Features
Complies with IEC 60601
CE certified
Dual CPUs
Automatically identify size for syringes of 10,20,30 and 50/60 mL
Auto calibration for syringes
Up to 11 syringe brands could be preset
Available for Bolus mode, drug weight mode and volume/time mode
High brightness LCD display and user-friendly operation interface
Pressure detection device with 8 sensitivities setting, dynamically display pressure value
Pressure release function when occlusion occurs within the syringe
Stackable module design for space saving and esay operating
| Specifications: |
| Infusion Mode | Micro and continuous injection |
| Syringes | 10mL, 20mL, 30mL, 50/60mL syringes |
| and self-defined for customer's brand. |
Optional Rate Unit (including drug weight unit) | mL/h, mg/h, µg/h,ro;g/h,ro;g/h, |
| µg/kg/min, mg/kg/min, µg/kg/h, mg/kg/h.g/h, mg/kg/h.g/h, mg/kg/h. |
| Flow Rate Range | 10mL syringe: 0.1 ~ 300 mL/h |
| 20mL syringe: 0.1 ~ 400 mL/h |
| 30mL syringe: 0.1 ~ 600 mL/h |
| 50mL syringe: 0.1 ~ 1200 mL/h |
| Increment | 0.1mL/h |
| Volume Limit | 0.1~ 9999.9 mL and empty mode available |
| Flow Rate Accuracy | ≤ ± 2%± 2%smn; 2%± 2% |
| Purge Rate | 10mL syringe: 300 mL/h |
| 20mL syringe: 400 mL/h |
| 30mL syringe: 600 mL/h |
| 50mL syringe: 1200 mL/h |
| KVO Rate | 1 mL/h |
| Bolus Mode | Bolus rate adjustable |
| Occlusion Pressure | Pressure detection device with |
| 8 sensitivities setting, 20 ~ 140KPa. |
| Display | Blue LCD with high brightness |
| Power Source | AC: 100V ~ 240V, 50Hz/60Hz, ≤ 25VA25VA25VA |
| Battery | Rechargeable Ni-MH battery: DC9.6V, 2000mAh, life: ≥ 4 hours at 5mL/hmL/hmL/h |
| Classification | Class , CF, IPX4 |
| Dimensions and N.W. | 305mm x 185mm x 165mm; 2.0kg |