| Model NO. | YSD3006-Vet |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Color | Black |
| Focus | 1,2,3,4 |
| Gain | 0~127dB |
| Language | English |
| Battery | High-Capacity Lithium Battery |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Depth | 8 Steps, 240mm |
| Type. | Veterinary Ultrasound Scanner |
| Contrast | 27~90dB |
| Use Range | Veterinary |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Trademark | CE |
| Specification | 25*8*17cm |
| HS Code | 9018121000 |

Application:
YSD3006 Vet can be widely used in normal ultrasound diagnosis like abdomen and pregnancy.
Main market:big animals' pregnancy check and follicular aspiration (Bovine, equine, ovine, canine, feline, goat, swine and llama).
Feature:
1) 1.1kg weigh. Smart and light.
2) High-capacity lithium Battery ,more than 6 hours work.
3) sunshine cover, suitable for use in outdoor strong sunshine.
4) Available for left/right hand alternative use, eliminating operate fatigue.
5) Multiple use method: hand-held, chest hanging, back hanging , waist hanging, ect.
6) Optional professional ultrasound goggle, convenient for outdoor use, meet different need.
7) Have soft rubber coat, splash-proof, dust-proof.
8) 2 kinds filter function, 7 kinds compress curve, 100 frames image permanent storage, 256 frames cine loop, Automatically calculate the Back fat and Lean percentage of swine.
Professional Software
| Equine(GA) | Bi-Parietal Diameter(BPD),Gastation Sac(GS) |
| Bovie(GA) | Bi-Parietal Diameter(BPD),Crown-Rump Length(CRL) |
| Ovine(GA) | Bi-Parietal Diameter(BPD),Crown-Rump Length(CRL) |
| Feline(GA) | Head Diameter(HD),Binary-top Diameter (BD) |
| Ganine(GA) | Crown-Rump Length(CRL),Binary-top Diameter (BD) |

Technical Specification
adopt 5.7' high resolution LED display, with High brightness, high contrast, wide viewing angle, suitable for outdoor useor use
English language
single probe socket, auto identify probe
Body mark:1.General 2. Bovine 3.Canine 4.Equine 5.Feline 6.Cardio 7. Swine, total 27 kinds body mark with probe director
Display mode:B,2B,4B ,B/M,M
Gain:0~127dB
Contrast:27~90dB
Gray:256
Focus: 1,2,3,4
Magnification:0.8,1.0,1.2,1.5,1.6,2.0,2.4,3.0
Multi frequency:4 different frequencies of each probe
Depth: 8 steps, 240mm,
Frame correlation:0,1,2,3
IP:0,1,2,3
IE:0,1,2,3
Character brightness:select between160,192,224,255
Key sound: on/off
compressing curve:7 kinds
Function:
Local zooming
Depth hoist
Image up/down, left/right, black/white
Pseudo color: 8 kinds
Four different angles / switchable width ;
100 frames permanent storage
Cine loop:256 frames
Puncture guide, with two approvable guiding lines whose angle and position can be adjustable.
the gravel software package with real-time position line measurement
Normal measurement: Distance, circumference, area (trochoid or ellipse), volume, etc.
Cardio measurement:Depth, slope, heart rate, cycle;
OB measurement:Cattle, dogs, horses, pig, cats, goats, camels and sheep and pre-gestational age birth
Back-fat and lean automatic calculation function;
OB Report;
USB port for large capacity storage ( file management, software upgrade, one-key storage),and laser color printer to print image & report;port;port;
With green energy-saving function
Grid measurement:6 different(none,point grid,line grid, 10mm point ruler, 2mm point ruler, 10mm&2mm point ruler)uler)uler)
Video output:PAL/NTSC
Power supply:AC110/230 -15%~+10%, 60/50Hz±1Hz;smn;1Hz;smn;1Hz;
Battery:large capacity(5200MAh) battery 1PC, more than 6 hours work
N.W.:1.1kg;
Dimension:212×154×58mm(L×W×H)s;58mm(L×W×H)s;W×H)s;58mm(L×W×H)
Measurement and analysis:
General measurement:distance,Perimeter, area (trace method, ellipse method), volume, etc.
Cardiac measurement: depth, slope, heart rate, time.
OB measurement: EDD and GA for Bovine, equine, ovine, canine, feline, goat, swine and llama.
Gridding calculate, let customer simply calculate the measure result by eye, save time, convenient.
Other measurement: Automatically calculate the Back fat and Lean percentage of swine .
OB report function
Automatically save the last parameters, customer can directly use it on next time.
Probes
3.5Mhz Electronic linear array probe |
7.5Mhz Electronic rectum probe |
5.0Mhz Electronic micro-convex probe |
| 7.5Mhz Electronic high frequency linear probe |
5.0 MhzElectronic convex cardic probe |
Standard Accessary
YSD3006 main unit
3.5MHz convex probe
Power supply Adaptor
User manual
Packing list
Warranty list
Option
3D function
5.0Mhz cardiac probe
6.5Mhz transvaginal probe
7.5Mhz high frequency linear probe
7.5Mhz endorectal linear
DVD-RW
VIDEO, Laser printer
Biopsy bracket
Foot switch
Our Packing
Inner nice suitcase ,outter carton box packing
Related palmtop ultrasound scanner

