Digital 12-Channel Electrocardiograph with large 10' Color Touchscreenhscreen
THE NEW 12-CH ELECTROCARDIOGRAPH WITH HD COLOR TOUCH AND 216 MM PRINTOUT
Very large 7' HD color display for 12 leads - internal memory for up to 1250 (with SD card)ECG files- Includes automatic measurement and interpretation, internal battery and accessoriesssories
PERFORMANCE FEATURES The BES-1210A is a unique ECG unit with 12-channel Printer on 216 mm Recording Paper. Its HiRes Color Touch display offers ease of use for checking in patient data as well as clear, accurate viewing of ECG waveforms. The BES-1210A offers different ODM languages: different ODM languages: ENG / SP/ FR / GER / ITA. The user can select recording formats from 3, 6 or 12-channels. The Automatic Recording Mode allows these selections as well as the selection of a 6 channel + 1 rhythm lead with a selectable continuous recording waveforms mode. Reporting format for measurement or analysis can be selected as required. Features: 1.1024*600 10inch color touchscreen display
2. Twelve channel ECG machine with interpretation
3. 12-lead ECG simultaneous acquisition
4. Multiple operation modes: Manual/Auto/Arrhythmia Analysis Modes
5. 12-channel recording with a rhythm lead
6. Digital filters eliminate EMG, AC, Baseline Drift interference
7. Built in rechargeable Li-ion battery, 2 hours continuous working
8. Adapt 110-240V, 50/60Hz AC power supply
9. 250 patients save/replay
10. Built in USB/RS232 interface
| Specification |
| Power Supply | 100-120V or 220-240V, 50/60Hz or internal rechargeable battery with lifetime of 60 minutes |
| Safety | Class I, type CF |
| LCD display | Backlit high resolution 1024 x 600 10 inch touchscreen display 12 channel ECG waveform simultaneously |
| Leads | 12 STANDARD or CABRERA leads |
| Defibrillation protection | Internal, according to current regulations |
| Recording modes | Manual, automatic sequential, automatic simultaneous, Rhythm lead selectable |
| Print Channels | 12 channels , Rhythm lead selectable |
| Writing system | High-resolution thermal printer (8 dots/mm); Horizontal 40 dots/mm |
| Thermal paper | 216mm wide 20M thermal paper in Z-fold packers or in rolls |
| Paper speed | 5 - 6.25 - 10 - 12.5 - 25 - 50mm/s ± 3%usmn; 3%usmn; 3% |
| Recording sensitivity | Auto or Manual: 1.25 - 2.5 - 5 - 10 - 20 - 40mm/mV ±3%lusmn;3%lusmn;3% |
| Input dynamics | ±500 mV @ 0 Hz ± 10 mV in the pass bandn the pass bandn the pass band |
| Input impedance | 50 MΩ DCega; DCega; DC |
| Power requirements | AC220V/50Hz |
| Common-mode rejection | ﹥ 90 dB90 dB |
| Frequency response | 0.05 to 150 Hz |
| Time constant | >3.3 s |
| Data acquisition | 12 bits; 1000 samples/sec/channel when printing, filtering and computing |
| Fuse Specification | 2Φ5x20mmx20mmx20mm |
| Case storage | 150 cases at least, can be stored on external SD card |
| Patient Cable | standard 10 leads |
| Resolution | 3.125 uV/bit |
| Filters | Low pass filter off 75 Hz, 100 Hz, 150 Hz |
| Muscle filter: 25 or 35 Hz digital filters (-3 dB/oct) |
| AC filter: digital notch filters 50 or 60 Hz selectable, - 20 dB or better |
| Drift filter: 0.5 Hz high pass linear phase digital filter |
| Net weight | 3.7kg (8.14 lb) |
| Gross weight | 5.2kg (11.44lb) |