| Model NO. | YSD4200 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Outlook Design | Laptop |
| 3D Reconstruction Function | Support |
| Export Range | The Whole World |
| Production Capacity. | 100 Unit in Stock |
| Scanning Depth | 240mm |
| Transport Package | in Carton Box Packing |
| Origin | Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, EEC, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Digital PC Platform | Yes |
| Screen | 12.1 Inch |
| Display Mode | B, B/B, B/M, M, 4b, 9b |
| USB | Yes |
| Scanning Mode | Electronic Convex/ Linear/ Micro-Convex |
| Trademark | YSD |
| Specification | 440mm× 360mm× 235mmm× 235mm235mmm× 235mm |
| HS Code | 90181210 |



| Scanning mode | convex / linear / micro-convex |
| Probe | convex, linear, transvaginal, rectal |
| Monitor | 12 inch high resolution LCD |
| Operation panel | user-friendly, convenient and flexible with back-lit silica gel keyboard & track ball operationationation |
| Display mode | B, B+B, 4B, B+M, M |
| Scanning depth | more than 240mm |
| Resolution | lateral≤2mm, axial≤1mm≤1mm1mm≤1mm |
| Blind zone | ≤3mm;3mm;3mm |
| Geometry precision | lateral≤5%, axial≤5%l≤5%;5%l≤5% |
| Gray scale | 256 |
| Electronical focusing | 2 focuses combination randomly |
| Cine loop | 256 frames, realized in automatic successive playback and manual single step forward, backward playback |
| Permanent image storage | 1024 |
| Magnification | ×0.8, ×0.8, ×0.90, ×0.95, ×1.0, ×1.05, ×1.10, ×1.20, ×1.30, ×1.40,mes;1.05, ×1.10, ×1.20, ×1.30, ×1.40,times;1.30, ×1.40,mes;1.05, ×1.10, ×1.20, ×1.30, ×1.40, ×1.50, ×1.60, ×1.80, ×2.0, ×2.2, ×2.5.(16 kinds).0, ×2.2, ×2.5.(16 kinds)5.(16 kinds).0, ×2.2, ×2.5.(16 kinds) |
| Body mark | 120 |
| Probe interface | 2 |
| Pseudo color | 8 |
| Image processing | up/ down, left / right, black / white convertion, edge enhancement, gamma correction, frame correlation, pseudo color processor ( need external color display) |
| Measurement | distance, perimeter, area, volume, heart rate, gestational week, FW, AFI, EDD , maternity table, heart package etc |
| Note | date, time, name, sex, age, doctor, hospital, comment, Chinese/ English conversion |
| Output interface | PAL-D, SVGA (SVGA color monitor), USB port |
| Main power supply | AC220V±22V , 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz |
| No. | Title | Quantity | Remarks |
| 1 | Host | 1unit | |
| 2 | Convex-probe(C3.5MHzR60) | 1unit | |
| 3 | Power Adapter | 1unit | |
| 4 | Lithium Battery | 1unit | |
| 5 | Aluminum Box | 1unit | |
| 6 | User manual | 1unit | |
| 7 | Certifications | 1unit | |
| 8 | Warranty Card | 1unit |
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
our certificates:

