| Model NO. | YSD3000-Vet |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Type. | Veterinary Ultrasound Scanner |
| Frequency | 2.5/3.5/5.0MHz |
| N.W | 800g |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Color | Black |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Probe | Covex,Linear ,Mechanical Probe |
| Scanning Mode | B,2b,B/M,M |
| Port | USB, TF Card |
| Place of Origin | Chengdu China |
| Depth | Max 250mm |
| Trademark | CE |
| Specification | 490mm*360*130mm |
| HS Code | 9018121000 |



Main Feature
Plam-top
Smart Design, 800g
Covex,linear ,Mechanical probe
6.0inch LCD
| Equine(GA) | Bi-Parietal Diameter(BPD),Gastation Sac(GS) |
| Bovine(GA) | Bi-Parietal Diameter(BPD),Crown-Rump Length(CRL) |
| Ovine(GA) | Bi-Parietal Diameter(BPD),Crown-Rump Length(CRL) |
| Feline(GA) | Head Diameter(HD),Binary-top Diameter (BD) |
| Ganine(GA) | Crown-Rump Length(CRL),Binary-top Diameter (BD) |

Monitor: 6.0 inch high resolution color TFT LCD
Scan mode: B,2B,B/M,M
Probe: Multi-frequency mechanical sector probe
Frequency: 2.5/3.5/5.0MHz
Port: USB, TF card
Depth: Max 250mm
Pseudo color: 8
Scan Angle: 78 degree
Gray : 256
Built-in Memory: Up to 128 frames
Common Measurement: Distance, Area, Volume, Heart Rate
OB Measurement:
Pig-HL,Sheep/Goat-USD;Bovine-BL, SL, HLCat-HD,
BD;Dog-BD, GSD, CRL, HD, BD
AC-adapter: 110V~240V, 50/60Hz
Battery: Internal Li Ion battery pack
More than 3 hrs for continuous working
Fully charges batteries in 2-5hrs (75% charge in 2 hr)
Standard Accessary
YSD3000 main unit
3.5MHz convex probe
Battery
Adaptor
User manual
Packing list
Warranty list
Option
3D function
5.0Mhz cardiac probe
6.5Mhz transvaginal probe
7.5Mhz high frequency linear probe
7.5Mhz endorectal linear
DVD-RW
VIDEO, Laser printer
Biopsy bracket
Foot switch
Our Packing
Inner nice suitcase ,outter carton box packing
Probes
| 3.5Mhz Electronic linear array probe |
| 7.5Mhz Electronic rectum probe |
| 5.0Mhz Electronic micro-convex probe |
| 7.5Mhz Electronic high frequency linear probe |
| 5.0 MhzElectronic convex cardic probe |
| 3.5/5.0 Mechnical waterproof probe |
