| Model NO. | YSD3000B-Vet |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Color | Black |
| Probe | Multi-Frequency Mechanical Sector Probe |
| Frequency | 2.5/3.5/5.0MHz |
| Scanning Depth | 190mm |
| TF Card | 4 G |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Display Mode | B; B+B,B+M,M |
| Type. | Veterinary Ultrasound Scanner |
| Export Markets | The Whole World |
| N.W | 2kg |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Trademark | CE |
| Specification | 490*360*130mm |
| HS Code | 9018121000 |

Main Feature
Plam-top
Handheld design 2KG
3 Hours for continuous operation with battery
Waterproof and Dustproof probe, easily cleaned by flowing water
Technical Specifications
| Monitor | 7.0 inch high resolution color TFT LCD, |
| Display Mode | B; B+B,B+M,M |
| Gray | 256 |
| Probe | Multi-frequency mechanical sector probe |
| Frequency | 2.5/3.5/5.0MHz |
| Depth | 190mm |
| USB Port | |
| TF card | 4G |
| Built-in Memory | Up to 128 frames |
| Common Measurement | Distance, Area, Volume, Heart Rate |
| OB Measurement | Pig-HL,Sheep/Goat-USD;Bovine-BL, SL, HLCat-HD, BD; Dog-BD, GSD, CRL, HD, BD etc |
| DC-Battery | 12.4V |
| AC-adapter | 110V~240V, 50/60Hz |
| Battery | 2000mAh |
| Work time | More than 3 hrs for continuous working |
| N.W | 2KG |
| G.W | about 8KG |


Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
Our Certificates:
Latest products from this supplier:
