| Model NO. | YSD3000A-Vet |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Color | Black |
| Scan Angle | 78 Degree |
| Gray Shade | 256 Gray Levels |
| Built-in Memory | up to 128 Frames |
| Suit for | Sheep/Goat/ Bovine |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Frequency | 2.5/3.5/5.0MHz |
| Depth | Max 160mm |
| Export Markets | The Whole World |
| N.W | 340g |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Trademark | CE |
| Specification | 490*360*130mm |
| HS Code | 9018121000 |


Main Feature
Plam-top
Smart Design, 340g
3 Hours for continuous operation with battery
Waterproof and Dustproof probe, easily cleaned by flowing water
Technical Specifications
Monitor: 3.5 inch high resolution color TFT LCD, 640 x 480 pixels
Probe: Multi-frequency mechanical sector probe
Frequency: 2.5/3.5/5.0MHz
Depth: Max 160mm
Scan Angle: 78 degree
Gray Shade: 256 gray levels
Built-in Memory: Up to 128 frames
Common Measurement: Distance, Area, Volume, Heart Rate
OB Measurement:
Pig-HL,Sheep/Goat-USD;Bovine-BL, SL, HLCat-HD,
BD;Dog-BD, GSD, CRL, HD, BD
AC-adapter: 110V~240V, 50/60Hz
Battery: Internal Li Ion battery pack
More than 2.5 hrs for continuous working
Fully charges batteries in 2hrs (75% charge in 2 hr)

Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
Our Certificates:
Trade & Marketarketarket
| Main Markets | Total Revenue (%) |
|---|---|
| Africa | 11.00% |
| South America | 10.00% |
| North America | 12.00% |
| Western Europe | 20.00% |
| Domestic Market | 10.00% |
| Mid East | 6.00% |
| Eastern Europe | 7.00% |
| Central America | 5.00% |
| Northern Europe | 4.00% |
| Oceania | 4.00% |
| Southern Europe | 3.00% |
| Eastern Asia | 3.00% |
| Southeast Asia | 3.00% |
| South Asia | 2.00% |
Export Percentage: 81% - 90%
Export Mode: Distributor /Agent
No. of Employees in Trade: 20-30 People