Veterinary Infusion Pump
Features:
Complies with IEC 60601, higher security for infusion
Easy operation
Volumetric infusion pump, with flow rate accuracy≤ ± 5%± 5%smn; 5%± 5%
Unique automatic calibration function to enhance accuracy
Anti-reverse function on motor to prevent upstream
Self-check when start up and in process
Pressure and air-in-line detection devices both with 8 sensitivities setting
Adjustable 8 volume levels of alarm for convenient operation in different environments
'Up to 10 adjustment values for various brands of IV set could be storedstored
to make the operation more convenient't""
| Specifications: |
| Infusion Mode | Volumetric |
| Pumping Mechanism | Peristaltic finger pump |
| IV Sets | Standard IV sets of 10, 15, 20 and 60d/mL |
| Flow Rate Range | 1.0 ~ 999.9 mL/h |
| Increment | 0.1mL/h |
| Volume Limit | 1 ~ 9999 mL |
| Flow Rate Accuracy | ≤ ± 5% (after calibration)alibration)alibration) |
| Purge Rate | 600 mL/h |
| KVO Rate | 1 mL/h |
| Occlusion Pressure | Pressure detection device with |
| 8 sensitivities setting, 40 ~ 140KPa. |
| Air-in-line Detection | Air-in-line detection device with |
| 8 sensitivities setting, 50 ~ 1000μL.u;L.u;L. |
| IV Set Management | Up to 10 adjustment values for various |
| & | brands IV set could be stored to make |
| Flow Rate Calibration | the operation more convenient. |
| Display | Color LCD with high brightness |
| Power Source | AC: 100V ~ 240V, 50Hz/60Hz, ≤ 25VA25VA25VA |
| Battery | Rechargeable Ni-MH battery: DC12V, 2000mAh, life: ≥ 4 hours at 25mL/hmL/hmL/h |
| Classification | Class , CF, IPX4 |
| Dimensions and N.W. | 150mm x 150mm x 235mm; 2.3kg |