Cheap Pocket Fetal Doppler (MSL20)
1. Beautiful shape, Portable, Easy operation, Different Style
2. The probe has bending structure which is easy to operate and can increase the ease of the pregnant women, embodies the humane care design
3. Fetal heart rate values, bar graph and heartbeat waveform color screen display
4.Alarming in red when the fetal heart rate range is out of the normal range
5. Battery status indicator
6. The probe can be changeable
7. Probe inspection
8. Built-in speaker
9. Output for headphone
10. Auto shut off
11. Two pieces of standard 1.5V alkaline battery available which can work no less than 8 hours
Main Performance
| Anti-electroshock Type | Internally powered equipment |
| Anti-electroshock Degree | Type B |
| LCD Display | 45 mm * 25 mm |
| FHR Measuring Range | 50 BPM ~ 240 BPM (BPM: beat per minute) |
| Resolution | 1 BPM |
| Accuracy | ± 2 BPMn; 2 BPMn; 2 BPM |
| Power Consumption | < 0.8 W |
| Voltage | DC 3.0 V |
| Suitable Using Range | Suitable for use after the 12th week of pregnancy |
| Auto Shut-OFF | After 1 minute no signal, power off automatically |
Probe
| Nominal Frequency | 2.0 MHz |
| Working Frequency | 2.0 MHz ± 10%smn; 10%smn; 10% |
| Ultrasound Output Power | P < 10 mW0 mW |
| Ultrasonic Output Intensity | Isata < 5 mW/cm2/cm2 |
| Negative Peak Sound Pressure | p_ < 0.5 MPa MPa |
| Working Mode | Continuous wave doppler |
| Effective Radiating Area of Transducer | 208 mm2 ± 15%smn; 15%smn; 15% |
Plz just Contect me for more types of Fetal Doppler