Price can be negotiate!! Price can be negotiate!!
Cheap Pocket Fetal Doppler (MSL20)
Instructions
MSL20 Series Pocket Fetal Doppler is a hand-held obstetrical unit, which can be used in hospital, clinic and home for daily self-check by pregnant woman.
It contains components of ultrasonic signal transmitter and receiver, analog signals processing unit etc. It has audio output and can be connected with earphone or recorder with audio input.
1. Beautiful shape, Portable, Easy operation, Different Style
2. The probe has bending structure which is easy to operate and can increase the ease of the pregnant women, embodies the humane care design
3. Fetal heart rate values, bar graph and heartbeat waveform color screen display
4.Alarming in red when the fetal heart rate range is out of the normal range
5. Battery status indicator
6. The probe can be changeable
7. Probe inspection
8. Built-in speaker
9. Output for headphone
10. Auto shut off
11. Two pieces of standard 1.5V alkaline battery available which can work no less than 8 hours
Main Performance
| Anti-electroshock Type | Internally powered equipment |
| Anti-electroshock Degree | Type B |
| LCD Display | 45 mm * 25 mm |
| FHR Measuring Range | 50 BPM ~ 240 BPM (BPM: beat per minute) |
| Resolution | 1 BPM |
| Accuracy | ± 2 BPM |
| Power Consumption | ﹤ 0.8 W |
| Voltage | DC 3.0 V |
| Suitable Using Range | Suitable for use after the 12th week of pregnancy |
| Auto Shut-OFF | After 1 minute no signal, power off automatically |
Probe
| Nominal Frequency | 2.0 MHz |
| Working Frequency | 2.0 MHz ± 10% |
| Ultrasound Output Power | P ﹤ 10 mW |
| Ultrasonic Output Intensity | Isata ﹤ 5 mW/cm2 |
| Negative Peak Sound Pressure | p_ ﹤ 0.5 MPa |
| Working Mode | Continuous wave doppler |
| Effective Radiating Area of Transducer | 208 mm2 ± 15% |
Plz just Contect me for more types of Fetal Doppler
| Penny Zeng +86 132 1230 3286 (WhatsApp) |
Medsinglong Global Group Co.,Ltd. (MSL)
Engages in manufacturing Medical Equipments & the Subsidiary Products for 10 years.
MSL owns Professional Senior and Skilled Online Marketing Team and Procurement Team, supplying (Low Prices with High Quality) cheap medical equipmentswith good service which is a very strong advantage of MSL in the same level of others.
Therefore, lower the cost of your medical devices with good service and high quality is our goal.
You can always get your favorite products with us for hospital, clinic,or personal use.
Our mission is be the best, always be better; we can do what you think! We are ready to serve you!
As for manufacturing the Medical Equipment for 10 years in China. Our company enjoys a great reputation around the world.
We have the agent in Brazil, Chile, Nigeria and Middle East. Quite a lot of good feedbacks from our clients everyday.
When you are ready to order, please contact us to confirm current prices, payment arrangement, availability, and delivery time of your medical equipment or accessories.
Whenever possible, we request a hard copy purchase order to ensure that your order is processed properly.
1). What's your product guarantee?
Normally we offer 24 months warranty, and lifetime maintenance.
We can also extend the warranty time per client's request.
2). Does your product has any certificate?
Almost all our medical equipment is CE, ISO approved, and some of them has FDA certificate.
3). What's your payment terms?
We can accept T/T,Western Union, Money Gram, Paypal, L/C, Cash etc
4). What's your product lead time?
Normally all our medical equipment are in stock, so we can deliver goods within 3-5 working days after receipt payment.
5).How to maintenance the product if it has problem?
We have professional engineers,they will solve your problem by communicating with skype or phone.
If the machine is totally broken and can not work, send it back to us and we will send a new one to you.
6).What's your training policy?
Medsinglong offers free product training for clients.Clients can choose video,voice,email,skype for online training. Moreover, Medsinglong has client training courses every year, client can visit Medsinglong
for face to face training.Meanwhile,Medsinglong support training in client's office
as required.