜色优先控制
l颜色阈值控制
l CFM基线控制
l多普勒频率选择
l彩色帧平均
l透明色图(TCM)
脉冲波多普勒:
l PRF变量:1-10 kHz0.5-15KHz
l壁式过滤器设置:16步(2.5%-20%PRF)
l角度转向线性换能器:±10°±30°; 10°±30°±30°;10°±30°
l实时跟踪线,具有自动计算频谱参数
l立体声音量控制
l PWD调色板> 10张地图
l多普勒频率选择
技术表
| YSD680主要技术参数 | |
| 扫描模式: | b,b / b,4b,b / m,m,b + c,b + d,b + c + d,pdi,cf,cw等 |
| 探头: | |
| 凸阵列探头: | R50(频率= 2.0 / 3.0 / 3.5 / 4.0 / 5.5MHz); |
| 高频线性阵列探头: | L40(频率= 5.0 / 6.0 / 6.5 / 7.5 / 10 / 14MHz); |
| 阴道阴道探针: | R10(频率= 5.0 / 6.0 / 6.5 / 7.5 / 9.0MHz); |
| L20(频率= 2.0 / 2.1 / 3.5 / 4.0 / 5.0MHz)。 | |
| 传感器端口: | 4 |
| 深度: | ≥300mm00mm00mm |
| 横向分辨率: | ≤1mm(深度≤80mm)≤2mm(80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| 轴向分辨率: | ≤1mm(深度≤80mm)≤2mm(80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| 盲区: | ≤5mm5 mm5 mm |
| 几何位置精度: | 水平≤10%垂直≤10%≤10%10%≤10% |
| 渠道: | 64 |
| 显示器: | 15/19英寸LED(PAL显示器是可选的) |
| 外部显示: | 帕尔,vga |
| USB端口: | 2 |
| 灰度: | 256级 |
| 电压: | AC220V±10%um; 10%usmn;10% |
| 当前: | 3A |
| UPS-DP: | dc12.8v,11.5a |
| 输入功率: | ≤300va00va00VA |
| 连续工作时间: | ≥10h; 10H;10h |
我们的探头
探测信息:
| 探头 | |
| 3.5Mhz腹部探针 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 6.5Mhz经阴道探针 | 5.0,6.0,6.5,7.5,9.0Mhz |
| 7.5Mhz直线探头 | 5.06.0,6.5,7.5,10.0,12.0.14.0Mhz |
| 3.5MHz微凸探头 | 2.0,2.5,3.5,4.5,5.0Mhz |
| 7.5Mhz直肠探头 | 6.0,6.5,7.5,10.0,12.0Mhz |
| 3.0Mhz相控阵探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 4D音量探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
为什么选择我们:
我们获得了成都食品药品监督管理局的生产和业务认证
我们获得了成都市工商行政管理局的营业执照
获得产品注册证书,并在国家食品药品监督管理局网站上查询
我们每季度接受了国家食品药品监督管理局的现场检查
完成了医疗器械领域的法律法规培训
我们建立了物料采购,员工培训,仓储管理,售后服务流程等方面的完善体系
我们坚持“支持健康生活”的信念,我们公司的精神是质量,服务,信任,感恩,安宁;
相似模式
| Model NO. | YSD680 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20132230215 |
| Warranty | 2 Years |
| 3D /4D Module | Optional |
| Dynamic Range | ﹥120 dB20 dB |
| Probe Connector | 4 |
| Probe Frequency | 2.0MHz-15MHz |
| Transport Package | in Wooden Box Packing |
| Origin | Chengdu China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Trolley Color Doppler Ultrasound Scanner |
| OEM | Acceptable |
| Export Markets | Whole World |
| Monitor | 15 Inches |
| Tgc | 8 Sliders Tgc Control |
| Trademark | YSD |
| Specification | CE FDA SGS MD ISO 13485 |
| HS Code | 9018121000 |

Scanning Method:
Electronic linear, electronic convex, electronic microconvex, electronic phased array;scanning depth:
Imaging Modes:
l B, B|B, 4B, B|M, M
l Color Doppler (CFM)
l Power Doppler (PDI)
l Directional Power Doppler (DPDI)
l Pulsed Wave Doppler (PWD)
l Continuous Wave (CW)
l B+PWD (Duplex)
l B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
l High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
l Tissue Harmonic Imaging (THI)
l Compound
l Trapezoid
Image Gallary:
Our Keyboard
Processing
··middot;· High Line Density scan mode for better resolution
··middot;· 8 sliders TGC Control
··middot;· Dynamic range﹥120 dB0 dB
··middot;· Overall gain control
··middot;· M - mode sweep speed control
··middot;· Acoustic power control
··middot;· Variable frame averaging
··middot;· Brightness, contrast
··middot;· Advanced gamma control
··middot;· Scan direction, rotation, up-down controls
··middot;· Negative / positive control
··middot;· Echo enhancement control
··middot;· Noise rejection function
··middot;· Speckle reduction
Image and video
AVI, JPG, BMP, PNG, TIF, DCM (DICOM)
General Measurements and Calculations
Distance, Length, Area, Circumference, Volume, Angle, Stenosis %, A/B Ratio, Velocity, Pressure Gradient (PG), Acceleration, Resistivity Index (RI), Heart Rate, Velocity Time Integral (VTI), etc.
Measurements and Calculations Software Packages
Obstetrics, Gynecology, Abdominal, Urology, Endocavity, Vascular, Cardiology, etc.
Optional 3D /4D module
Expansion interfaces
VGA, TV Interface
USB2.0 Interface
RJ-45 Network interface
Support DeskJet printer, LaserJet printer, video printer
Color Doppler:
l PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time spatial filter: 4 values
l CFM palette﹥10 mapsmaps
l PDI palette﹥10 mapsmaps
l B/Color priority control
l color threshold control
l CFM baseline control
l Doppler frequency selection
l color frame averaging
l Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
l PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
l stereo sound: volume control
l PWD palette﹥10 mapsmaps
l Doppler frequency selection
Image Gallary:
Imaging Modes:
l B, B|B, 4B, B|M, M
l Color Doppler (CFM)
l Power Doppler (PDI)
l Directional Power Doppler (DPDI)
l Pulsed Wave Doppler (PWD)
l Continuous Wave (CW)
l B+PWD (Duplex)
l B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
l High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
l Tissue Harmonic Imaging (THI)
l Compound
l Trapezoid
Scanning Method:
electronic linear, electronic convex, electronic microconvex, electronic phased array;scanning depth: 2-750px
Color Doppler:
l PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time spatial filter: 4 values
l CFM palette﹥10 mapsmaps
l PDI palette﹥10 mapsmaps
l B/Color priority control
l color threshold control
l CFM baseline control
l Doppler frequency selection
l color frame averaging
l Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
l PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
l stereo sound: volume control
l PWD palette﹥10 mapsmaps
l Doppler frequency selection
Technical Sheet
| YSD680 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 5.0/6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 14 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). | |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15/19 inch LED (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
| Continuous working hours: | ≥10h;10h;10h |
Our Probe
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 5.06.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0.14.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
Similar Modle