Quick Details
- Item Type: Panel Lights, Panel Light
- Light Source: LED
- LED Light Source: Samsung SMD 3014
- Warranty (Years) : 3
- Input Voltage (V) : AC100-240
- Lamp Power (W) : 14
- Lamp Luminous Flux (lm) : 890
- Lamp Luminous Efficiency (lm/ w) : 80
- CRI (Ra) ) : 75
- Color Temperature (CCT) : Cool White
- Working Temperature (℃) : -20 - 45
- Working Lifetime (Hour) : 50000
- Lamp Body Material: Aluminum Alloy
- IP Rating: IP44
- Certification: CE, RoHS
- Place of Origin: Guangdong, China (Mainland)
- Brand Name: HML
- Model Number: HML-PLC030-14
- Power Factor: ) 0.95
- Cover Material: Acrylic
- Beam Angle: 120°
- Color Temperature: 6000k
- Storage Temperature: -30~55℃
- Solution: External LED Driver (Mains isolated driver
- LED Qty: 120pcs
- Size: 300x300x14mm
- Net Weight: 2.1+/ -5Kg
Packaging & Delivery
| Packaging Details: | Neutral OEM Caton Packaging |
| Delivery Detail: | 7-10 days take 500pcs for example |
Specifications
14W Indoor Square LED Panel Light
External LED Driver (Mains isolated driver)
CE, RoHS
Ultral Thin
1. Parameter:
14W Indoor Square LED Panel Light
| Input Voltage | AC110V/ 230V |
| Input Current | 400mA/ 170mA |
| Luminance | 890lm |
| Color Temp. | 6000K |
| Color | Cool White |
| Power Factor | 0.95 |
| Dimmable | Optional |
| Light Source | Samsung SMD3014 |
| Life Time | ) 35000 hours |
| Operating Temp. | -20°C~45°C |
| Storage Temp. | -30°C~60°C |
| IP | IP44 |
| Solution | External LED Driver (Mains isolated Driver) |
| Size | 300x300x14mm |
| Net Weight | 2.1+/ -5Kg |
2. Features:
- Saving energy: save more than 80% compare to incandescent lamp, save more than 60% compared to fluorescent light
- Ultra-thin design, light weight, easy installation. The optical level PC diffuser plate adopted to make sure light comes out with uniformity.
- Every LED works independently. While one LED fails, others can work normally
- Ultra-thin design, light weight, easy installation. The optical level PC diffuser plate adopted to make sure light comes out with uniformity
- The constant current power supply ensures steady performance and long lifespan.
3. Application:
- Office, school, hotel, show room, hospital, residential and so on.
- Indoor use only, no waterproof.
- Ideal for the replacement of traditional lights.
4. Service:
- Quick reply to the customer's inquiry with 24hrs.
- We can do OEM for all our product lines, e. g. buyer's logo and design service etc.
- Customized service available.
- Special discount if substantial order is placed.
5. Aging-test:
6 Packing: