Ce FDA眼科检查数字手持式眼底照相机
| 型号。 | hfc01 |
| 类型 | 数字非散瞳手持式眼底照相机,医疗微型器件 |
| 组 | 中老年 |
| 医疗器械注册/记录号 | 20142230425 |
| 屏幕 | 3.5“液晶彩色屏幕彩色屏幕 Color Screen |
| 最小学生 | 2毫米 |
| 折射补偿 | -20d〜+ 20d |
| 光源 | 白/红 |
| 商标 | YSD |
| 起源 | 中国成都 |
| 分类 | 成像诊断设备 |
| 证明 | ce,sgs,fda,eec,msds,iso13485 |
| 医疗器械监管类型 | 类型2 |
| 名称 | 手持眼底相机 |
| 字符 | 非散瞳 |
| 视野 | 45度 |
| 证书 | ce fda |
| n.w | 450g |
| 规范 | 300毫米*185毫米*100毫米 |
| HS编码 | 90185000 |


图像实时显示,一键放大
非散瞳和高分辨率成像。
Micro SD存储卡可达8万张图像
USB和WiFi连接
重量轻450g,移动便携
充电电池可连续运行4小时以上。
可选成像模块用于检查:后检眼镜,前段检眼镜,耳镜,鼻镜,喉镜和皮肤镜

| 视野 | 45度 |
| 最小学生 | 2毫米 |
| 折射补偿 | -20d〜+ 20d |
| 光源 | 白/红 |
| 影像分辨率 | 1920x1080 |
| 对焦模式 | 手册 |
| 屏幕 | 3.5" |
| 存储 | SD卡 |
| 接口 | 迷你USB |
| 尺寸 | 160(w)×90(d)×190(h)mm |
| 重量 | 450g |


| Model NO. | HFC01 |
| Type | Digital Non-Mydriatic Hand Held Fundus Camera, Medical Micro-Devices |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Screen | 3.5′′ LCD Color ScreenD Color Screen Color Screen |
| Minimum Pupil | 2mm |
| Refractive Compensation | -20d ~+20d |
| Light Source | White /IR |
| Trademark | YSD |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, EEC, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Hand Held Fundus Camera |
| Character | Non Mydriatic |
| Field of View | 45 Degree |
| Certificate | Ce FDA |
| N.W | 450g |
| Specification | 300mm*185mm*100mm |
| HS Code | 90185000 |


Images real-time display, one button magnifying
Non-mydriatic and high definition imaging.
Micro SD memory card up to 80,000 images
USB and WiFi connection
Low weight 450g , movable and portable
Rechargeable battery provides up to more than 4 hours of continuous operation.
Optional imaging modules for examination: posterior ophthalmoscope ,anterior segment ophthalmoscope, otoscope, rhinoscope, laryngoscope and dermatoscope

| Field of View | 45 degree |
| Minimum pupil | 2mm |
| Refractive Compensation | -20D ~+20D |
| Light Source | White /IR |
| Imaging Resolution | 1920x1080 |
| Focus mode | Manual |
| Screen | 3.5" |
| Storage | SD Card |
| Interface | Mini USB |
| Size | 160 (W)x90(D)X190(H) mm |
| Weight | 450g |

