3D 4D彩色多普勒数码笔记本电脑超声波扫描仪Ysd519
| 型号。 | ysd519 |
| 类型 | 超声波扫描仪 |
| 组 | 人与兽医 |
| 医疗器械注册/记录号 | 20142230425 |
| 灰色 | 256 |
| 监控 | 15“彩色LEDime;彩色LEDme; Color LED |
| 生产能力。 | 每年5000 PCS |
| 出口市场。 | 全世界 |
| 基于PC的 | Windows XP Windows7 |
| 运输包装 | 木箱包装 |
| 起源 | 中国成都 |
| 分类 | 成像诊断设备 |
| 证明 | ce,sgs,fda,msds,iso13485 |
| 医疗器械监管类型 | 类型2 |
| TGC | 8段Tgc |
| 实时空间滤波器 | 4值 |
| 元件 | 128 |
| 产品颜色 | 白色 |
| n.w | 4.5公斤 |
| 商标 | YSD |
| 规范 | 500 * 500 *300毫米 |
| HS编码 | 9018121000 |


b,b | b,4b,b | m,m
彩色多普勒(CFM)功率多普勒(PDI)
定向功率多普勒(DPDI)连续波(CW)
B + PWD(双工)
b + cfm / pdi / dpdi + pwd(triplex)
高脉冲重复频率(HPRF)
组织谐波成像(THI)
复合
彩色多普勒
PRF变量:0.5-9 kHz0.5-15KHz
墙过滤器设置:3个步骤(5%,%10%,15%PRF)
线性换能器角度转向:±10°±30°; 10°±30°±30°;10°±30°
实时空间滤波器:4个值
CFM调色板> 10张地图
PDI调色板> 10张地图
B /颜色优先级控制
颜色阈值控制
CFM基线控制
多普勒频率选择
彩色帧平均
透明色彩映射(TCM)
脉冲波多普勒:
PRF变量:1-10kHz0.5-15KHz
墙壁过滤器设置:16个步骤(2.5%-20%PRF)
线性换能器角度转向:±10°±30°; 10°±30°±30°;10°±30°
实时跟踪线自动计算光谱参数
立体声音量控制
PWD调色板> 10个地图
多普勒频率选择
处理:
高线密度扫描模式,更好的分辨率
8个滑块TGC控制
动态范围> 120 dB0 dB
总体增益控制
M模式扫描速度控制
声功率控制
可变帧平均
亮度,对比度
高级γ控制
扫描方向,旋转,上下控制
阴性/阳性对照
回声增强控制
噪声抑制功能
散斑减少
梯形
.....................
| YSD519主要技术参数 | |
| 扫描模式: | b,b / b,4b,b / m,m,b + c,b + d,b + c + d,pdi,cf,cw等 |
| 探头: | |
| 凸阵列探头: | R50(频率= 2.0 / 3.0 / 3.5 / 4.0 / 5.5MHz); |
| 高频线性阵列探头: | L40(频率= 6.0 / 6.5 / 7.5 / 10 / 12MHz); |
| 阴道阴道探针: | R10(频率= 5.0 / 6.0 / 6.5 / 7.5 / 9.0MHz); |
| L20(频率= 2.0 / 2.1 / 3.5 / 4.0 / 5.0MHz)。 | |
| 传感器端口: | 4 |
| 深度: | ≥300mm00mm00mm |
| 横向分辨率: | ≤1mm(深度≤80mm)≤2mm(80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| 轴向分辨率: | ≤1mm(深度≤80mm)≤2mm(80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| 盲区: | ≤5mm5 mm5 mm |
| 几何位置精度: | 水平≤10%垂直≤10%≤10%10%≤10% |
| 渠道: | 64 |
| 显示器: | 15寸液晶显示器(PAL显示器可选) |
| 外部显示: | 帕尔,vga |
| USB端口: | 2 |
| 灰度: | 256级 |
| 电压: | AC220V±10%um; 10%usmn;10% |
| 当前: | 3A |
| UPS-DP: | dc12.8v,11.5a |
| 输入功率: | ≤300va00va00VA |
| 连续工作时间: | ≥5he; 5小时e;5h |
标准配置:
主机,
15寸液晶显示器,
框架臂,
3.5 MHz凸型探头,
7.5MHz线性探头,
2个探头连接器,
2个USB端口,
硬盘(500G)
选项:
6.5 MHz经阴道探针,
3.5MHz微凸探头,
3.0 MHz相控阵探头,
4D音量探头,
激光打印机,
视频打印机,
dicom 3.0,dvd-rw
探测信息:
| 探头 | |
| 3.5Mhz腹部探针 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 6.5Mhz经阴道探针 | 5.0,6.0,6.5,7.5,9.0Mhz |
| 7.5Mhz线性探头 | 6.0,6.5,7.5,10.0,12.0Mhz |
| 3.5MHz微凸探头 | 2.0,2.5,3.5,4.5,5.0Mhz |
| 7.5Mhz直肠探头 | 6.0,6.5,7.5,10.0,12.0Mhz |
| 3.0Mhz相控阵探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
| 4D音量探头 | 2.0,3.0,3.5,4.0,5.5Mhz |
影像画廊
包装
手提包装
纸箱包装
为什么选择我们:
我们获得了成都食品药品监督管理局的生产和业务认证
我们获得了成都市工商行政管理局的营业执照
获得产品注册证书,并在国家食品药品监督管理局网站上查询
我们每季度接受了国家食品药品监督管理局的现场检查
完成了医疗器械领域的法律法规培训
我们建立了物料采购,员工培训,仓储管理,售后服务流程等方面的完善体系
我们坚持“支持健康生活”的信念,我们公司的精神是质量,服务,信任,感恩,安宁;
我们的证书:
相关便携式彩色多普勒超声扫描仪

| Model NO. | YSD519 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Gray | 256 |
| Monitor | 15′′ Color LEDime; Color LEDme; Color LED |
| Production Capacity. | 5000 PCS Per Year |
| Export Markets. | All The World |
| PC Based | Windows XP Windows7 |
| Transport Package | in Wooden Box Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Tgc | 8-Segment Tgc |
| Real-Time Spatial Filter | 4 Values |
| Element | 128 |
| Product Color | White |
| N.W | 4.5 Kg |
| Trademark | YSD |
| Specification | 500*500*300mm |
| HS Code | 9018121000 |


B, B|B, 4B, B|M, M
Color Doppler (CFM)Power Doppler (PDI)
Directional Power Doppler (DPDI)Continuous Wave (CW)
B+PWD (Duplex)
B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
Tissue Harmonic Imaging (THI)
Compound
Color Doppler:
PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
real-time spatial filter: 4 values
CFM palette﹥10 mapsmaps
PDI palette﹥10 mapsmaps
B/Color priority control
color threshold control
CFM baseline control
Doppler frequency selection
color frame averaging
Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
stereo sound: volume control
PWD palette﹥10 mapsmaps
Doppler frequency selection
Processing:
High Line Density scan mode for better resolution
8 sliders TGC Control
dynamic range﹥120 dB0 dB
overall gain control
M - mode sweep speed control
acoustic power control
variable frame averaging
brightness, contrast
advanced gamma control
scan direction, rotation, up-down controls
negative / positive control
echo enhancement control
noise rejection function
speckle reduction
Trapezoid
.....................
| YSD519 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 12 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). | |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15 inch LCD (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
| Continuous working hours: | ≥5he;5he;5h |
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LCD monitor,
frame arm,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Image Gallary
Packing
Suitcase packing
Carton packing
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
our certificates:
Related Portable color doppler ultrasound scanner
