
bargain
add to cart| Model NO. | MFH-700BII |
| Ventilation Capacity Per Minute | ≥18Le;18L;18L |
| Trademark | MEDFAR |
| Origin | Shandong |
| Tidal Volume Adjustment | 50~1500ml |
| Oxygen Concentration | 21%~100% |
| Specification | CE & ISOp; ISO; ISO |
| Physical specification | |
| Display | 10.4' LCD displayisplay |
| Mode | pneumatically pwoered and electrically controlled system |
| Trolley | fitted with 4 nos anti-static rubber castors; two of which are lockable for braking and easy maneuverability with foot operated brake provisions |
| Technical specifications | |
| Gas requirement | Medical oxygen and nitrous oxygen with a pressure ranging from 280-600kpa |
| safety valve respiratory rate oxygen concentration output | <12.5kPa5kPa 1-99 times/min 21%-100% adjustable |
| minute volume | ≥18L;18L;18L |
| modes of ventilation | A/C, IPPV, SIPPV, IMV, SIMV, PEET, MANUAL, SIGH, SPONT |
| ventilator compliance | ≤30 MI/kPa/kPa/kPa |
| PEEP | 0-1.0kPa |
| Ptr | -10-10hPa |
| IMV frequency | 1-20bpm |
| I/E Ratio | 4:1-1:4, has the inverse ration ventilation |
| Tidal volume | setting range: 50-1500ML display range: 0-2000ml resolution ratio: 10ml |
| Inspiratory plateau | 0-1s |
| Max safety pressure | ≤6.0 KPa KPa KPa |
| Sigh | one deep breath per 80 controlled respirations, the insporation time is 1.5 times of the setting point |
| Pressure limit range | 1.0-6.0kPa |
| Airway pressure alarm | Lower: 0.1kPa-6.0kPa; Upper: 0-0.5kPa |
| Audible and visual and with yellow and red color indicating | ±0.2kPan;0.2kPan;0.2kPa |
| Ventilation colume alarm | ≥18L/min/min/min |
| Power supply alarm | AC/DC power supply are after failing to send our alarm immediately Alarm time: keep ﹥120s120s |
| The airway pressure continues to be higher than 15hPa±1hPa for 15s±1s, the the machine will raise an audible alarmn audible alarmn audible alarm | |
| Operating condition | |
| Ambient temperature | 10-40ºCordm;Cordm;C |
| Relative humidity | no higher than 80% |
| Atmospheric pressure | 860kPa-1060kPa |
| Power requirement | 100-120 Vac, 50/60Hz |
| Attention: the AC power supply used for the anesthesia machine must be well grounded. Attention: the anesthesia machine used must be equipped with a carbon dioxide monitor complying with ISO9918:1993 | |
| Storage | |
| Ambient temperature | -15ºC-+50ºC-+50ºCrdm;C-+50ºC |
| Relative humidity | no higher than 95% |
| Atmospheric pressure | 86kPa-106kPa |
| It should be stored in a room without corrosive gas and well ventilated | |
| Package | |
| Packagin box | comply with the requirement of GB/T 15464 |
| between the packaging box and product, soft material with appropriate thickness provided to prevent loosening and mutual friction during transportation | |
| moisture protection and rain protection to ensure that product is protected from natural damage | |
| Safety & AlarmAlarmAlarm | |
| Gas source pressure | immediate alarm; 'high level alarm' indicator flickers raising an audible alarmdible alarm |
| Airway pressure alarm | the airway pressure exceeds 15hPa. the max deplay is no longer than 17s. the 'high level alarm' indicator flickers raising an audible alarmdible alarm |
| Tidal volume alarm | Lower than 50ml, the alarm will be raised after one breathing cycle |
| Ventilation volume alarm | Lower: 0-12L/min; Up: 18L/min |
| Battery voltage alarm | it alarms when the battery voltage is lower than 10.5V |
| Power on self test | self test before working, assure it's working normally |
| Standard configurations | |
| QTY | NAME |
| 1 set | main unit |
| 1 set | oxygen tube |
| 2 sets | silicone mask |
| 1 pc | power line |
| 4 pcs | threaded pipe |
| 2 pcs | standard pipe |
| 1 set | oxygen reducer |
| 1 set | humidifier |
| 1 pc | battery |
| 2 sets | flow sensor |
| 2 pcs | a leather bag (blue) |
| 1 set | tools with the machine |
| 1 set | user manual (english version) |