| Model NO. | 4100-Vet |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | All People and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Outlook Design | Laptop |
| Dynamic Range | ﹥120 dB20 dB |
| Export Range | The Whole World |
| Production Capacity. | 100 Unit in Stock |
| Manufacture | Chengdu China |
| Transport Package | in Carton Box Packing |
| Origin | Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Tgc | 8 Sliders Tgc Control |
| Screen | 15 Inch LED |
| Gray | 256 |
| N.G | 5kg |
| OEM | Acceptable |
| Trademark | YSD |
| Specification | 495*445*447mm |
| HS Code | 90181210 |



Main Data
Imaging Modes:
l B, B|B, 4B, B|M, M
l Color Doppler (CFM)
l Power Doppler (PDI)
l Directional Power Doppler (DPDI)
l Pulsed Wave Doppler (PWD)
l Continuous Wave (CW)
l B+PWD (Duplex)
l B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
l High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
l Tissue Harmonic Imaging (THI)
l Compound
Color Doppler:
l PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time spatial filter: 4 values
l CFM palette﹥10 mapsmaps
l PDI palette﹥10 mapsmaps
l B/Color priority control
l color threshold control
l CFM baseline control
l Doppler frequency selection
l color frame averaging
l Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
l PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
l stereo sound: volume control
l PWD palette﹥10 mapsmaps
l Doppler frequency selection


Processing:
l High Line Density scan mode for better resolution
l 8 sliders TGC Control
l dynamic range﹥120 dB0 dB
l overall gain control
l M - mode sweep speed control
l acoustic power control
l variable frame averaging
l brightness, contrast
l advanced gamma control
l scan direction, rotation, up-down controls
l negative / positive control
l echo enhancement control
l noise rejection function
l speckle reduction
l Trapezoid
Suit for:
| Main Markets | Total Revenue (%) |
|---|---|
| Africa | 11.00% |
| South America | 10.00% |
| North America | 12.00% |
| Western Europe | 20.00% |
| Domestic Market | 10.00% |
| Mid East | 6.00% |
| Eastern Europe | 7.00% |
| Central America | 5.00% |
| Northern Europe | 4.00% |
| Oceania | 4.00% |
| Southern Europe | 3.00% |
| Eastern Asia | 3.00% |
| Southeast Asia | 3.00% |
| South Asia | 2.00% |