| Model NO. | YSD3000C |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Frequency | 2.5/3.5/5.0MHz |
| Export Markets | The Whole World |
| N.W | 2kg |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Color | Black |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Display Mode | B; B+B,B+M,M |
| Scanning Depth | 190mm |
| OEM | Acceptable |
| Built-in Memory | up to 128 Frames |
| USB Porttf Card | 4G |
| Trademark | CE |
| Specification | 39*27*20CM |
| HS Code | 9018121000 |

Main Feature
Plam-top
Special RFID read for each animal identification
Handheld design 2KG
6 Hours for continuous operation with battery
Waterproof and Dustproof probe, easily cleaned by flowing water
Technical Specifications
| Monitor | 6.0 inch high resolution color TFT LCD, |
| Display Mode | B; B+B,B+M,M |
| Gray | 256 |
| Probe | Multi-frequency mechanical sector probe |
| Frequency | 2.5/3.5/5.0MHz |
| Depth | 190mm |
| USB PortTF card | 4G |
| Built-in Memory | Up to 128 frames |
| Common Measurement | Distance, Area, Volume, Heart Rate |
| OB Measurement | Pig-HL,Sheep/Goat-USD;Bovine-BL, SL, HLCat-HD, |
| BD; | Dog-BD, GSD, CRL, HD, BD etc |
| DC-Battery | 12.4V |
| AC-adapter | 110V~240V, 50/60Hz |
| Battery | 2000mAh |
| Working time | More than 3 hrs for continuous working |
| N.W | 2KG |
| G.W | about 8KG |
| YSD3000C | |
| Display modes | B, B/B, |
| Scanning depth | 250mm |
| Gray scales | 256 |
| Focus | 4 focus free combinations |
| Image magnification | x1.0, x1.2, x1.5, x2.0 |
| Image conversion | black/white, left/right, up /down |
| Depth shift | B, B+B Modes Real Time Shifting |
| Local zoom | 2 times both in real-time and frozen |
| probe | 3.5 Mhz |
| Monitor | 6-inch color LCD |
| Weight | 2 kg |
| Power supply | 12W |
| Uer manual | English |
| Certificate | ISO9000,YY13485 |
| Warranty | 2.5 years |
| Place of Origin: | Sichuan, China |
| Payment Terms: | T/T |
| Minimum Order Quantity: | 1 unit |
| Supply Ability: | 50000 Set/Sets per Year |
| Delivery Time: | 3 -5 working days |

| Monitor | 6.0 inch high resolution color TFT LCD, |
| Display Mode | B; B+B,B+M,M |
| Gray | 256 |
| Probe | Multi-frequency mechanical sector probe |
| Frequency | 2.5/3.5/5.0MHz |
| Depth | 190mm |
| USB PortTF card | 4G |
| Built-in Memory | Up to 128 frames |
| Common Measurement | Distance, Area, Volume, Heart Rate |
| OB Measurement | Pig-HL,Sheep/Goat-USD;Bovine-BL, SL, HLCat-HD, |
| BD; | Dog-BD, GSD, CRL, HD, BD etc |
| DC-Battery | 12.4V |
| AC-adapter | 110V~240V, 50/60Hz |
| Battery | 2000mAh |
| Working time | More than 3 hrs for continuous working |
| N.W | 2KG |
| G.W | about 8KG |
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
Our Certificates:
Latest products from this supplier:

