Hericium erinaceus (also called Lion's Mane Mushroom, Bearded Tooth Mushroom, Hedgehog Mushroom, Satyr's Beard, Bearded Hedgehog Mushroom, POM POM mushroom, or Bearded Tooth Fungus) is an edible mushroom and medicinal mushroom in the tooth fungus group.
It is commonly prescribed for stomach ailments and for cancer prevention, furthermore, it has anti- tiredness, anti- oxidation, anti- mutation, anti-tumor and lowering blood pressure functions.
[Functions] Enhance the immunity; Balance the digestive system of gastrointestinal organs; Remove the discomfort caused by the intestines and stomach.
[Specification] 100g
[Gurantee Period] 1 year
[Storage] Keep sealed and keep in a cool and dry place away form light
[Country of Origin] China
| Nutrition Facts | per 100g |
| Calories | 13kcal |
| Ca | 16mg |
| Protein | 26.3g |
| Fe | 18mg |
| Dietary fibre | 6.4g |
| Zn | 0.4mg |
| Carbohydrate | 44.9g |
| Fat | 4.2g |
| Na | 175.2mg |
| Vitamin C | 4mg |
| Mg | 5mg |
| Se | 1.28mcg |
| K | 8mg |