| Model NO. | YSD3300-Vet |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Color | Black |
| Classification. | Imaging System |
| Standard. | Ce ISO Md 13485 |
| Place of Origin | Chengdu China |
| Packing. | in Nice Aluminum Suitcase Packing |
| Specification | 490*360*130mm |
| HS Code | 9018121000 |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Brand | Ysd |
| Type. | Veterinary Ultrasound Scanner |
| Export Markets | The Whole World |
| N.W | 0.8kg |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Trademark | CE |
| Origin | China Chengdu |

Main Feature
Comprehensive Clinic Application
Abundant diagnostic software packages, satisfying different clinical requirement
High-accuracy full digital imaging technology shows true details of the tissues' structure
Various display modes realizes comparative observation from multiple angles and direction.
Palmtop design and 5KG weight make it compact and easy to carry
3-5 hours battery working time,extends point-of-care where AC power is unavailable
7 '' high resolution LCD display

Standard Configuration
| Standard configuration | YSD3300 main unit, |
| 3.5MHz convex probe, | |
| Power Adapter | |
| Lithium Battery | |
| Aluminum Box | |
| Certifications | |
| user manual | |
| Packing list | |
| warranty list | |
| Optional | 3D function software |
| Electronic linear array probe | |
| Electronic rectum probe | |
| Electronic micro-convex probe | |
| Electronic high frequency linear probe | |
| Electronic convex cardic probe | |
| Video printer, laser printer, inkjet printer | |
| Foot switch | |
| Delivery Time | within 3-5 working days after payment |
| Warranty | 24months |
| Packing size | 490mm×385mm×250mmmm×250mm250mmmm×250mm |
| Gross Weight | 7KG |
Our Packing
Inner nice suitcase ,outter carton box packing

