MSLPU31 Wireless ultrasound convex probe
1. Overview wireless probe scanner:
This wireless probe scanner with integrated ultrasound circuit boards inside, can wirless connect to the PC Tablet, SmartPhone that after installed ultrasound software, then realize the functions of a ultrasound scanner.
It is so small and smart, convenient for carry and operation.
2. Features of MEDSINGLONG wireless probe scanner:
Workable with Tablet or Smart Phone
Built-in and replaceable battery
Advanced digital imaging technology, clear image
High cost-effective
Wireless connectivity, easy to operate
Small and light , easy to carry
Applicable in emergency, clinic, outdoor and vet inspection
Intelligent terminal platform, powerful expansion functions on application, storage, communication, printing
3. Technical specification of the wireless probe scanner:
| Scanning system | Array sweep |
| Frequency | 3.5MHZ/5MHz(convex array); 7MHz/10MHz(linear array) |
| Depth | 240mm, adjustable |
| Screen | Smart phone or tablet screen |
| Supporting system | Apple MacOSx(Android, Windows system coming soon) |
| Display mode | B, B/B, B/M |
| Image gray scale | 256 level |
| Pseudo color | 8 kinds |
| Image Storage | Using intelligent terminal customers to us (mobile phones, tablet PC) storage devices |
| Measure | distance, area, bostetrics and other |
| Power | by built-in battery |
| Power consumption | 10W(unfreeze)/ 4W(freeze) |
| Battery working time | 3 hours |
| Size | 104mm*50mm*22mm |
| Weight | 308 gram |
| Standard Configuration |
| Main host (probe) | 1 Unit |
| Internal battery and charger cable | 1 Set |
| Options | Tablet, Phone |
| Wireless charge pad |
4. FAQ:
(1). How to order your wireless probe?
When you are ready to order, please contact us to confirm current prices, payment arrangement, availability, and delivery time of your medical equiment or accessories. Whenever possible, we request a hard copay purchase order to ensure that your order is processed properly.
(2). What's your payment terms?
We can accept T/T, Western Union, Money Gram, Paypal, Alibaba Trade Assurance, L/C, cash etc.
(3). What's your product lead time?
Normally all our medical equipment are in stock, so we can deliver goods within 3 workdays after receipt payment.
(4). Does the wireless probe has any certificate?
Almost all our medical equipment is CE, ISO approved, and some of them has FDA certificate.
(5). What's your training policy?
Medsinglong offers free product training for clients. Client can choose video, voice, email, skype for online training. Moreover, Medsinlong has client training courses every year, client cna visit Medsinglong for face to face training. Meanwhile, Medsinglong support training in client's office as required.
(6). How to maintenance the wireless probe scanner if it has problem?
We have professional engineers, they will solve your problem by communicating with skype or phone. If the machine is totally broken and can not work, send it back to us and we will send a new one to you.
If interested in our products, please feel free to contact with me, we will give you the best price and service!
Contact person: Christy Fung
Mob: +86 13631445394