| Device Application |
| abdomen, maternity, urology, superficial organization, peripheral vascular, small organ, cavity, andother interventional screening and therapeutic use. |
| Technical specifications |
| full-digital color ultrasound diagnostic system, the system has the ability to upgrade |
| Frequency Range | 2.0-14MHz |
| Probe types | convex array, linear array, heart and cavity probes | |
| Display | B / M, B / D, B / CD, B / D / CD may be the same screen display, M type and scope of PWD icon size adjustable |
| Frequency Probe Specifications | Abdomen convex array probe: 2.0 ~ 5.0MHz electronic convex array broadband probe frequency, the frequency range 2 - 5MHz, 3 selectable frequencies Bandwidth |
| E-broadband frequency linear array probe, the frequency range 5 - 14MHz, scan angle: 60 degrees |
| Intracavity frequency convex array broadband probe, the frequency range 4 - 8MHz, scanning angle ≥ 135 °35 °deg;35 ° |
| Optional pediatric cardiac probe, transesophageal probe, laparoscopic probe, tiny protruding array probe, intraoperative probes. |
| probe array element | ≥ 128 128 128 |
| Image Mode | two-dimensional B-, M-type, pulsed PW, color CFM / power Doppler and direction of the Energy PDM |
| B / D use either | B / PWD, B / CD / PWD three simultaneous display |
| Digital full anatomical M-imaging techniques, the sampling line can be anywhere in the 360-degree range as the center of arbitrary sampling |
| Organization of second harmonic imaging, harmonic function ≥ 2 groupsoupsoups |
| B / M / CD can be adjusted independently |
| Resolution | Lateral ≤ 2mm, longitudinal ≤ 1mmle; 1mmle; 1mm |
| detecting depth | ≥ 240mm40mm40mm |
| system dynamic range | ≥ 140dB40dB40dB |
| 15cm deep, full-view scans, anatomical M-frame rate ≥ 120 / s (for pictures)res)res) |
| Image playback video | frame by frame, continuous playback of ≥ 300 frameframerame |
| Focus | Emission ≥ 8 segment focus, to receive: continuous dynamic variable aperture, dynamic apodization digital focusingsingsing |
| Scan Line | Every frame linear density ≥ 400 Ultrasonic Line LineLine |
| Measurement and Analysis | General measurement | distance, perimeter, area, slope, heart rate, pressure, residual urine, RI, PI, flow rate, etc. |
| Gynecology and obstetrics special measuring software | fetal gestational age, EDC, estimation fetal weight, Take average measured multiple times, S/D ratio, etc |
| Character Tags | shows the date, time, patient' s name, user name, etc., custom note table, probe, frequency and body marked, with a puncture and guide lines |
| keyboard operation | Sino-British operation interface | |
| position markers | ≥ 30 Zhong with the location of the probe position markersrkerskers |
| Color Doppler display modes | speed dispersion shows that the energy shows that dispersion Show |
| display position adjustment | linear array scanning range of interest: -20 ° - +20 ° +20 °eg; +20 ° |
| Doppler flow velocity | The maximum blood flow velocity measurements: PWD ≥ 6m / s; the highest single measurement of a continuous Doppler velocity ≥ 10 m / s minimum flow velocity measurements: PWD ≥ 10mm / s; 10mm / s; 10mm / s |
| width and location of sample volume adjustment | 0.5 - 20mm adjustment classification |
| with a Doppler angle correction function for sampling and then |
| Display | ≥ 15-inch high-resolution progressive-scan LCD displays.lays.ays. |
| Probe Interface | 2 units |
| picture archiving and management | Dynamic and static image real-time hard drive storage capabilities, the host built-in hard disk ≥ 160G.60G.60G. |
| Built-in DVD drive with a recording can be carved directly to the medical records of the CD-ROM to save. |
| Playback of the spectral image can also be synchronized audible sounds |
| There was a picture online clipboard functions | real-time scan, only one button operation, can be dynamic and static ultrasound images are stored in the screen side of the clipboard, you can always transfer out of contrast observation. |
| The original data acquisition and processing capabilities, can playback dynamic and static image post-processing capabilities, and can convert directly to the image avi, tif, Bmp, and other common format computer |
| Input / Output Signal Interface | PAL-D, USB, RS-232, VCR, RGB, USB, , VGA port, etc. |
| Supply Voltage | AC |