MA 6601 All-Digital Ultrasound Diagnosing Equipment -Portable
All-digital beamforming technology;
16 rates scanning depth adjustment;
USB2.0 for real-time picture uploading to PC;
Puncture lead function, angle adjustable;
Scanning angle adjustment;
10 Inch B/W SVGA Monitor;
Two Probe Jacks;
Multi-Freq Autoregulation;
8 segment TGC adjustment;
Probe automatic identify;
Digital encoder knobs;
Gamma corrections, Stat. Histogram;
Automatic report generation(Normal/OB).
| Technical Specification: : |
| Scanning mode: | Convex/Linear/Micro-convex |
| Display modes: | B, B+B, B+M, 4B |
| Scanning depth: | 240mm / 16 level adjustment |
| Gray scales: | 256 |
| Cine-loop: | 819 frames(Max) |
| Image permanent storage: | ≥ 32framesamesames |
| Image conversion: | up/down, left/right, black/white |
| Resolution Lateral: | Side≤ 2mm, Axial≤ 1mmle; 1mmle; 1mm |
| Local zoom: | 2 times both in real-time and frozen |
| Electronic Focus: | 4-Sectors Dynamic |
| Frequency : | 2.5/ 3.5/ 5.0/ 6.5/ 7.5 |
| Measurement: | distance, circumference, area, volume, EF rate, heart rate |
| Obstetric measurments: | BPD, GS, CRL, FL, AD, HC, AC, EDD, GA, Fw etc. |
| Probes selectable: | convex, linear, micro-convex, transvaginal and Rectum |
| Monitor: | 10 inch SVGA |
| Video output: | PAL-D / USB 2.0 |
| Body marks: | no less than 40 marks |
| Notation: | date, time, name, sex, age, doctor, hospital, annotation (whole screen comment input) |
| Application: | abdominal, OB/GYN, urology, pediatrics, cardiology, small parts examination, etc. |
| Power supply: | 220V~240V, 50/60Hz |
| Standard configuration: | R60/3.5 MHz Convex (80 Crystal) |
| Optional : | R13/6.5 MHz Transvaginal Concex |
| R20/5.0 MHz Micro-Convex |
| 7.5MHz Rectum Linear |
| 7.5MHz Linear |
| Video Printer |
| Trolley |
| Puncture frame |
| PACKING SPECIFICATION: |
| Net Weight: | 11.5 KG ( inc. one probe ) |
| Gross Weight: | 13.5 KG |
| Size: | 355mm× 315mm× 255mm× 255mm 255mm× 255mm |
| Packing Volume: | 425mm× 395mm× 410mmm× 410mm410mmm× 410mm |
Our Advantage :
1: For all your inquires about us or our products , we will reply you in detail within 24 hours.
2: We own professional team have professional attitude to recommend products and services.
3:One year free warranty , after it is still providing after-sales service .
4: We offer OEM services , Can print your own logo on the products .
5:We have very experienced engineers , can help you better use our products .