| Model NO. | YSD3000-Vet |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Color | Black |
| Scan Depth | 70~260mm, Adjustable |
| Cine Loop | 1024 Frames |
| Built-in Memory | 1024 Images |
| Focus Position | 2 Points Adjustable |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, EEC, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Display Mode | B, B+B, B+M, M, 4b |
| Probe Frequency | Multi-Frequency |
| Export Markets | The Whole World |
| N.W | 800g |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Trademark | CE |
| Specification | 49*36*13cm |
| HS Code | 9018121000 |

Main Feature
1.Smart Design, 800g
2. 7 inch LCD monitor
3.Comprehensive Clinic Application
4. Abundant diagnostic software packages, satisfying different clinical requirement
5. High-accuracy full digital imaging technology shows true details of the tissues' structure
6. 3-5 Hours for continuous operation with battery
7. Multi-frequency Convex/Linear/Waterproof probes
8. Various display modes realizes comparative observation from multiple angles and direction.
Probes
| 3.5Mhz Electronic linear array probe |
| 7.5Mhz Electronic rectum probe |
| 5.0Mhz Electronic micro-convex probe |
| 7.5Mhz Electronic high frequency linear probe |
| 5.0 MhzElectronic convex cardic probe |
| 3.5/5.0 Mechnical waterproof probe |



