bargain
add to cart| Model NO. | FU13 |
| Theory | Hifu |
| Portable | Non Portable |
| Cartridge Times | 600 |
| Cartridges | 1.3cm, 1.0cm, 0.8cm, 0.6cm, 0.45cm |
| Trademark | Vantee |
| Specification | 73*70*121cm |
| HS Code | 90189090 |
| Type | Slimming Machine |
| Application | Salon, Home |
| Standard Cartridge | 0.8cm, 1.3cm |
| Emitter Size | 4.6*4.6cm |
| Maximum Power | 200W |
| Transport Package | 1 Set / Case |
| Origin | China |
The Liposonix HIFU Slimming Machine Treatment:



| MODEL | FU13 |
| SCREEN | 10.4 inch TFT touch screen |
| ULTRASONIC FREQUENCY | 4MHz |
| TREATMENT DEPTH | 1.3cm |
| POWER | 150VA |
| MAXIMUM POWER | 200W |
| CARTRIDGES | 1.3cm, 1.0cm, 0.8cm, 0.6cm, 0.45cm |
| STANDARD CARTRIDGE | 1.3cm, 0.8cm |
| CARTRIDGE TIMES | 600 |
| INPUT | AC110V 50Hz AC220V 60Hz |
| EMITTER SIZE | 4.6*4.6CM |
| SIZE | 73*70*121CM |
| NW/GW | 30KG/50KG |
Q: What is Liposoix Lipohifu?
The Lipo hifu treatment is a non-surgical, non-invasive fat reduction treatment that uses high-intensity focused ultrasound energy (HIFU) to permanently destroy fat cells.
Q: Does it work? What are the results?
Yes. In properly selected patients and with our proprietary treatment protocols, we see meaningful results in at least 90% of the treatments. While these results vary, both clinical studies and our experience have shown typical waistline reduction of about one dress or pant size (1 inch or 2.5 cm). Aesthetic outcomes have been very good for patients that have maintained a healthy lifestyle after the procedure.
Q: Who is a good candidate?
Patient selection is important: our clinical experience has been that Lipo hifu works best for active, healthy individuals who have at least 1 inch (2.5 centimeters) of fat to lose in their abdomen or flanks. We find that patients who are close to their ideal weight have the best results. Lipo hifu can be performed on people of all skin colors.
Q: How long has Liposoix Lipohifu been available?
The Lipo hifu treatment has 10 years of research and testing behind its development. It has a well-defined safety profile during and after treatment with very good patient satisfaction. Treatments have been available in Europe, Japan and Canada for several years.
Q: Will Liposoix Lipohifu leave saggy folds in my skin?
This is unlikely. The treatment does not produce the saggy skin that may result from surgical liposuction procedures. Lipo hifu should not be performed on people with severe skin laxity and for patients with mild skin laxity.