| Model NO. | MY-A014 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Weight | 750g |
| Battery | Rechargeable & Internal, Back-up for 4hrsr 4hrs 4hrs |
| Display Mode | B, B+B, B+M, M |
| Software | for Human or Veterinary, Selectable |
| Optional | 5.0MHz Sector Probe, Car Charger |
| Transport Package | Carton Box |
| Origin | Guangzhou China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Gray Scale | 256 Levels |
| Probes | 3.5MHz/5.0MHz Mechanical Sector Selectable |
| Monitor | 5.0 Inch TFT LCD |
| Text Annotation | Patient ID, Sex, Age |
| Stander Accessories | AC Adapter, Internal Battery, Gel, Mouse |
| Trademark | MAYA |
| Specification | CE, ISO |
Product details:
Features :
1.lightweight,
2.easy hand carrying
3.accurate imaging and simple interface.
4.selectable two difference kinds of probe,dual frequencies,
5.offer more widely range of applications.
6.quick and easy diagnosis for Uterine,Ovarian examination,Pregnancy detection and sexing
Technical Specification :
1.Monitor:5.0 inch TFT LCD
2.Weight:750g
3.Probes:3.5MHz/5.0MHz Mechanical Sector Selectable
4.Battery: Rechargeable & internal,back-up for 4hrs 4hrs 4hrs
5.Display Mode:B,B+B,B+M,M
6.Image magnification in four levels: ×1.0,×1.2,×1.5,×2.0 timesimes;1.5,×2.0 times timesimes;1.5,×2.0 times
7.Gray Scale:256 levels
8.Text Annotation:Patient ID,Sex,Age
9.Software:For human or veterinary,selectable
10.Measurement:Distance,length,Area/Circumference,Time/Heart Rate/EF rate for heart
11.Stander Accessories:AC Adapter,internal Battery,Gel,Mouse
12.Optional:5.0MHz Sector Probe,Car Charger,Extra Battery with charging cable
13.Case Color of Scanner:For human--Gray colorFor veterinary--Black color
MY-A014 Veterinary handheld ultrasound scanner
Product details:
Features :
1.lightweight,
2.easy hand carrying
3.accurate imaging and simple interface.
4.selectable two difference kinds of probe,dual frequencies,
5.offer more widely range of applications.
6.quick and easy diagnosis for Uterine,Ovarian examination,Pregnancy detection and sexing
Technical Specification :
1.Monitor:5.0 inch TFT LCD
2.Weight:750g
3.Probes:3.5MHz/5.0MHz Mechanical Sector Selectable
4.Battery: Rechargeable & internal,back-up for 4hrs 4hrs 4hrs
5.Display Mode:B,B+B,B+M,M
6.Image magnification in four levels: ×1.0,×1.2,×1.5,×2.0 timesimes;1.5,×2.0 times timesimes;1.5,×2.0 times
7.Gray Scale:256 levels
8.Text Annotation:Patient ID,Sex,Age
9.Software:For human or veterinary,selectable
10.Measurement:Distance,length,Area/Circumference,Time/Heart Rate/EF rate for heart
11.Stander Accessories:AC Adapter,internal Battery,Gel,Mouse
12.Optional:5.0MHz Sector Probe,Car Charger,Extra Battery with charging cable
13.Case Color of Scanner:For human--Gray colorFor veterinary--Black color
MY-A014 Veterinary handheld ultrasound scanner
Probes:
3.5MHz waterproof probe

options:
1.3.5MHz waterproof probe
2.Extral rechargeable internal battery with the cable
3.Car charger
MA-2018V Veterinary handheld ultrasound scanner 