| Model NO. | RM-811 |
| Contact Type | Acupuncture Type |
| Massage Point | Head & Neck & Shoulder & Arm&Leg etcp; Arm&Leg etcetcp; Arm&Leg etc |
| Power | Electric |
| Voltage | DC 4.5 V |
| Gross Weight | 0.5 Kg |
| Trademark | Rocago |
| Origin | Shenzhen. Guangdong |
| Principle | Magnetic |
| Material | ABS |
| Power Supply | Battery |
| Rated Power | 1.7 Ma |
| Package Size | 240*195*50 mm |
| Net Weight | 0.15 Kg |
| Specification | Packing Size: 240*195*50mm |
| HS Code | 9019101000 |
1.Product Introduction:
ROCAGO Shumei Digital Meridian Massager RM-811 is the perfect combination of modern technology and traditional Chinese medicine. According to the principles of traditional Chinese medicine therapy, through precise frequency and microwave design, regulate and stimulate the body's meridians, to realize the massage, kneading, acupuncture and so on 6 big functions. Users can according to their desired function and affordability for deferent intensities to select the appropriate function modes.
2.Features:
NO.1 Acupuncture and Massage Circle
Low-frequency current massage on acupoints, dredge the blocked acupoints and meridians.
NO.2 Kneading and Striking
Simulation of human kneading and tapping, being targeted to solve the neck, shoulder, back, and waist strain.
NO.3 Nobbing and Manipulation
Posted on obesity sites, promote local metabolism, so as to achieve slimming effect.
NO.4 Strike and Scrapping
Post the patches on the acupoints and strain positions to improve the fatigue, pain and other discomfort.
NO.5 Antimicrobial ABS Safety Raw Material
Safe, non-toxic, the human body dedicated. Waveform is stable, ensure accurate treatment and safe.
3.Specifications:
| power: | 1.7MA |
| voltage: | DC4.5A |
| gross weight: | 0.5kg |
| net weight: | 0.15kg |
| box size: | 24.*195*50mm |
| 20''GP: | 9140PCS |
| 40''GP: | 20560PCS |
| 40''HQ: | 25900PCS |
