
Ergonomic Designed Keyboard, Radium Carved Soft Keys
Multi-frequency, High-density, Broadband Probes:
| Volume |
| Convex |
| Linear |
| Trans-vaginal |
| Trans-rectal |
| Micro-convex |
Standard Configuration
| Main unit |
| 3.5MHz volume probe |
| 4D imaging software package |
| Built-in rechargeable lithium battery |
| 250ml coupling gel |
| AC adapter |
| Grounding cable |
| Protection bag, |
Options
| 3.5MHz/R60 convex-array probe |
| 3.5MHz/R20 micro-convex-array probe |
| 7.5MHz/L40 linear-array probe |
| 6.5MHz/R13 transvaginal probe |
| DICOM3.0 |
| Biopsy guide for convex probe |
| Video printer |
| Laser printer |
| Ergonomic mobile trolley |
| Air captain suitcase |
Professional Clinical Diagnostic Solutions
| Applications | General, OB/GYN, Cardiology, Urology, Small organ, etc |
| Imaging mode | B, 2B, 4B, M, B/M |
| One-click optimization | Preset various calculation formula, diagnostic parameters, case library, etc |
| File management | Image save, video save, examination report auto-generation |
| Peripheral ports | USB2.0/ Video/ /S-video/RS-232/ DICOM3.0 |

| MODEL | MSLCU18 |
| Monitor | 15 inch LED |
| Display mode | B, B+B, B+M, M, 4B, 9B |
| Image gray scale | 256 level |
| Cine loop | Auto 256 frames, Manual, 4B/9B, Auto/Manual M, B/M |
| Image storage | ﹥50,000 frames |
| Scan angle | 60-160 degrees, depending on probe |
| Scan depth | 20mm~240mm |
| Dynamic range | ≥100dB, 4-level adjustable |
| Image flip | Up/down, left/right, black/ white, 90/180/270° |
| Zoom | Continuously, real-time dynamic PIP |
| Focus position | Adjustable |
| Focal space | Adjustable |
| Measurement | Distance, circumference, area, volume, angle, heart rate, time, velocity, residual urine, etc. |
| Software packages | General, OB, GYN, cardiology, urinary, small organ |
| Notation | Date, time, name, sex, age, doctor, hospital name, full screen notation |
| Body mark | 43 types |
| Peripheral port | Video, S-video, USB2.0, DICOM3.0, VGA |
| Battery volume | 8,000mAh |
| Power consumption (MAX) | 75VA |
| Dimension | 35.5*36.6*7.5 CM |
| Net Weight | 5kgs |
