| Model NO. | YSD3000 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Color | Black |
| Scan Angle | 78 Degree |
| Pseudo Color | 8 |
| Gray | 256 |
| Built-in Memory | up to 128 Frames |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Depth | Max 250mm |
| Port | USB, TF Card |
| Export Markets | The Whole World |
| N.W | 800g |
| Production Capacity.. | 5000 Per Year |
| Trademark | CE |
| Specification | 20*15*15cm |
| HS Code | 9018121000 |

Main Feature
Plam-top
Smart Design, 800g
3 Hours for continuous operation with battery
Waterproof and Dustproof probe, easily cleaned by flowing water


Technical Specifications
Monitor: 5.6 inch high resolution color TFT LCD
Scan mode: B,2B,B/M,M
Probe: Multi-frequency mechanical sector probe
Frequency: 2.5/3.5/5.0MHz
Port: USB, TF card
Depth: Max 250mm
Pseudo color: 8
Scan Angle: 78 degree
Gray : 256
Built-in Memory: Up to 128 frames
Common Measurement: Distance, Area, Volume, Heart Rate
OB Measurement:
Pig-HL,Sheep/Goat-USD;Bovine-BL, SL, HLCat-HD,
BD;Dog-BD, GSD, CRL, HD, BD
AC-adapter: 110V~240V, 50/60Hz
Battery: Internal Li Ion battery pack
More than 3 hrs for continuous working
Fully charges batteries in 2-5hrs (75% charge in 2 hr)
| YSD3000 | |
| Display modes | B, B/B, B/M, M |
| Scanning depth | 250mm |
| Gray scales | 256 |
| Focus | 4 focus free combinations |
| Image magnification | x1.0, x1.2, x1.5, x2.0 |
| Image conversion | black/white, left/right, up /down |
| Depth shift | B, B+B Modes Real Time Shifting |
| Local zoom | 2 times both in real-time and frozen |
| probe | 3.5 Mhz |
| Monitor | 5.6-inch TFT |
| Weight | 800g |
| Power supply | 12W |
| Uer manual | English |
| Certificate | ISO9000,YY13485 |
| Warranty | 2.5 years |
| Place of Origin: | Sichuan, China |
| Payment Terms: | T/T |
| Minimum Order Quantity: | 1 unit |
| Supply Ability: | 50000 Set/Sets per Year |
| Delivery Time: | 3 working days |

