
| Model NO. | JHY-SD |
| Material | Stainless Steel |
| Group | Adult or Children |
| Working Length | 1600mm, 1800mm, 2300mm |
| Loop Shape | Oval Shape |
| Trademark | JIUHONG, OEM, GLOBAL |
| Specification | ISO, CE, CMDCAS |
| HS Code | 9018909010 |
| Type | Disposable Medical Supplies |
| Certification | CE, ISO13485, Cmdcas |
| Tube Diameter | 1.8mm, 2.3mm |
| Loop Width | 10mm, 15mm, 20mm, 25mm, 30mm, 35mm, 50mm |
| Characterics | Standard Rotation/ Graduated Rotation |
| Transport Package | 1PC/Bag |
| Origin | Changzhou, Jiangsu |
| Model | Tube O.D. (mm) | Working Length (mm) | Snare Shape | Snare Width (mm) |
| JHY-SD-18-160-20-B1 | 1.8 | 1600 | Crescent shape | 20 |
| JHY-SD-23-160-10-B1 | 2.3 | 1600 | Crescent shape | 10 |
| JHY-SD-23-160-20-B1 | 2.3 | 1600 | Crescent shape | 20 |
| JHY-SD-23-230-30-B1 | 2.3 | 2300 | Crescent shape | 30 |
| JHY-SD-23-230-35-B1 | 2.3 | 2300 | Crescent shape | 35 |
| Component | Material | Standard |
| Loop | X5CrNi18-10X5CrNiMo17-12-2 | EN 10088-1-2005 |
| Tube sheath | PTFE | ISO13000-2005 |
| Protective sleeve | PU | ISO 16365-2013 |
| Handle | ABS | ISO2580-1-2002 |
| Electrode plug | Cu | EN 13601-2013 |
| Pulling wire | X5CrNi18-10,NiTi,PE | EN 10088-1-2005 ASTM F 2063-2005 ASTM D7436-2012 |