
bargain
add to cart| Model NO. | MSLCU25 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Female |
| Gray Sacle | 256 |
| Touchscreen | Full Touchscreen |
| USB Ports | 2 |
| Probes | Multi-Frequency Probes |
| Net Weight | About 3 Kgs |
| Specification | CE |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE |
| Mode | B,M,2b,B/M,4b,Pw, Power,Dirpower,Thi |
| Display | 15'LCD MonitorMonitor |
| Transducer Frequency | 2-11MHz |
| Language | English |
| Power Supply | 100-240V~ 50/60Hz <100va100va |
| Trademark | MSL |
| Origin | Guangzhou |
| Mode | B,M,2B,B/M,4B,PW, Power,DirPower,THI |
| Gray sacle | 256 |
| Display | 15'LCD monitoronitor |
| Touchscreen | Full Touchscreen |
| Transducer frequency | 2-11Mhz |
| Digital technology | Wide-angle imaging Panoramic focusing technology Compatible with high and low speed blood Rolling M technology Panoramic imaging Frequency composite Space compound Real-time Dynamic Aperture Tissue Harmonic Imaging |
| Scanning depth | 220mm |
| Design | Smart touch-screen Supported |
| Cine-loop | 341 frame cine loop memory |
| USB ports | 2 |
| Zoom | Pan zoom for the active image |
| Amplification | 10 times |
| THI | Tissue Harmonic Imaging |
| Qopt | One-key Optimize |
| Language | English |
| DICOM | DICOM3.0 |
| Report print for text & graph & imagemp; imagemp; image |
Measurement & Calculationstionstions
B mode: Distance, angle, area, volume, trace length, distance ratio, area ratio, histogram
M mode: Distance, time, slope, Heart Rate
Software packages: Abdomen,obstetric,Gynecology,Cadiac,Neural and Small Parts
Transducer connector: 3 active transducer connector ports
Peripheral ports: Video,2 USB ports,1 networking port,1 power inlet
Power supply: 100-240V~ 50/60Hz <100VA00VA
Dimensions(main unit): 358mm(W)*366mm(L)*65mm(H)
Packing dimensions : 415mm(W)*435mm(L)*140mm(H)
Net weight: About 3.0kg
Gross weight: About 4.5kg
More Details
Or just contact me for more types of Ultrasound Machines
Why us?
| Factory Based, Competitive Price, High Quality. |
| MSL Export Team made up by 12 people, Team-work Spirit, Excellent Colaboration. |
| Dinamic & Young but experienced Team to offer you best services.ices.ices. |
| 10 Years engaged in domestic market, 7 years for oversea market. |