
bargain
add to cart| Model NO. | MSLPU35 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | All |
| Frequency | Linear Array 7.5MHz |
| Screen | Smart Phone or Tablet Screen |
| Supporting System | Android, Ios |
| Battery | Working Time 3 Hours |
| Weight | About 308 Gram |
| Specification | CE |
| HS Code | 9018121000 |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE |
| Scanning System | Linear Array Scan |
| Depth | 100-200mm, Adjustable |
| Display Mode | B, B+M |
| Image Gray Scale | 256 Level |
| Size | About 156mm*60mm*24mm |
| Trademark | MSL |
| Origin | Guangzhou |
This wireless ultrasound probe with integrated ultrasound circuit boards inside, can wirless connect to the PC Tablet, SmartPhone that after installed ultrasound software, then realize the functions of a ultrasound scanner.It is so small and smart, convenient for carry and operation.
Application Range:
In emergency clinical, hospital ward inspection, community clinical and outdoor inspect, an easy carried & operated.ated.ated.
In addition, the wireless probe can be conveniently used in surgery without fixing of cables.
And by using the disposable protecting cover, it can easily solve the sterilization issue of the probe.
Also for powerful communication capability of the smart terminals, the wireless probe can meet the needs of the telemedicine.
Feature
| Workable with Tablet or Smart Phone | Built-in and replaceable battery |
| Advanced digital imaging technology, clear image | High cost-effective |
| Wireless connectivity, easy to operate | Small and light , easy to carry |
| Applicable in emergency, clinic, outdoor and vet inspection | |
Intelligent terminal platform, powerful expansion functions on application, storage,communication, printing | |
Specifications
| Scanning system | Linear array scan |
| Frequency | Linear array 7.5MHz |
| Depth | 100-200mm, Adjustable |
| Screen | Smart phone or tablet screen |
| Supporting system | Apple MacOSx & Androiddroiddroid |
| Display mode | B, B/M |
| Image gray scale | 256 level |
| Image Storage | Using intelligent terminal customers to use (mobile phones,Tablet PC) storage devices |
| Measure | Distance, area, obstetrics and other |
| Power | by built-in battery |
| Power consumption | 10W (unfreeze) /4W (freeze) |
| Battery | Working time 3 hours |
| Size | 156mm*60mm*24mm |
| Weight | 308 gram |
Ultrasound Machine Standard Configuration
Main Host(probe) 1 Unit
Internal Battery and charger 1 Set
Plz Just Contact Me for more details or More types of Ultrasound Machines